Elektronika zupełnie bez kabli
Wyobrażasz sobie telewizor lub inny domowy sprzęt funkcjonujący zupełnie bez plątaniny kabli, ba, nawet bez grubego i trudnego do ukrycia przewodu zasilającego? Okazuje się, że to już praktycznie możliwe, a podobne urządzenia pojawią się w sprzedaży za już całkiem niedługi czas.
PoÅ‚udniowokoreaÅ„ski gigant elektroniczny Samsung zÅ‚ożyÅ‚ wÅ‚aÅ›nie w Åšwiatowej Organizacji WÅ‚asnoÅ›ci Intelektualnej interesujÄ…cy patent, który przewiduje produkcjÄ™ telewizora caÅ‚kowicie pozbawionego kabli, w tym tego najważniejszego - zasilajÄ…cego urzÄ…dzenie prÄ…dem z gniazdka.
Koniec uzależnienia od układu gniazdek elektrycznych w domu
Wszystko to wyglÄ…da na prawdziwy przeÅ‚om. DziÅ› obecność i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych wyznacza praktycznie ukÅ‚ad i poÅ‚ożenie wszystkich urzÄ…dzeÅ„ korzystajÄ…cych z prÄ…du w caÅ‚ym domu, gdyż najczęściej mamy do wyboru albo budowÄ™ kosztownych, gdyż ukrytych w Å›cianach instalacji elektrycznych z przyÅ‚Ä…czeniami pod konkretne urzÄ…dzenia, albo użycie nieestetycznych kabli i przedÅ‚użaczy, które z czasem bÄ™dÄ… zbierać kurz w kÄ…tach caÅ‚ego mieszkania, a których zazwyczaj nie chcemy widzieć, bo samÄ… swojÄ… obecnoÅ›ciÄ… "zanieczyszczajÄ…" wnÄ™trze. Tymczasem rozwiÄ…zanie Samsunga odsyÅ‚a wszelkie kable zasilajÄ…ce do lamusa. Do prÄ…du podÅ‚Ä…czony bÄ™dzie jedynie transmiter, natomiast ekran bÄ™dzie mógÅ‚ siÄ™ znajdować w innym, dowolnym miejscu.
Nowa technologia Å‚adowania przez powietrze
Ekran wraz z wbudowanymi w niego wysokiej jakoÅ›ci gÅ‚oÅ›nikami stereo - ma czerpać energiÄ™ ze specjalnej pÅ‚yty, tzw. transmitera Å‚adujÄ…cego go na podobnej zasadzie jak dzisiejsze Å‚adowarki indukcyjne Å‚adujÄ… smartfony, jednak z ważnÄ… różnicÄ… - nie bÄ™dzie to tradycyjne Å‚adowanie zbliżeniowe, gdzie wymagany jest kontakt powierzchniowy, w tym przypadku telewizor nie bÄ™dzie musiaÅ‚ dotykać Å‚adowarki. Zasilanie baterii bÄ™dzie siÄ™ odbywać przez powietrze.
Podobne Å‚adowarki bezprzewodowe produkowane sÄ… już obecnie, jednak gama urzÄ…dzeÅ„ je wykorzystujÄ…ca jest dość uboga. Poza tym Å‚adowanie "przez powietrze" miaÅ‚o dotychczas kilka poważnych wad - by byÅ‚o efektywne, odlegÅ‚ość, jaka dzieliÅ‚a powierzchniÄ™ Å‚adujÄ…cÄ… od samego urzÄ…dzenia, nie mogÅ‚a przekraczać kilku, góra kilkunastu centymetrów, co z caÅ‚ej tej technologii czyniÅ‚o jedynie drogi gadżet.
Sam patent Samsunga nie mówi, czy w przypadku jego urzÄ…dzenia usprawniono już proces Å‚adowania, ale można z dużą dozÄ… pewnoÅ›ci zaÅ‚ożyć, że przynajmniej trochÄ™ go poprawiono i odlegÅ‚ość pÅ‚yty Å‚adujÄ…cej od ekranu bÄ™dzie mogÅ‚a być na dyle duża, by chwytliwe hasÅ‚o "sprzÄ™t bez kabli" rzeczywiÅ›cie byÅ‚o speÅ‚nione.
Przyszłość należy do urządzeń bezprzewodowych
Tego typu technologie Å‚adowania bezprzewodowego to bez wÄ…tpienia przyszÅ‚ość nie tylko dla domowych urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych, ale dla wielu innych rzeczy, choćby w motoryzacji. Przede wszystkim wtedy, gdy upowszechniÄ… siÄ™ auta napÄ™dzane silnikami elektrycznymi. Być może bÄ™dzie tak, że taki typ Å‚adowania umożliwi wrÄ™cz wzrost popularnoÅ›ci "elektryków". Wbudowane w jezdnie panele Å‚adujÄ…ce umożliwiÄ… zaopatrywanie takich samochodów w prÄ…d w czasie jazdy, a nie podczas wielogodzinnych sesji Å‚adowania baterii w punktach stacjonarnych, co uczyni z aut elektrycznych prawdziwÄ… alternatywÄ™ dla dominujÄ…cych dziÅ› pojazdów spalinowych. Gdyby udaÅ‚o siÄ™ uzyskać wysokÄ… wydajność takich paneli Å‚adujÄ…cych, z pewnoÅ›ciÄ… można by mówić o kolejnej odsÅ‚onie rewolucji technologicznej. Czy tak siÄ™ stanie, przekonamy siÄ™ wkrótce.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE
Marta Drozd