Wynalazki, sztuczna inteligencja, przyszłość techniki
Komputer kwantowy to urządzenie, które wykorzystuje zjawiska kwantowe do wykonywania obliczeń. W odróżnieniu od tradycyjnych komputerów, które operują na bitach o wartościach 0 lub 1, komputery kwantowe używają kubitów, które mogą być w superpozycji obu stanów. To oznacza, że mogą one przetwarzać znacznie więcej informacji w krótszym czasie i rozwiązywać problemy, które są zbyt trudne dla zwykłych komputerów. Komputery kwantowe mają potencjał do zmiany przyszłości w wielu dziedzinach, takich jak kryptografia, sztuczna inteligencja, medycyna czy fizyka. W tym artykule przedstawimy podstawowe pojęcia związane z komputerami kwantowymi i omówimy ich możliwości i wyzwania.
Choć niedawno wprowadzona sieć 5G właściwie dopiero raczkuje pokrywając swoim zasięgiem jedynie ułamek powierzchni Ziemi (w Polsce zaledwie kilkanaście miast) inżynierowe już eksperymentują z jej następcą, czyli 6G. Z Chin wystrzelono już nawet pierwszego satelitę telekomunikacyjnego, który ma posłużyć do testów owej nowej sieci.
Przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić do umieszczanych na wielu urządzeniach etykietach energetycznych, które pozwalają na pierwszy rzut oka odróżnić energooszczędne od tych, które przez swój apetyt na prąd mogą mocniej obciążać nasz domowy budżet. Tymczasem nadchodzi duża reforma tego systemu. Unia Europejska zdecydowała, że już od 2021 zmienią się oznaczenia poszczególnych klas sprzętu. Jak będą wyglądały nowe etykiety energetyczne i co będą oznaczać? Wyjaśniamy w tym tekście.
Rowery dotąd przeciętnemu użytkownikowi nie kojarzyły się z zaawansowaną elektroniką, ale wygląda na to, że to już przeszłość. Bosch pokazał swój koncept futurystycznego roweru elektrycznego, który nie tylko naszpikowany jest nowymi rozwiązaniami technicznymi, ale niebawem trafi do seryjnej produkcji.
Sprzęt AGD mało komu kojarzy się z nowinkami technicznymi – nasze wyobrażenie jest proste: lodówka ma chłodzić, kuchenka gotować, piekarnik piec i to wszystko. Tymczasem współczesne urządzenia domowe już teraz potrafią znacznie więcej, niż nam się wydaje, a w przyszłości – dzięki internetowi rzeczy i sztucznej inteligencji nie będą odbiegać technologicznie od najbardziej zaawansowanych, cyfrowych urządzeń w domu.
Nawigacja w smartfonach, tabletach, w dedykowanych urządzeniach stała się w ciągu ostatnich lat gadżetem wręcz niezbędnym w prowadzeniu auta. Wielu kierowców nie wyobraża sobie bez niej życia. Okazuje się, że na globalny rynek w tym zakresie chcą wejść też Chiny, które mają zamiar niebawem uruchomić własny system tego typu.
Futuryści od dawna zapowiadają, ze przyjdzie taki czas, kiedy roboty zastąpią ludzi przy wykonywaniu prostych i powtarzalnych, a później i bardziej skomplikowanych czynności. Nikt jednak nie przewidywał, że maszyny zastąpią też zwierzęta, tymczasem przykład rozwijanego od pewnego czasu robota Spot, któremu zaimplementowano właśnie funkcję psa pasterskiego pokazuje, że możemy się spodziewać dosłownie wszystkiego.
Łódź podwodna, którą – gdy nie pływa – można zamknąć w garażu samochodowym, a którą nad wodę zawieziesz na platformie holowanej przez średniej wielkości SUVa? To będzie możliwe z U-Boat Worx Nemo, dwuosobową mini-łodzią jaka – jeśli ta koncepcja znajdzie uznanie - będzie produkowana w Holandii.
Miliarder i filantrop Bill Gates wystąpił w ramach popularnej serii rozmów TED Talks na Facebooku oraz AMA w Redditcie i stwierdził stwierdził, że by zachować bezpieczeństwo przy przekraczaniu granic między państwami - już po szczycie epidemii koronawirusa, trzeba będzie wprowadzić specjalne certyfikaty cyfrowe poświadczające nabycie odporności na COVID-19.
Koreańska mama spotkała się ze zmarłą córką dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości. Mamy tu do czynienia z zupełnie nowym sposobem na wykorzystanie możliwości świata VR, pojawia się jednak pytanie – czy to etyczne?
Audio
Hi-Fi/Audio
Jak to zrobić?
AGD