Piątek , 19 Kwiecień 2024

Czym jest komputer kwantowy?

   20.10.2023
Komputer kwantowy to urządzenie, które wykorzystuje zjawiska kwantowe do wykonywania obliczeń. W odróżnieniu od tradycyjnych komputerów, które operują na bitach o wartościach 0 lub 1, komputery kwantowe używają kubitów, które mogą być w superpozycji obu stanów. To oznacza, że mogą one przetwarzać znacznie więcej informacji w krótszym czasie i rozwiązywać problemy, które są zbyt trudne dla zwykłych komputerów. Komputery kwantowe mają potencjał do zmiany przyszłości w wielu dziedzinach, takich jak kryptografia, sztuczna inteligencja, medycyna czy fizyka. W tym artykule przedstawimy podstawowe pojęcia związane z komputerami kwantowymi i omówimy ich możliwości i wyzwania.
Komputery kwantowe współczesne PC przypominają tylko z nazwy. Fot. Unsplash

Pierwszy koncepcyjny model komputera kwantowego powstaÅ‚ już kilka dekad temu, nie jest to wiÄ™c pomysÅ‚ zupeÅ‚nie nowy. Co jakiÅ› czas do mediów trafiajÄ… jednak sensacyjne informacje na temat tego, że dziÄ™ki takim jednostkom udaÅ‚o siÄ™ dokonać jakiegoÅ› „znaczÄ…cego” postÄ™pu w konkretnej dziedzinie badaÅ„ naukowych. PierwszÄ… tego typu maszynÄ™ zapowiedziano w Polsce (w Poznaniu).

Czym jednak tak na serio, sÄ… te „komputery kwantowe”, jaka jest różnica miÄ™dzy nimi a „tradycyjnymi” komputerami, nikt już nie tÅ‚umaczy. A wiedzieć warto, gdyż jest to jedna tych gaÅ‚Ä™zi technologii, która ma najwiÄ™ksze szanse rozwoju w przyszÅ‚oÅ›ci i zdecydowanie bÄ™dzie mieć wpÅ‚yw na naszÄ… przyszÅ‚ość.

Komputery kwantowe – zasada dziaÅ‚ania

W tradycyjnych komputerach opartych o procesory wyposażone w tranzystory wszystko odbywa siÄ™ na zasadzie mechanicznej analizy „krok po kroku”. Procesor przeciÄ™tnego domowego PC wyposażony jest w kilkanaÅ›cie do nawet setek miliardów tranzystorów, których jedynÄ… umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… jest odróżnianie 0 od 1 (specyficzne różnice w napiÄ™ciach), czyli informacji w postaci binarnej. To, co jako użytkownicy widzimy na ekranie monitora, to efekt pracochÅ‚onnego przeliczenia ogromnej liczby zer i jedynek, oraz późniejszego przeksztaÅ‚cenia tych danych w zrozumiaÅ‚y dla przeciÄ™tnego czÅ‚owieka obraz, lub chociażby analizÄ™ naukowÄ… w laboratorium.

Tymczasem komputer kwantowy dziaÅ‚a na zupeÅ‚nie inne zasadzie. Zamiast pracować na bitach (czyli stanie, w którym w jednej chwili wystÄ™puje wyÅ‚Ä…cznie 0 albo 1), używa kubitów, czyli bitów kwantowych funkcjonujÄ…cych w tzw. superpozycji, gdzie 0 i 1 mogÄ… wystÄ™pować obok siebie, w tym samym czasie. Taki komputer dziaÅ‚a w systemie bramek kwantowych, w których kubitami sÄ… czÄ…stki elementarne, np. fotony.

Taki sposób dziaÅ‚ania, oparty o fizykÄ™ kwantowÄ… zupeÅ‚nie zmienia sposób analizy – system nie musi rozpatrywać każdego problemu krok po kroku, może przeliczyć wiele zagadnieÅ„ w jednym cyklu obliczeniowym, co w teorii może mu dać gigantycznÄ… wrÄ™cz przewagÄ™ wydajnoÅ›ciowÄ… nad komputerami tradycyjnymi.

OczywiÅ›cie w praktyce nie jest to takie proste do osiÄ…gniÄ™cia – komputery kwantowe wymagajÄ… odpowiedniego dla siebie programowania (algorytmy kwantowe). Poza tym nie jest też tak, że jeden cykl ich pracy dostarcza wszystkich odpowiedzi na zadane pytania. Takich obliczeÅ„ muszÄ… być wykonywane caÅ‚e serie, a dopiero Å›rednia wyników zbliża nas do prawidÅ‚owego rozwiÄ…zania. Wszystko to sprawia, że na obecnym etapie rozwoju tej technologii, jest ona przydatna bardziej do demonstracji lub rozwiÄ…zywania bardzo wÄ…skich, gÅ‚Ä™boko specjalistycznych zagadnieÅ„, choć nawet w tych „wycinkach” wiedzy, do których jest angażowana, zadziwia swoimi wielkimi możliwoÅ›ciami.

Inna jest też sama fizyczna budowa komputerów kwantowych, które obecne maszyny obliczeniowe przypominajÄ… bardziej z nazwy. Paradoksalnie wspóÅ‚czesny komputer kwantowy bardziej przypomina mózgi elektronowe sprzed 50-60 lat – te najpotężniejsze wypeÅ‚niajÄ… caÅ‚e pomieszczenia, to co siÄ™ też rzuca w oczy, to wszechobecne zwoje kabli.

Jak szybkie mogą być komputery kwantowe?

O jakiej skali przewagi nad klasycznymi komputerami tu mówimy? PrzykÅ‚adem niech bÄ™dzie chiÅ„ski komputer kwantowy Jiuzhang, który w 180 sekund wykonaÅ‚ obliczenia matematyczne, które klasycznemu superkomputerowi (z pierwszej 50 najszybszych na Ziemi a wówczas najmocniejszemu w Chinach) zajęłyby uwaga… 2,5 miliarda lat. Taka przewaga nad tradycyjnym komputerem nazywana jest supremacjÄ… kwantowÄ… i rzeczywiÅ›cie może imponować. SzkopuÅ‚ w tym, że oprogramowanie i konstrukcja chiÅ„skiej maszyny kwantowej pozwala, na razie, na zastosowanie jej wyÅ‚Ä…cznie do tego konkretnego obliczenia. Pokazuje to jednak potencjaÅ‚, z jakim mamy tu do czynienia.

Innym polem, gdzie komputery kwantowe mogÄ… szybko zyskać przewagÄ™ nad tradycyjnymi, bÄ™dzie szyfrowanie informacji. Maszyny te bÄ™dÄ… w stanie tworzyć kody tak zÅ‚ożone, że z dzisiejszej perspektywy nie do zÅ‚amania. Niestety z takÄ… samÄ… Å‚atwoÅ›ciÄ… jak kodowanie nowych szyfrów, przyjdzie im zÅ‚amanie starych, opartych o techniki z obecnej generacji komputerów, co nie jest już tak dobrÄ… informacjÄ…. Zanim wszyscy przesiÄ…dÄ… siÄ™ na nowe szyfry, maszyny kwantowe bÄ™dÄ… z Å‚atwoÅ›ciÄ… Å‚amać stare. Na przykÅ‚ad szyfr RSA-2048, którego zÅ‚amanie zwykÅ‚emu komputerowi zajęłoby wielokrotnie wiÄ™cej czasu niż wiek naszego UkÅ‚adu SÅ‚onecznego, komputer kwantowy już za kilkanaÅ›cie lat bÄ™dzie w stanie zÅ‚amać w zaledwie kilka godzin...

Czy komputery kwantowe mogÄ… siÄ™ obrócić przeciw czÅ‚owiekowi?

Z jednej strony, komputery kwantowe to urzÄ…dzenia, które wykorzystujÄ… zjawiska fizyki kwantowej do wykonywania obliczeÅ„ z ogromnÄ… szybkoÅ›ciÄ… i efektywnoÅ›ciÄ…. Teoretycznie, mogÄ… one rozwiÄ…zywać problemy, które sÄ… zbyt trudne lub czasochÅ‚onne dla tradycyjnych komputerów. Komputery kwantowe mogÄ… mieć wiele zastosowaÅ„ w nauce, medycynie, optymalizacji, sztucznej inteligencji i innych dziedzinach. Z drugiej strony, urzÄ…dzenia te mogÄ… stanowić zagrożenie dla bezpieczeÅ„stwa i prywatnoÅ›ci danych. SpecjaliÅ›ci obawiajÄ… siÄ™, że maszyny te mogÄ… być w stanie zÅ‚amać klucze szyfrujÄ…ce, które chroniÄ… informacje w sieci.

NajwiÄ™ksze ryzyko dotyczy kryptowalut i technologii blockchain, które opierajÄ… siÄ™ na kryptografii. JeÅ›li komputery kwantowe bÄ™dÄ… w stanie zÅ‚amać te zabezpieczenia, to może to doprowadzić do utraty zaufania i wartoÅ›ci tych systemów. Komputery kwantowe sÄ… wiÄ™c zarówno obiecujÄ…ce, jak i potencjalnie niebezpieczne. Ich rozwój wymaga odpowiedzialnoÅ›ci i Å›wiadomoÅ›ci ze strony naukowców, biznesu i spoÅ‚eczeÅ„stwa.

Do czego użyjemy komputerów kwantowych w przyszÅ‚oÅ›ci?

Komputery kwantowe funkcjonujÄ… już dziÅ›, dla podmiotów zewnÄ™trznych w postaci usÅ‚ug chmurowych, a IBM pokazaÅ‚ nawet wzorcowy mechanizm (Q System One), który jest w stanie pracować poza odpowiednio przygotowanym, sterylnym laboratorium. Wartość caÅ‚ego rynku obliczeÅ„ tego typu to wedÅ‚ug firmy MarketsandMarkets wyniosÅ‚a okoÅ‚o 100 mld dolarów w 2019, a do 2024 wzroÅ›nie do prawie 290 mld. Mamy tu wiÄ™c do czynienia z dynamicznym wzrostem na caÅ‚kiem już pokaźnym rynku. Nie ma siÄ™ czemu dziwić, oferowana moc sprawi, że da siÄ™ te urzÄ…dzenia wykorzystać do rozwiÄ…zania wielu problemów, które można zapisać w jÄ™zyku matematyki i fizyki.

WspóÅ‚czeÅ›nie przewiduje siÄ™, że sprzÄ™t kwantowy najwiÄ™kszÄ… rolÄ™ odegra tam, gdzie moc tradycyjnych komputerów bÄ™dzie zbyt sÅ‚aba, by dokonać analizy w rozsÄ…dnym czasie. BÄ™dzie to przede wszystkim medycyna – symulacje medyczne, projektowanie nowych generacji leków. Wymiernie skróci to czas oczekiwania na kolejne generacje farmaceutyków, pozwoli też znaleźć skuteczne metody leczenia wielu dziÅ› nieuleczalnych chorób.

Komputery kwantowe mogÄ… siÄ™ okazać przydatne także tam, gdzie konieczne jest planowanie na dużą skalÄ™ – w logistyce, projektowaniu ruchu na drogach, a nawet przy przepÅ‚ywach finansowych w instytucjach typu banki, czy firmy ubezpieczeniowe.

Coraz częściej mówi siÄ™ też, że komputery kwantowe znacznie przyspieszÄ… rozwój sztucznej inteligencji – nowe algorytmy bÄ™dÄ… efektywniejsze i sprawniejsze w przetwarzaniu informacji.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane