Wtorek , 03 Grudzień 2024

Telewizory Mini i MicroLED. Czym różnią się od LCD i OLED?

   21.03.2024
Technologie LCD i OLED rozpowszechniły się już na tyle, że niemal wszyscy użytkownicy, ale także osoby planujące zakup nowego telewizora już o nich słyszeli. Tymczasem branża elektroniczna nie próżnuje i cały czas opracowywane są rozwiązania nowe, mające jeszcze poprawić wizualną jakość tego, co możemy oglądać na domowych ekranach. Jednymi z takich nowinek są ekrany Mini i MicroLED, w tym artykule wyjaśnimy co to za technologia i czym się od siebie różnią.
Mini i MicroLED wypierajÄ… klasyczne telewizory LCD. Fot. Unsplash

Na rynku produkcji telewizorów trwa nieustanna praca nad ulepszaniem wytwarzanego sprzÄ™tu. Choć zmiany nie sÄ… tak widowiskowe, jak ta majÄ…ca miejsce kilkanaÅ›cie lat temu, kiedy to obszerne odbiorniki kineskopowe zostaÅ‚y wyparte przez zapomniane już dziÅ› plazmowe i caÅ‚y czas sprzedawane „cienkie” LCD, to jednak bez przerwy coÅ› nowego siÄ™ w tej branży dzieje.

Koncerny pracujÄ… dziÅ› przede wszystkim nad poprawÄ… jakoÅ›ci obrazu, ale też aspektami pobocznymi, na przykÅ‚ad zwiÄ™kszaniem energooszczÄ™dnoÅ›ci, co bÄ™dzie mieć pozytywny wpÅ‚yw na Å›rodowisko naturalne. W tym momencie najwiÄ™cej sprzedawanych urzÄ…dzeÅ„ wykorzystuje sprawdzonÄ… od lat technologiÄ™ LCD LED, z kolei sprzÄ™t z najwyższych póÅ‚ek wykorzystuje panele OLED, które wyraźnie górujÄ… nad nimi pod wzglÄ™dem jakoÅ›ci obrazu, zwÅ‚aszcza gÅ‚Ä™biÄ… czerni i zakresem barwowym, jednak majÄ… tÄ™ wadÄ™, że sÄ… - mimo lat udoskonaleÅ„ - drogie w produkcji, co utrudnia ich „dotarcie pod strzechy”. Z tego też powodu topowi producenci caÅ‚y czas starajÄ… siÄ™ znaleźć nowe rozwiÄ…zania, które jednoczeÅ›nie zapewniÄ… perfekcyjny obraz, z drugiej bÄ™dÄ… na tytle tanie w wytwarzaniu, że bÄ™dÄ… mogÅ‚y trafić do masowej produkcji i wszystkich użytkowników (nie tylko tych z najzasobniejszym portfelem) zainteresowanych zakupem nowych telewizorów.

MiniLED

PierwszÄ… technologiÄ…, która ma duże szanse zastÄ…pić klasyczne LED LCD jest wÅ‚aÅ›nie MiniLED. NajproÅ›ciej mówiÄ…c, jest to duże ulepszenie istniejÄ…cej obecnie technologii LED LCD. Na czym polega usprawnienie? WyjaÅ›niamy.

W klasycznych telewizorach LCD matryca, by wyÅ›wietlać obraz, musi być podÅ›wietlona od spodu diodami LED, stÄ…d zresztÄ… nazwa tej technologii. Taka konstrukcja ekranu (gdzie takich diod jest najwyżej kilkaset) powoduje znaczne problemy z uzyskaniem dużego kontrastu oraz idealnej czerni. Wynika to z faktu, iż duże diody oÅ›wietlajÄ…ce panel podÅ›wietlajÄ… także te obszary ekranu, które powinny być zaciemnione, rezultat jest taki, iż na tego typu telewizorach najlepsze co możemy dostać zamiast czerni, to odcienie szaroÅ›ci. Nigdy też nie uzyskamy tu niekoÅ„czonego kontrastu, gdyż obszar podÅ›wietlenia zawsze bÄ™dzie nieco wiÄ™kszy niż strefa obrazu, Å›wiatÅ‚o bÄ™dzie „rozlewać siÄ™” dookoÅ‚a, nie pozwalajÄ…c na powstanie wyraźnej granicy miÄ™dzy obszarami jasnymi a ciemnymi. Jest to zresztÄ… zasadnicza różnica miÄ™dzy LCD a OLED, gdzie każdy punkt na ekranie Å›wieci sam.

Producenci chcÄ…cy obejść ten problem zaczÄ™li dzielić ekrany na strefy wygaszania.  W najbardziej zaawansowanych telewizorach QLED takich stref może być kilkaset, co pozwala lepiej kontrolować które miejsca na ekranie mogÄ… być podÅ›wietlone, a które wygaszone. Ogranicza to zjawisko „rozlewania siÄ™” Å›wiatÅ‚a na ciemne obiekty, jednak zupeÅ‚nie go nie eliminuje. I tu wÅ‚aÅ›nie z pomocÄ… przychodzi nowa technologia MiniLED. DoÅ›wietlajÄ…ce ekran diody udaÅ‚o siÄ™ tak zminiaturyzować, że zamiast kilkudziesiÄ™ciu, czy najwyżej kilkuset stref wygaszania, telewizory MiniLED majÄ… ich kilka-kilkanaÅ›cie tysiÄ™cy. DziÄ™ki znacznie wiÄ™kszej liczbie stref, które mogÄ… zostać wygaszone, telewizor jest w stanie dokÅ‚adniej zapanować nad jasnoÅ›ciÄ… i miejscami ciemnymi na ekranie, tworzÄ…c efekt bardziej zbliżony do tego wystÄ™pujÄ…cego w OLED-ach. Matryce tego typu majÄ… wzbogacone, lepiej nasycone kolory, duży kontrast i gÅ‚Ä™bszÄ… czerÅ„. TechnologiÄ™ MiniLED może jeszcze wspomagać inna technologia – QuantumDot, co dodatkowo ożywia kolory na ekranie. NajwiÄ™kszymi producentami oferujÄ…cymi tego typu sprzÄ™t sÄ… dziÅ› przede wszystkim Samsung, LG oraz Philips i TCL.

MicroLED

MicroLED

Choć nazwa MicroLED jest bardzo podobna do MiniLED, jest to caÅ‚kowicie odmienna i co ciekawe, wcale nie taka nowa technologia. W Polsce nie ma jeszcze w sprzedaży telewizorów tego typu, ale w najbliższych latach zacznÄ… siÄ™ one pojawiać, dlatego warto siÄ™ nad tym rozwiÄ…zaniem zatrzymać i bliżej mu przyjrzeć.

Panele MicroLED sÄ… producentom sprzÄ™tu elektronicznego znane od kilku lat. WczeÅ›niej jednak udawaÅ‚o siÄ™ zbudować w tej technologii jedynie niewielkie ekrany urzÄ…dzeÅ„ mobilnych. Dopracowanie rozwiÄ…zania tak, by można byÅ‚o zgodnie z jego formuÅ‚Ä… wytworzyć także ekrany duże, zajęło inżynierom trochÄ™ czasu, ale udaÅ‚o siÄ™ to, wiÄ™c można siÄ™ spodziewać, że wykorzystujÄ…ce jÄ… telewizory bÄ™dÄ… pojawiaÅ‚y siÄ™ coraz szerzej. W przypadku ekranów MicroLED matryce mogÄ… siÄ™ skÅ‚adać z nawet kilkudziesiÄ™ciu milionów diod LED. Co ciekawe funkcjonujÄ… one podobnie do tych znanych z telewizorów OLED – nie potrzebujÄ… dodatkowego podÅ›wietlenia, mogÄ… siÄ™ pojedynczo zaÅ›wiecić oraz wygasić. MajÄ… jednak nad nimi znacznÄ… przewagÄ™ w innym wzglÄ™dzie – nie wypalajÄ… siÄ™. Wynika to z faktu, iż nie sÄ… organiczne.

DziÄ™ki zastosowaniu milionów samopodÅ›wietlajÄ…cych siÄ™ diod, telewizory MicroLED bÄ™dÄ… siÄ™ charakteryzować rewelacyjnymi parametrami obrazu: doskonaÅ‚Ä… czerniÄ…, nieograniczonym kontrastem a prócz braku wypalania bÄ™dÄ… mieć jeszcze jednÄ… kolosalnÄ… przewagÄ™ nad OLED-ami, ekrany tego typu bÄ™dÄ… siÄ™ charakteryzować znacznie wiÄ™kszÄ… jasnoÅ›ciÄ…, co pozwoli na uzyskanie doskonalszych efektów HDR.

Telewizory MicroLED z uwagi na fakt, iż nie potrzebujÄ… dodatkowego doÅ›wietlenia punktów na ekranie bÄ™dÄ… też znacznie bardziej energooszczÄ™dne niż dzisiejsze LEDy i OLEDy. Pierwsze wyprodukowane egzemplarze zużywajÄ… nawet o kilkadziesiÄ…t procent mniej prÄ…du niż ich koledzy starszych typów. Użytkownik otrzyma też szerokie kÄ…ty widzenia, oznacza to, że dobrÄ… jakość ekranu otrzymamy nie tylko siedzÄ…c na wprost telewizora, ale także z boku. Telewizory MicroLED bÄ™dÄ… potrafiÅ‚y wyÅ›wietlać do czterech różnych programów (lub materiaÅ‚ów z czterech źródeÅ‚) na jednym ekranie. BÄ™dzie to znacznie bardziej naturalne niż dostÄ™pna obecnie funkcja obraz w obrazie z niektórych TV, bo pozwoli jednoczeÅ›nie, chociażby grać w grÄ™ z podÅ‚Ä…czonego komputera i oglÄ…dać transmisjÄ™ z innego wydarzenia na przykÅ‚ad w serwisie YouTube. Technologia ta ma jeszcze jednÄ… ważnÄ… zaletÄ™: pozwala Å‚Ä…czyć kilka paneli w jednym ekranie, co w przyszÅ‚oÅ›ci pozwoli tworzyć telewizory o niestandardowych wymiarach.

Podsumowanie

Technologia MiniLED to zaawansowane rozwiniÄ™cie technologii LED LCD – eliminuje sporÄ… część wad klasycznych telewizorów LED, pozwala na otrzymanie gÅ‚Ä™bszych kolorów, lepszego kontrastu i peÅ‚niejszych czerni, przy cenach bardziej konkurencyjnych niż te z ciÄ…gle drogich OLEDów. Natomiast MicroLED to prawdopodobnie nastÄ™pny krok w ewolucji sprzÄ™tu telewizyjnego. Możemy siÄ™ spodziewać, że pierwsze telewizory wykorzystujÄ…ce te panele, które pojawiÄ… siÄ™ w sprzedaży, bÄ™dÄ… przez pewien czas bardzo drogie, tak jak to zresztÄ… miaÅ‚o miejsce przy debiutach innych, pionierskich rozwiÄ…zaÅ„, ale potencjaÅ‚ jest tu znacznie wiÄ™kszy niż przy OLEDach. Koszty produkcji da siÄ™ tu z czasem ograniczyć, jest wiÄ™c szansa, iż za parÄ™ lat bÄ™dÄ… one tak popularne jak dzisiejsze „zwykÅ‚e” LEDy.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (25) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane