JeÅ›li w wyszukiwarkÄ™ internetowÄ… wpiszesz frazÄ™ "technologia 5G" w wynikach otrzymasz dziesiÄ…tki, a może nawet setki stron wyraźnie przestrzegajÄ…cych przed konsekwencjami masowego wdrażania technologii, która niebawem ma stać siÄ™ standardem mobilnego przesyÅ‚u informacji na caÅ‚ym Å›wiecie, także w Polsce.
Z jednej strony ma ona przynieść skokowy wzrost szybkoÅ›ci transferów internetowych przy użyciu urzÄ…dzeÅ„ wykorzystujÄ…cych modemy 5G (dziÅ› takiego sprzÄ™tu - poza infrastrukturÄ… testowÄ… wÅ‚aÅ›ciwie jeszcze w powszechnym użyciu nie ma), z drugiej rozpowszechnia siÄ™ coraz szybciej poglÄ…d, że stanie siÄ™ to kosztem zdrowia użytkowników - gdyż nowe sieci miaÅ‚yby rzekomo emitować jakieÅ› wyjÄ…tkowo szkodliwe promieniowanie.
Co to jest 5G
W telegraficznym skrócie to nowa, dopiero rozbudowywana sieć telekomunikacyjna 5 generacji, która docelowo umożliwi transfer danych z prÄ™dkoÅ›ciÄ… i przy przepustowoÅ›ci zdecydowanie wiÄ™kszej, niż obecna dziÅ› w wiekszoÅ›ci telefonów sieć 4G. Skok szybkoÅ›ciowy ma być tak duży, że czÄ™sto o technologii 5G mówi siÄ™ jako o odpowiedniku Å›wiatÅ‚owodu. BÄ™dzie zatem ultraszybko, nawet do 20 Gb/s.
Sami twórcy rozpÅ‚ywajÄ… siÄ™ w zachwytach nad wÅ‚asnym wynalazkiem. Ich zdaniem tak szybki internet, to przeÅ‚om w wielu dziedzinach - pozwoli, stworzyć zupeÅ‚nie nowe pola aktywnoÅ›ci - bÄ™dzie to przede wszystkim propagowany i postulowany od dawna "Internet rzeczy", oraz wykorzystanie sieci np. w medycynie (operacje na odlegÅ‚ość). Choć w Polsce ta technologia dopiero startuje, to jednak parlament przyjÄ…Å‚ już odpowiednie prawa sankcjonujÄ…ce jej budowÄ™ także i u nas, intensywnie przygotowujÄ… siÄ™ do tego operatorzy telekomunikacyjni. Tymczasem Å›wiatowe koncerny oceniajÄ…, że samo wprowadzenie nowej sieci i wynikajÄ…ce z niej przyspieszenie komunikacji w wielu sektorach, otworzy możliwość zaoferowanie klientom nowych, lepszych usÅ‚ug i wygeneruje dodatkowy dochód w wysokoÅ›ci przeszÅ‚o 3 bilionów dolarów miÄ™dzy 2020 a 2035, co jest dla każdego biznesu niewÄ…tpliwie grÄ… wartÄ… Å›wieczki.
Skąd podejrzenia o zagrożenie dla zdrowia?
ZaletÄ… sieci 5G jest jej odrzutowa wrÄ™cz szybkość, jednak ma też ona swoje wady. PodstawowÄ… jest to, że nadajniki tej technologii sÄ… skomplikowane technicznie i majÄ… bardzo ograniczony - wzglÄ™dem sieci tradycyjnych, i jeÅ›li chcemy uzyskać peÅ‚nÄ… moc i szybkość - zasiÄ™g dziaÅ‚ania. Powoduje to konieczność umieszczania ich w bardzo niewielkiej odlegÅ‚oÅ›ci od siebie (docelowo nawet co ok. 75 metrów, choć faktem jest, że w poczÄ…tkowej fazie, np. polska sieć ma dziaÅ‚ać w oparciu o niższe czÄ™stotliwoÅ›ci i dziÄ™ki o dotychczasowej infrastrukturze). Zdaniem przeciwników tego rozwiÄ…zania, by docelowa sieć 5G staÅ‚a siÄ™ naprawdÄ™ efektywna trzeba bÄ™dzie zainstalować setki tysiÄ™cy nadajników w bezpoÅ›rednim otoczeniu ludzi, a to oznacza wysokÄ… penetracjÄ™ naszego sÄ…siedztwa silnym promieniowaniem o nie do koÅ„ca zbadanych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach. Już teraz istniejÄ… pewne badania pokazujÄ…ce szkodliwy wpÅ‚yw dziaÅ‚ania telefonów komórkowych na ludzi, a - zdaniem krytyków nowej sieci - w przypadku 5G ta szkodliwość bÄ™dzie wielokrotnie wyższa.
W ogniu krytyki przeciwników nowego rozwiÄ…zania jest też to, co przez jego twórców nazywane jest przeÅ‚omem, a mianowicie Internet rzeczy. Pod tÄ… beznamiÄ™tnie brzmiÄ…cÄ… nazwÄ…, kryje siÄ™ po prostu plan wyposażania w odbiorniki i nadajniki 5G wÅ‚aÅ›ciwie wszystkich nowo produkowanych urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych, od lodówek, pralek czy telewizorów, po rozwijane wÅ‚aÅ›nie samochody autonomiczne czy nawet miejskie urzÄ…dzenia sterowania ruchem. Wszystkie te przyrzÄ…dy majÄ… - oczywiÅ›cie dla naszego dobra - dziaÅ‚ać pod ciÄ…gÅ‚Ä… kontrolÄ… i wpÅ‚ywem w sieci, np. lodówki bÄ™dÄ… monitorować stan i Å›wieżość naszych zapasów, kuchenki sprawdzÄ… i wyÅ›wietlÄ… przepisy. Tyle tylko, że to jeszcze bardziej zintensyfikuje natężenie pola magnetycznego wokóÅ‚ nas, a to budzi jeÅ›li nawet nieuzasadnione, to zrozumiaÅ‚e obawy.
Zagrożone cyberbezpieczeństwo
PojawiajÄ… siÄ™ też ostrzeżenia zupeÅ‚nie innej natury - budowa nowych sieci to także pole do popisu dla wszelkich nadużyć zwiÄ…zanych z kradzieżą wÅ‚asnoÅ›ci intelektualnej i nienadzorowanego dostÄ™pu do wrażliwych danych. Obawy o to wzmocniÅ‚y siÄ™ bardzo po kilku skandalach szpiegowskich z udziaÅ‚em jednego z wielkich azjatyckich koncernów technologicznych, który jest ...najwiÄ™kszym dostawcÄ… komponentów do budowy sieci 5G na Å›wiecie. Przestrogi przed tego typu nadużyciami pÅ‚ynÄ… gÅ‚ównie z USA, które zaangażowane w wojnÄ™ celnÄ… z Chinami majÄ… oczywiÅ›cie interes w eliminowaniu konkurencji, ale z drugiej strony ich obaw nie można zbyt Å‚atwo i bez gÅ‚Ä™bszego przeanalizowania zupeÅ‚nie zignorować.
Co na to badania?
Już kilka lat temu, konkretnie 13 wrzeÅ›nia 2017 roku ponad 180 naukowców i lekarzy z 36 krajów podpisaÅ‚o apel do ONZ i WHO, w którym domagajÄ… siÄ™ zawieszenia technologii 5G w Europie, przynajmniej do czasu bardziej wnikliwego sprawdzenia zawartych w niej rozwiÄ…zaÅ„ technicznych, zwÅ‚aszcza pod kÄ…tem ich wpÅ‚ywu na organizm ludzki. Zdaniem sygnatariuszy jedno z badaÅ„ przeprowadzonych w Izraelu miaÅ‚o wykazać, że ludzkie gruczoÅ‚y potowe dziaÅ‚ajÄ… jak zestaw mini-anten, które jeszcze dodatkowo wzmacniajÄ… promieniowanie z sieci nowej generacji. Z kolei inne badanie miaÅ‚o pokazać, że aż “90% przenoszonej mocy jest absorbowane w warstwie naskórka i skóry wÅ‚aÅ›ciwej”. W efekcie może to prowadzić do chorób skóry, w tym raka. To wÅ‚aÅ›nie wpÅ‚yw promieniowania na skórÄ™ jest prawdopodobnie najwiÄ™kszym zagrożeniem fal wykorzystywanych przez technologiÄ™ 5G.
Z kolei badania przeprowadzone w Rosji i Japonii miaÅ‚y dowieść, że promieniowanie elektromagnetyczne wysokiej czÄ™stotliwoÅ›ci ma negatywny wpÅ‚yw na odporność organizmu, powoduje takie przypadÅ‚oÅ›ci jak arytmia serca a nawet defekty gaÅ‚ki ocznej - stwierdzili naukowcy, którzy podpisali siÄ™ pod apelem. Z pozoru wyglÄ…da to bardzo groźnie, jednak oprócz wyżej przytoczonych wykonano też i inne badania, które nie wykazaÅ‚y żadnych negatywnych skutków zwiÄ™kszonego natężenia fal radiowych tego typu. WiÄ™kszość naukowców wydaje siÄ™ w tej sprawie przyjmować pozycjÄ™ neutralnÄ…, gdyż z jednej strony zdarzajÄ… siÄ™ pewne podejrzenia i obawy, nawet natury zdroworozsÄ…dkowej, z drugiej za maÅ‚o przeprowadzono szerokich badaÅ„, które uprawniaÅ‚yby do postawienia jednoznacznych i tak daleko idÄ…cych konkluzji z jakimi wyszli sygnatariusze wczeÅ›niej wspomnianego listu.
Warto przy okazji wspomnieć, że podobne kontrowersje towarzyszyÅ‚y wprowadzaniu sieci komórkowej I generacji kilkadziesiÄ…t lat temu a jednak wiÄ™kszość obaw w miarÄ™ upÅ‚ywu czasu nie zostaÅ‚a potwierdzona realnymi zagrożeniami, nie udaÅ‚o siÄ™ też bezspornie stwierdzić szkodliwego wpÅ‚ywu promieniowania tego typu na organizm ludzki.
Nieuchronna przyszłość
To jak wielkie zmiany przyniesie sieć 5G dziÅ› jeszcze nie jest do koÅ„ca rozumiane, nawet przez samych zwolenników tego rozwiÄ…zania. Infrastruktura mobilnego internetu, np. w Polsce (ale na Å›wiecie także) jest w tym momencie u progu swojej przepustowoÅ›ci i wytrzymaÅ‚oÅ›ci. JeÅ›li nie zostanÄ… wdrożone nowe rozwiÄ…zania i technologie grozi nam przeciążenie sieci i być może przerwy w dostawie usÅ‚ug, albo wyraźny wzrost cen.
W tym kontekÅ›cie wdrażanie nowoczesnych rozwiÄ…zaÅ„ nie wydaje siÄ™ kaprysem, a zwyczajnÄ… koniecznoÅ›ciÄ…. Tymczasem rewolucja w standardzie dostarczania sieci jakÄ… zapewni 5G oznacza skokowÄ… i diametralnÄ… poprawÄ™ sytuacji. DostÄ™p do rzeczy jakich sobie dziÅ› jeszcze praktycznie nie wyobrażamy - takich jak transmisje 4k a nawet 8K za poÅ›rednictwem zwykÅ‚ej komórki wyposażonej w odpowiedni modem, wykorzystanie sieci w medycynie, np. przy wspomnianych wczeÅ›niej operacjach na odlegÅ‚ość, przy których niezbÄ™dny bÄ™dzie dostÄ™p do wysokiej jakoÅ›ci niezawodnego poÅ‚Ä…czenia internetowego do transmisji gÅ‚osu i obrazu w wysokiej rozdzielczoÅ›ci i czuÅ‚oÅ›ci. Unia Europejska przygotowaÅ‚a nawet specjalny program, Horizon 2020, który definiuje, że celem 5G jest wzmocnienie najwiÄ™kszych w Europie sektorów przemysÅ‚owych, czyli motoryzacyjnego, transportowego, sÅ‚użby zdrowia, energetycznego, wytwórczego i rozrywkowego. Czy tak siÄ™ stanie, i jakim kosztem, czas pokaże.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE