Klasa energetyczna – czynnik wyboru konsumenta
Klasa energetyczna urzÄ…dzenia w ciÄ…gu ostatnich lat staÅ‚a siÄ™ jednym z ważnych czynników decydujÄ…cych o tym jaki sprzÄ™t klienci wybierajÄ… w sklepie. Specjalne etykiety obrazujÄ…ce zużycie prÄ…du musi mieć każde urzÄ…dzenie z branży AGD, a także caÅ‚y sprzedawany sprzÄ™t oÅ›wietleniowy.
Klienci na bardzo poważnie biorÄ… te oznaczania, przeprowadzone w tym zakresie badania (Eurobarometr) pokazaÅ‚y, że aż 80% konsumentów traktuje je jako wskazówkÄ™ do wyboru konkretnego modelu. Nic zatem dziwnego, że producenci eksponujÄ… te etykiety, a nabywcy decydujÄ… siÄ™ na sprzÄ™t „energooszczÄ™dny” mimo iż jest on wyraźnie droższy od tego, który ma sÅ‚absze parametry „energooszczÄ™dnoÅ›ci”.
WedÅ‚ug skali która obowiÄ…zywać bÄ™dzie jeszcze do marca 2021, wÅ›ród najbardziej energooszczÄ™dnych urzÄ…dzeÅ„ dostÄ™pnych w sklepach panuje spory tÅ‚ok oznaczeniowy, co może powodować zagubienie potencjalnych użytkowników. ZaliczajÄ… siÄ™ one bowiem do kategorii A, A+, A++ oraz A+++, oprócz tego na póÅ‚kach i stoiskach znajdziemy też sprzÄ™t klasy energetycznej B i C.
O ile odróżnienie produktów klas A od niższych nie stanowi problemu i jest czytelne, to gdy chodzi o różnice wewnÄ…trz samej klasy A podziaÅ‚ obecny nie jest zbyt przejrzysty i sugeruje – wbrew rzeczywistoÅ›ci – że na przykÅ‚ad różnica miÄ™dzy A i A+++ jest nieznaczna, a to już nie jest prawdÄ…, zwÅ‚aszcza jeÅ›li weźmiemy pod uwagÄ™ chociażby nowe pralki czy lodówki, które pod tym wzglÄ™dem sÄ… już bardzo zaawansowane.
Nowe etykiety i klasy energetyczne
Naprzeciw temu problemowi postanowiÅ‚a wyjść Unia Europejska, która postanowiÅ‚a, że od marca 2021 (jeÅ›li chodzi o sprzÄ™t AGD) i 1 wrzeÅ›nia 2021 (urzÄ…dzenia oÅ›wietleniowe) ulegnÄ… zmianie dotychczasowe etykiety energetyczne. BÄ™dzie obowiÄ…zywać bardzo krótki, dwutygodniowy okres przejÅ›ciowy, w czasie którego w sklepach spotkamy oba typy oznaczeÅ„. WyjÄ…tek stanowić bÄ™dzie sprzÄ™t wycofany z produkcji, bÄ™dzie on mógÅ‚ zachować stare oznaczenia.
Najważniejsze zmiany w etykietach energetycznych
Co ciekawe – nie zostanÄ… stworzone zupeÅ‚nie nowe oznaczania, nastÄ…pi powrót do skali, która obowiÄ…zywaÅ‚a już przed wprowadzaniem obecnej (do 2010), czyli wypadnÄ… z niej wszystkie „+”, wrócÄ… też litery F i G, które ostatnio praktycznie nie byÅ‚y używane.
I tak w nowej skali obecne A+++ stanie siÄ™ dopiero C, urzÄ…dzenia o sÅ‚abszych parametrach energetycznych otrzymajÄ… kolejne litery już bez żadnych dodatkowych oznaczeÅ„ w postaci „+”.
ZaÅ‚ożenie UE jest takie, że w momencie startu obowiÄ…zywania nowych etykiet, nie bÄ™dzie jeszcze w sklepach żadnych urzÄ…dzeÅ„ speÅ‚niajÄ…cych normy nowej klasy A, te speÅ‚niajÄ…ce normÄ™ B bÄ™dÄ… natomiast jedynie „nieliczne”. Oznacza to iż tworzony jest system przyszÅ‚oÅ›ciowy, który rezerwuje miejsce na sprzÄ™t o wiele bardziej energooszczÄ™dny niż ten, który jest dziÅ› dostÄ™pny, a jaki dopiero zostanie w przyszÅ‚oÅ›ci wynaleziony.
Dodatkowe informacje na etykietach
Nowe etykiety bÄ™dÄ… w dalszym ciÄ…gu posiadać szereg informacji dodatkowych, takich jak gÅ‚oÅ›ność urzÄ…dzenia (w dB) ale wzbogaconÄ… o 4-stopniowÄ… i bardziej czytelnÄ… skalÄ™ haÅ‚asu (A, B,C,D), roczne zużycie energii (w kWh) przy kalkulacji dla przeciÄ™tnego gospodarstwa domowego, a także – w przypadku pralek i zmywarek – wskaźnik zużycia wody na jeden cykl prania/zmywania. NajważniejszÄ… zmianÄ… bÄ™dzie tu jednak dodanie kodu QR, po zeskanowaniu którego użytkownik trafi na specjalnÄ… stronÄ™ EPREL, czyli Europejskiego Rejestru Etykiet Energetycznych, na którÄ… producenci sprzÄ™tu bÄ™dÄ… musieli dostarczyć szczegóÅ‚owe informacje na temat konkretnego urzÄ…dzenia. DziÄ™ki temu użytkownik bÄ™dzie siÄ™ mógÅ‚ szybko zapoznać z jego parametrami bez poszukiwania dodatkowych informacji.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE