Współczesne telewizory posiadają wiele funkcji smart, z których najciekawszą jest możliwość instalowania na nich dodatkowych, funkcjonalnych aplikacji. Taki telewizor staje się de facto całkiem wszechstronnym domowym komputerem, który umożliwia także wygodne przeglądanie Internetu, a nawet dostęp do streamingu materiałów wideo. Szczególną popularność zdobyły programy typu Netflix, Disney+ czy Player, które otwierają użytkownikowi telewizora dostęp do ogromnej biblioteki filmów i najnowszych seriali.
Tymczasem na telewizorach bez funkcji smart takich programów do streamowania wideo (jak i żadnych innych aplikacji) po prostu nie zainstalujemy. Nie umożliwia tego zamknięte i często bardzo minimalistyczne oprogramowanie urządzenia. Problem też w tym, że większość z takich TV nie ma nawet modemu internetowego, a zatem nie można ich połączyć siecią.
Większość tych – najczęściej starszych — telewizorów mimo, że nie posiada funkcji smart, mimo wszystko jest w stanie ciągle z powodzeniem wyświetlić materiały wideo bardzo wysokiej jakości. Jest na szczęście prosty sposób na to, by naszym starym telewizorom dać drugie życie. Wystarczy skorzystać z jednej z szeroko dostępnych w sklepach RTV przystawek Smart TV.
Xiaomi Mi Box S - 2 GB RAM, 8GB wbudowanej pamięci na dane, obsługa transmisji 4K z HDR, wyszukiwanie głosowe, pilot zdalnego sterowania Wi-Fi. Cena ok. 250 zł
Przystawka smart TV. Co to jest?
To zwykle niewielkich rozmiarów urządzenia, które w całości potrafią zastąpić moduł smart, jaki występuje w droższych i nowszych telewizorach. Wystarczy je podłączyć do starego telewizora i dzięki niemu zyskamy praktycznie wszystkie funkcje nowoczesnego smart TV. Jedynym warunkiem jest to, aby telewizor posiadał złącze HDMI. Nie powinno to być wielkim problemem, ponieważ ten rodzaj gniazda pojawił się w sprzęcie RTV dużo przed inteligentnymi telewizorami. Koszt takiej przystawki będzie znacznie niższy (często wielokrotnie) niż wymiana telewizora na nowy.
Same technologie wytwarzania ekranów nie idą do przodu aż tak szybko, jak pozostałe elementy elektroniczne i oprogramowanie telewizorów. Kupiony przed laty telewizor z wysokiej półki może mieć bardzo dobre właściwości techniczne — wyświetlać nasycone kolory, mieć dobry kontrast, posiadać zaawansowany system dźwiękowy. Wyposażenie go przystawkę Smart TV pozwoli nadal korzystać z jego dużych możliwości, ale da jednocześnie możliwość korzystania z najnowszych, brakujących w nim technologii, zwłaszcza instalację cenionych aplikacji, chociażby wcześniej wspomnianego Netflixa.
Google Chromecast 4.0 z 2GB RAM, obsługą 4K, wbudowaną pamięcią na dane 8GB, Wi-Fi i pilotem zdalnego sterowania. Cena ok. 230 zł
Co daje użytkownikowi przystawka Smart TV?
Telewizory poprzedniej generacji pozwalały jedynie na oglądanie tego, co dostarcza w z góry ustalonym harmonogramie telewizja kablowa lub nadawca naziemny. Wybór polegał jedynie na możliwości zmiany kanału. Telewizory typu smart diametralnie zmieniły sytuację: umożliwiły oglądanie konkretnego kontentu, w zależności od upodobań użytkownika. A wszystko to udało się uzyskać dzięki połączeniu z Internetem i możliwości samodzielnej instalacji dodatkowych aplikacji, dzięki którym można było pobierać lub streamować treści od wybranych dostawców - zwykle zgodnych z zainteresowaniami użytkownika.
