Wynalazki, sztuczna inteligencja, przyszłość techniki
Znani futurolodzy twierdzą, że świat za kilkadziesiąt lat będzie zupełnie inny niż ten, w którym żyjemy obecnie. Technologie, które już dziś rewolucjonizują sposób w jaki żyjemy, w ciągu najbliższych 30 lat osiągną poziom tak wysoki, że nie jesteśmy sobie w stanie go dziś, nawet w przybliżeniu, wyobrazić. Zmieni się jednak nie tylko technologia, ale też i kultura oraz etyka. To jak dziś rozumiemy rodzinę, płeć, przyjaźń czy miłość, ulegnie ewolucji a przynajmniej bardzo głębokim przeobrażeniom. Oto 8 najciekawszych rzeczy, które wydarzą się w ciągu nadchodzących 50 lat. Czy jest na co czekać?
Znana na całym świecie firma SpaceX zajmująca się projektowaniem i tworzeniem rakiet dla przyszłego, prywatnego programu podboju kosmosu nie traci czasu. Już jesienią ma się odbyć lot testowy rakiety Starship, w 2021 ma wynieść na orbitę pierwsze komercyjne ładunki.
Rynek telewizorów jest jedną z najszybciej się rozwijających gałęzi sprzętu elektronicznego. Cały czas producenci pokazują kolejne nowości i technologie które mają przekonać klientów do zakupu właśnie ich rozwiązań i produktów. O ile większość z tych nowych pomysłów wprowadza niewielkie zmiany, a na milowe kroki typu przejście z HD na 4k czekamy przeciętnie po kilka lat, to jednak rozwiązanie, które opatentował właśnie Samsung zapowiada się wręcz rewolucyjnie.
Kiedy przed nieco ponad 30 laty zaczęto na masową skalę produkować płyty CD, wydawało się, że cyfryzacja zapisu danych wkroczy w zupełnie nowa fazę. I tak było. W ciągu kilku lat nośniki cyfrowe totalnie zdominowały przemysł wydawniczy niemal zupełnie eliminując tradycyjne metody zapisu. W tamtych czasach była to rewolucja, która miała zapewnić nie tylko lepszą jakość, ale i możliwość nieskończonego, bo odpornego na ząb czasu, przechowywania. Dziś, gdy napędy optyczne znikają z półek sklepowych, pojawia się pytanie: co zrobić ze zgromadzonymi w domach i bibliotekach setkami nagrań, płyt z danymi czy nawet zdigitalizowanymi książkami? Za kilka lat może już nie być sprzętu, który pozwoli na ich odczytanie.
Im bardziej upowszechnia się sieć 5G, która ma - ze względu na swoją ogromną szybkość i przepustowość - zrewolucjonizować rynek przesyłu danych i drastycznie przyspieszyć internet, tym więcej pojawia się lęków o to, czy aby na pewno jest to technologia bezpieczna dla ludzi. Pojawiają się nawet głosy, twierdzące iż 5G to wielkie zagrożenie dla ludzkości. Czy jest się zatem czego bać?
Od kilku lat w świecie nowoczesnych technologii trwa moda na "sztuczną" inteligencję. Producenci sprzętu elektronicznego, telefonów komórkowych, komputerów a nawet pralek czy odkurzaczy prześcigają się w nadawaniu swoim urządzeniem szumnych nazw i funkcji, nawiązujących do "SI". Co jakiś czas pojawiają się też informacje o przełomie w tej dziedzinie: A to studio TV odwiedzi mechaniczna kobieta, która dowcipnie odpowiada na proste pytania dziennikarzy, a to słyszymy, że jakiś "inteligentny" superkomputer pokonał znanego szachistę. Czy jednak rzeczywiście to, co coraz śmielej wkracza do naszej codzienności jest prawdziwą sztuczną inteligencją?
Jak to zrobić?
Aplikacje
Hi-Fi/Audio