„To najwiÄ™ksze zagrożenie dla naszej egzystencji”
To że, że sztuczna inteligencja jest w tym momencie tak naprawdÄ™ w powijakach, nie znaczy, że wszelkie obawy nie sÄ… w ogóle uzasadnione. Powyższy cytat pochodzi ze sÅ‚ów Elona Muska, wizjonera, biznesmena i wynalazcy, który od wielu lat przestrzega Å›wiat przed zbyt jego zdaniem pochopnym rozwojem SI. ZaÅ‚ożyciel Space X oraz Tesli przekonuje, że nadanie Å›wiadomoÅ›ci maszynom, to nic innego jak „wzywanie demona”. Musk zresztÄ… nie jest odosobniony w swoim sceptycyzmie. Podobnego zdania co on, byÅ‚ chociażby zmarÅ‚y niedawno fizyk, astronom, uważany zresztÄ… za jeden z najwybitniejszych umysÅ‚ów wspóÅ‚czesnoÅ›ci Stephen Howking.
Dlaczego tak wielkie umysÅ‚y prezentujÄ… tak silne obawy? Z jednej strony mamy tu lÄ™k przed nieznanym, z drugiej strony obawy te oparte sÄ… na bardzo racjonalnych przesÅ‚ankach. Nie wiemy jak wobec swoich stwórców zachowa siÄ™ potężna, sztuczna i nieskrÄ™powana ludzkimi ograniczeniami inteligencja. Czy uzna nas, za swoich panów, czy też dojdzie do wniosku że obecny etap ewolucji Å›wiata jest zakoÅ„czony i zwyczajnie siÄ™ nas pozbÄ™dzie (jak przekonujÄ… nas katastroficzne wizje z Hollywood)? Jedno jest tu raczej pewne: W tej chwili znajdujemy siÄ™ zdecydowanie bliżej poczÄ…tku niż koÅ„ca budowy prawdziwej SI. W niewielkim stopniu poznaliÅ›my mechanizmy funkcjonowania ludzkiego mózgu, tym bardziej nie jesteÅ›my w stanie stworzyć jego sztucznej, ale funkcjonalnej kopii. Potrafimy zbudować roboty naÅ›ladujÄ…ce wyglÄ…d, ruchy czy nawet mimikÄ™ istot żywych, ba, nawet rozpoznajÄ…ce gatunki oraz pÅ‚eć zwierzÄ…t pokazywanych im na obrazkach, jednak nie ma - i jeszcze dÅ‚ugo nie bÄ™dzie - mowy o samoÅ›wiadomoÅ›ci, która wydaje siÄ™ być kluczem do prawdziwej inteligencji.
ZresztÄ… potrafiliÅ›my budować takie mechanizmy już dawno temu. Åšwietnym przykÅ‚adem jest szwajcarski zegarmistrz Pierre Jaquet, który już w XVIII wieku stworzyÅ‚ mechanicznÄ… dziewczynkÄ™, która raz nakrÄ™cona potrafiÅ‚a przez 5 minut grać na pianinie. Do dziÅ› nie za wiele siÄ™ tu zmieniÅ‚o. Maszyny wypeÅ‚niajÄ… powierzone im zadania, sÄ… w stanie "uczyć siÄ™" na zasadzie gromadzenia powierzonej im wiedzy, ale nic poza tym. To, że ktoÅ› nam pokazuje w telewizji naÅ›ladujÄ…cego psa robota, nie oznacza wcale, że maszyna ta myÅ›li i funkcjonuje tak jak prawdziwy pies. To najczęściej zdalnie sterowany mechanizm, którego twórcy do perfekcji opanowali statykÄ™ i hydraulikÄ™, ale ukrytego operatora byÅ‚by równie żywy i inteligentny co fotel lub telewizor.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
Marta Drozd