Dostępne obecnie w sklepach przystawki Smart TV czynią ze starych telewizorów pełnoprawne inteligentne urządzenia. Pracują one najczęściej pod kontrolą Androida, czyli tego samego systemu operacyjnego, który znajduje się w większości smartfonów. Działają w ten sposób, że po podłączeniu z telewizorem wyświetlają na jego ekranie specjalnie przygotowane menu – daje ono użytkownikowi dostęp do smart-funkcji w niezwykle intuicyjny sposób, jakby były one od początku obecne w urządzeniu.
Przystawki Smart TV są wyposażone w moduł Wi-Fi, czasem też Bluetooth. Pozwala to na połączenie telewizora z siecią za ich pośrednictwem. Po podłączeniu przystawki na telewizorze będzie można oczywiście przeglądać sieć internet z pomocą wbudowanej lub ściągniętej przez użytkownika przeglądarki.
Przystawki posiadają też zwykle wbudowaną pamięć, najczęściej niewielkich rozmiarów – wystarczającą jednak do wydajnego wykonywania podstawowych operacji, jednak można do nich podłączać zewnętrzne dyski rozszerzające tę funkcjonalność. Pozwala to na instalację wielu aplikacji, tym także niewielkich gier. Jeśli użytkownik zechce grać w gry, jako kontrolera będzie mógł używać pilota z zestawu. Większość przystawek pozwala też na podłączenie - za pomocą protokołu Bluetooth bardziej zaawansowanych zewnętrznych gamingowych kontrolerów.
Jako że na telewizorach z przystawką uzyskujemy dostęp do Internetu, bez problemu można też korzystać takich programów jak YouTube.
Niektóre z dostępnych w sklepach przystawek Smart TV są tak awansowane, że z powodzeniem rozszerzałyby nawet funkcje niedawno zakupionych telewizorów. Sam na przykład posiadam telewizor smart, który działa na podstawie zamkniętego przez producenta systemu Linux, na który nie ma zbyt wielu dostępnych aplikacji. Wyposażenie go w przystawkę Smart TV otworzyło przede mną, jako jego użytkownikiem zupełnie nowe możliwości wykorzystania tego sprzętu.
Amazon Fire TV Stick 4K z pilotem, obsługą UltraHD, Wi-Fi, Bluetooth, 8GB wbudowanej pamięci. Cena ok. 300 zł
Na jakie cechy przystawek Smart zwracać uwagę przy zakupie?
Pierwszym parametrem na powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu, to obsługiwane przez przystawkę rozdzielczości. Starsze telewizory zwykle posiadają ekrany FullHD. Przystawki obsługujące tę rozdzielczość w 60 klatkach na sekundę powinny tu z powodzeniem wystarczyć. Jeśli jednak dysponujemy telewizorem z ekranem 4K, Konieczny jest zakup przystawki odpowiednim parametrze, w przeciwnym wypadku będzie ona zaniżać jakość wyświetlanego obrazu.
W tej chwili praktycznie wszystkie dostępne w sklepach przystawki posiadają moduł Wi-Fi. Ta funkcja jest konieczna, gdyż pozwoli na podłączenie telewizora z domową siecią Internetową bez użycia kabli. Im szybsze obsługiwane transfery, tym lepiej. Najbardziej sensowny będzie więc zakup przystawki z modułem obsługującym transmisję w paśmie 5 Ghz.
Bardzo przydatny będzie też Bluetooth, ponieważ pozwoli na podłączenie do telewizora akcesoriów takich jak kontrolery do gier lub np. fizyczne klawiatury.
Każda przystawka Smart TV posiada obecnie gniazdo HDMI. Jest to bowiem podstawowy sposób na łączenie tego urządzenia z telewizorem. Dobrze, jednak jeśli znajdziemy tam też nowoczesne gniazdo USB, zwłaszcza w standardzie 3.0 lub wyższym. Pozwoli to na wygodne połączenie zewnętrznych dysków i szybkie kopiowanie lub zapis danych w razie potrzeby.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE