Czwartek , 21 Listopad 2024

Przyszłość sztucznej inteligencji. Co nas czeka?

   22.05.2024
Sztuczna inteligencja, czyli zdolność maszyn do uczenia się i podejmowania decyzji, jest jednym z najważniejszych trendów technologicznych naszych czasów. Wiele firm i organizacji wykorzystuje i rozwija ten „wynalazek” w różnych dziedzinach, od medycyny po edukację. W niedalekiej przyszłości algorytmy tego typu będą coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu, oferując nowe funkcje i możliwości w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień, w tym komputerów i smartfonów. Oto niektóre z nadchodzących rozwiązań.
Jakie funkcje i rozwiązania przyniesie w nadchodących latach sztuczna inteligencja? Fot. Bing AI

Nie da się zaprzeczyć, że sztuczna inteligencja robi dziś wielkie postępy. Gdzie nie spojrzeć, tam pojawiają się nowe rozwiązania wspierane przez tę gałąź IT. Czy to ultra zaawansowany przemysł kosmiczny, czy chociażby bliższa nam produkcja komputerów i smartfonów – wszędzie już korzystamy z uczenia maszynowego, które usprawnia i przyspiesza różne procesy – od samego etapu projektowania, po gotowe funkcje nowych urządzeń. Jak to się przełoży na konkretne funkcje i zastosowania?

W czym najlepiej sprawdzi się sztuczna inteligencja przyszłości?

Sztuczna inteligencja przyszłości będzie miała wiele zastosowań w różnych dziedzinach, ale szczególnie dobrze sprawdzi się w tych, które wymagają personalizacji, optymalizacji i kreatywności. Oto przykłady takich funkcji i usprawnień

Medycyna: sztuczna inteligencja będzie mogła lepiej diagnozować choroby, sugerować leczenie i monitorować stan pacjentów, uwzględniając ich historię medyczną, geny i styl życia. Sztuczna inteligencja będzie też wspierać rozwój nowych leków i terapii, analizując ogromne ilości danych naukowych i testując różne hipotezy.

Edukacja: sztuczna inteligencja będzie dostosowywać proces nauczania do indywidualnych potrzeb i preferencji uczniów, oferując im interaktywne i angażujące materiały, zadania i testy. Sztuczna inteligencja będzie także pomagać nauczycielom w ocenie pracy uczniów, udzielaniu im informacji zwrotnej i motywowaniu ich do nauki.

Rozrywka: algorytmy AI będą tworzyć nowe formy rozrywki, takie jak interaktywne gry, filmy, muzyka i sztuka, wykorzystując algorytmy generatywne i uczenie się ze wzmocnieniem. Sztuczna inteligencja będzie także rekomendować użytkownikom najlepsze opcje rozrywki, dopasowując je do ich gustów, nastroju i okazji.

Biznes: sztuczna inteligencja będzie optymalizować różne aspekty działalności biznesowej, takie jak zarządzanie zasobami, logistyka, marketing i sprzedaż, analizując dane i prognozując trendy. AI będzie także pomagać w podejmowaniu decyzji strategicznych, podpowiadając najlepsze scenariusze i rozwiązania problemów.

Przykłady nowych funkcji, które powstaną dzięki sztucznej inteligencji

Smartfony będą mogły rozpoznawać emocje użytkowników na podstawie ich głosu, mimiki i gestów, i dostosowywać interfejs, aplikacje i treści do ich potrzeb i preferencji. Na przykład, telefon będzie mógł zaproponować użytkownikowi relaksującą muzykę lub grę, jeśli wykryje, że jest on zestresowany lub smutny. Smartfony staną się też bardziej „przewidujące” nie tylko w sensie zdolności przewidywania tekstu przy pisaniu (co bardzo poprawi się w stosunku do dzisiejszych możliwości), ale telefon będzie w stanie antycypować nasze potrzeby. Sztuczna inteligencja w smartfonach pozwoli też na ułatwienie i szybsze wykonanie codziennych czynności, dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Algorytmy sztucznej inteligencji bazują na analizie zachowań użytkowników i mogą automatycznie wykonywać zadania, takie jak sortowanie e-maili, ustawianie alarmów i zmienianie ustawień według upodobań. Ta automatyzacja nie tylko poprawi efektywność, ale także umożliwi użytkownikom koncentrację na bardziej znaczących i kreatywnych aspektach ich życia.

Komputery będą mogły tworzyć realistyczne symulacje i wirtualną rzeczywistość, które pozwolą użytkownikom doświadczać różnych scenariuszy i światów, np. podróżować w czasie, eksplorować kosmos czy uczyć się nowych umiejętności. Na przykład, komputer może zasymulować historyczne bitwy lub wydarzenia, które użytkownik może obserwować lub w nich uczestniczyć. Ale pojawią się też rozwiązana prostsze. Przykładem może być funkcja o nazwie Recall, która pojawi się już niebawem w Windows 11. Dzięki niej komputer zapamięta wszystko, co przy nim robimy i gdy zajdzie potrzeba odtworzenia jakiegoś procesu lub funkcji, będzie wystarczyło przywołać odpowiedni program i „cofnąć się w czasie”, przeglądając historię naszych aktywności krok po kroku.

Urządzenia AGD będą mogły komunikować się ze sobą i z innymi urządzeniami w domu, tworząc inteligentny system, który zarządza energią, bezpieczeństwem, czystością i komfortem domowników. Na przykład, lodówka będzie mogła monitorować daty ważności produktów i zamawiać nowe, jeśli są niedostępne lub przeterminowane. Pojawią się nowe funkcje tzw. konserwacji predykcyjnejurządzenia będą w stanie rozpoznać możliwe awarie i ostrzec przed nimi użytkowników. Sprzęt będzie mógł też poinformować nas, że używamy go nieefektywnie energetycznie – chociażby ustawiając zbyt wysoką temperaturę w piekarniku czy na płycie indukcyjnej. W dalszej przyszłości urządzenia kuchenne będą same rozpoznawać produkty i dopasowywać do tego odpowiednie czynności.

Samochody będą mogły jeździć samodzielnie (i to bezpiecznie), dostosowując się do warunków drogowych, ruchu i preferencji kierowcy. Samochody będą także mogły komunikować się z innymi pojazdami i infrastrukturą drogową, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność. Na przykład, samochód może ostrzec kierowcę o potencjalnych zagrożeniach lub sugerować alternatywne trasy, jeśli wykryje korek lub wypadek.

Zegarki i opaski sportowe będą mogły monitorować stan zdrowia i aktywność fizyczną użytkowników, i podawać im indywidualne zalecenia i porady. Zegarki i opaski będą także mogły łączyć się z innymi urządzeniami medycznymi i wysyłać dane do lekarzy lub pogotowia, jeśli wykryją nieprawidłowości lub zagrożenie. Na przykład, zegarek będzie mógł zmierzyć tętno, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi użytkownika, i zasugerować mu zmianę diety lub leków, jeśli te, które przyjmuje obecnie, są nieoptymalne.

Sztuczna Inteligencja
Dziś AI potrafi generować obrazy, jutro wygeneruje fotorealistyczne filmy z fabułą i możliwością interakcji

Jak szybko sztuczna inteligencja opanuje nasze domy?

Rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji są coraz częściej stosowane w różnych branżach, a rok 2024 będzie kluczowy dla ich rozwoju. Generatywna sztuczna inteligencja, która tworzy nowe treści za pomocą uczenia maszynowego, już teraz wpływa na postęp w takich obszarach jak opieka zdrowotna, produkcja, media i rozrywka. Narzędzia takie jak DALL-E OpenAI, Chatbot Google Bard czy Usługa Azure OpenAI firmy Microsoft umożliwiają generowanie treści, co daje nowe szanse na innowacje i wzrost. Podobnie, generatywne modele języka, takie jak OpenAI GPT-4, przyczyniły się do zmian w chatbotach, tworzeniu treści i tłumaczeniu językowym.

W przemyśle AI jest już dziś wykorzystywana do optymalizacji procesów produkcyjnych i zarządzania łańcuchem dostaw. W elektronice uczenie maszynowe pomaga w projektowaniu bardziej zaawansowanych układów scalonych i systemów wbudowanych. W sektorze opieki zdrowotnej sztuczna inteligencja przyczynia się do odkrywania nowych leków, diagnostyki chorób i personalizacji medycyny. W edukacji, postępy w AI mogą całkowicie zmienić sposób nauczania i uczenia się, z AI tutorami wspierającymi nauczycieli i uczniów.

Prognozy na następne lata wskazują na dalszy rozwój efektywności uczenia maszynowego i zapotrzebowania na moc obliczeniową. Urządzenia wykorzystujące AI, takie jak satelity czy roboty mobilne, działają z ograniczonymi zasobami obliczeniowymi, co stymuluje opracowywanie metod głębokiego uczenia działających w myśl zasady zero-waste i wysokiej efektywności energetycznej. W robotyce spodziewana jest jeszcze ściślejsza integracja zaawansowanych rozwiązań AI, z możliwością intuicyjnego przekazywania poleceń robotom w języku naturalnym.

Wszystko to wskazuje, że implementacja rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji będzie postępować szybko i stanie coraz bardziej powszechna. W przyszłości możemy spodziewać się jeszcze większej integracji w codziennym życiu, co przyniesie nowe wyzwania, ale także niesamowite możliwości dla innowacji i wzrostu w wielu sektorach. Rozwój branży jest dynamiczny i ciągle ewoluuje, a jego praktyczne zastosowania stają się coraz bardziej zaawansowane i wszechobecne.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane