Czwartek , 21 Listopad 2024

DVB-T2. Czy planowana zmiana systemu nadawania sygnału oznacza konieczność wymiany telewizorów?

   08.10.2021
Na 2022 rok przewidywana jest ważna zmiana w systemie nadawania naziemnej TV cyfrowej. Obecny system DVB-T zastąpi technologia nowszej generacji DVB-T2, dzięki której nadawcy zyskają możliwość transmisji programu wyższej jakości. Niestety nie wszystkie urządzenia RTV (telewizory i dekodery) w domach Polaków są gotowe na obsługę nowego standardu.
DVB-T2: Nowe możliwości ale i brak obsługi starszego sprzętu. Fot. Pixabay
Zobacz także:
Jaki TV wybrać?

Cyfrowe nadawanie sygnału telewizyjnego wprowadzano w Polsce stopniowo: Od 1997 roku główne stacje telewizyjne mogły przechodzić na sygnał DVB-T, który w 2013 stał się jedynym obowiązującym standardem. W tamtym czasie przez kraj przetoczyło się spore zamieszanie, bowiem większość odbiorników starego typu w ogóle nie była gotowa na odbiór transmisji cyfrowych, użytkownicy musieli więc albo wymienić sprzęt na nowy, albo zaopatrzyć się w specjalne dekodery podłączane do starszych telewizorów a umożliwiające przetworzenie sygnału cyfrowego na analogowy. Już za dwa lata sytuacja ta może się powtórzyć.

Od kiedy wejdą w życie zmiany?

W 2022 nastąpi kolejna zmiana systemu nadawania programu, przy czym nie będzie to już wielki skok z analogu w cyfrę, a przejście na lepszą technologię cyfrową dającą nadawcom nowe możliwości, a nam użytkownikom telewizję na jeszcze wyższym poziomie jakościowym i technologicznym.

Zmiany wejdą w życie dokładnie od 30 czerwca 2022 roku, kiedy to nastąpi przełączenie obecnego sygnału na nowy - DVB-T2 wykorzystujący kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H). Sama nazwa DVB-T2 to po prostu skrót od zwrotu Digital Video Broadcasting - Terrestial Second Generation, czyli standard naziemnej cyfrowej transmisji wideo drugiej generacji.

Co konkretnie umożliwi DVB-T2?

DVB-T2 to optymalizacja częstotliwości, która przede wszystkim pozwoli transmitować obraz w rozdzielczości 4K, do czego obecna technologia jest już za słaba. W skrócie - kodek AVC/H.264 zostanie zastąpiony przez HEVC/H.265.

Obecny system DVB-T pozwala na transmisję obrazu jedynie w 720p i 1080p, co jeszcze kilka lat temu wystarczało, ale dziś w dobie telewizorów Ultra HD staje się anachronizmem. Dzięki zmianie poprawi się także jakość dźwięku audycji telewizyjnych i radiowych, a na samych multipleksach cyfrowych będzie się mogło pojawić więcej stacji niż dziś.

Modernizacja infrastruktury nadawczej to także szansa na rozwój sieci 5G - zapewnią to specjalne nowe nadajniki o dużym zasięgu. Zanim to się stanie nadawcy telewizyjni zwolnią pasmo 700 Mhz, które zostanie wykorzystane właśnie ro rozwoju sieci internetowej w standardzie 5G.

Finalnie jedyną rzeczą, którą będą musieli wykonać właściciele telewizorów po zmianach, to przestroić swoje urządzenia na nowe częstotliwości (o ile TV nie zrobią tego automatycznie). Polska zmieniając system nadawania nie będzie wyjątkiem. Wiele krajów UE już przeszło na emisję programu w nowym standardzie DVB-T2. Taki sygnał nadawany jest już w Austrii, Czechach, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz krajach skandynawskich, pozostałe kraje na podobne zmiany się właśnie przygotowują.

Czy mój telewizor obsługuje DVB-T2

​By odbierać nowy, cyfrowy, naziemny sygnał telewizyjny telewizor musi być gotowy na przetwarzanie transmisji w DVB-T2. Odpowiednich oznaczeń należy szukać w dokumentacji urządzenia. Jeśli nasz telewizor nie obsługuje nowego formatu nie należy jednak wpadać w panikę - już dziś (w cenie od 50 zł) można kupić prosty dekoder DVB-T2, który możemy podłączyć do już posiadanego telewizora, natomiast przy zakupie nowego sprzętu trzeba się koniecznie upewnić, że ma on wbudowany czip do dekodowania DVB-T2 z kodekiem HEVC (pojawiają się też oznaczenia też H.265 lub MPEG-H część 2). Telewizor powinien też mieć przetwornik dźwięku w standardzie E-AC-3. Większość sprzedawanych obecnie TV jest już gotowa na obsługę nowej technologii, ale wydając - bywa że duże - pieniądze na nowy odbiornik warto to jeszcze raz sprawdzić.

Przykładowy dekoder DVB-T i T2 w jednym

Masz kablówkę? Zmiana cię nie dotyczy

Zupełnie nie muszą się natomiast przejmować osoby korzystające wyłącznie z sieci kablowych lub anten satelitarnych. Dla nich nie zmienia się nic - tu sygnał dostarczany jest do telewizora z wykorzystaniem jeszcze innych technologii, dlatego zmiana z DVB-T na DVB-T2 nie będzie miała na te osoby bezpośredniego wpływu. Ich urządzenia - jeśli nie posiadają dekodera nowej generacji - nie będa już co prawda obsługiwać sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, ale nie przeszkodzi to w odbieraniu sygnału z kabla i satelity.

Powtórzmy: Nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego zaczyna obowiązywać od 30 czerwca 2022 roku.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane