Android to statystycznie najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Znajdziemy go na setkach milionów urządzeń, przede wszystkim na smartfonach i tabletach, gdzie zapewnia wiele interesujących mniej lub bardziej przydatnych funkcji i możliwości. Jednak nie wszyscy użytkownicy wiedzą, jak w pełni wykorzystać potencjał swojego urządzenie mobilnego. Dlatego w tym artykule przedstawiamy 14 oszczędzających czas skrótów do Androida, które pomogą każdemu zwiększyć własną produktywność i przyspieszyć wykonywane codzienne zadania.
Dzisiaj chcielibyśmy wam pokazać, jak włączyć historię powiadomień na telefonie z Androidem. To bardzo prosta i przydatna funkcja, która pozwala nam zobaczyć, co się działo na naszym smartfonie, gdy go nie używaliśmy. Dzięki niej nie przegapimy żadnej ważnej wiadomości, powiadomienia z aplikacji czy alarmu. Zobaczcie, jak to zrobić krok po kroku!
Android 12 zadomowił się już na smartfonach, rok 2023 będzie czasem, kiedy ten system operacyjny pojawi się też na kompatybilnych telewizorach. W tym tekście omówimy najciekawsze funkcje, które przyniesie on użytkownikom smart TV.
Znacząca część użytkowników Androida omija zaawansowane ustawienia swojego telefonu. Zwykle poruszamy się wytyczonymi przez producenta ścieżkami i schematami, co ma swoją zaletę: tak jest najwygodniej i jednocześnie najbezpieczniej. Omijają nas jednak wtedy ustawienia, które pozwalają skorzystać z pełni możliwości posiadanego urządzenia. Do takich opcji należy właśnie debugowanie USB. W tym tekście przyjrzyjmy się tej mało znanej funkcji smartfonów z Androidem, rozważmy też zalety i wady jej używania.
Android – dzięki ogromnej popularności smartfonów z tym systemem – stał się w ostatnich latach największą platformą oprogramowania na Ziemi. Jednym z efektów takiego stanu rzeczy jest to, że powstało z myślą o nim bardzo wiele świetnych aplikacji, niestety większość z nich nie jest standardowo dostępna na inne platformy. W tym tekście wyjaśniamy, że przynajmniej część aplikacji z telefonu da się jednak uruchomić na komputerze, podpowiadamy też jak to zrobić.
W prawie każdym smartfonie z Androidem znajduje się (lub można ją tam zainstalować) klawiatura Gboard produkcji Google. Jest to standardowa aplikacja do pisania na wielu telefonach, a na niektórych występuje jako dodatkowa opcja (można ją pobrać nawet na iPhone’a). Ponieważ zwykle na domyślnych ustawieniach zapewnia bezproblemową, intuicyjną obsługę, to niewielu użytkowników zna jej wszystkie, bardziej ukryte możliwości. W tym tekście chcemy przybliżyć niektóre z tych bardziej przydatnych.
Smartfon z Androidem działa podobnie do komputera: codzienne użytkowanie, a zatem instalacja kolejnych aplikacji, zapisywanie zdjęć, filmów i wszelkich plików, powoduje, że zaczyna on z czasem działać wolniej, a bateria szybciej się wyczerpuje. To wcale nie musi oznaczać zużycia, czasem wystarczą proste zabiegi, by wszystko działało jak dawniej. W tym tekście omawiamy sposoby na to, by nasz telefon zawsze działał szybko i sprawnie.
Ponieważ smartfon to urządzenie, z którym prawie się nie rozstajemy, dobrze by było, aby jak najlepiej dopasować go do własnych potrzeb. Korzystanie z niego sprawi nam wówczas nie tylko więcej przyjemności, ale będzie też bardziej produktywne. W tym tekście pokażemy kilka sposobów na to, jak najlepiej dopasować telefon do tego, by sprostał naszym wymaganiom.
Niektóre modele telefonów z Androidem są wyposażone w coś, co ich producenci najczęściej nazywają „trybem wysokiej wydajności”. Został on przez nich zaprojektowany w celu usprawnienia działania gier lub innych programów, które od smartfona wymagają maksimum mocy. Czym dokładnie jest ów tryb i czy w ogóle warto go używać, wyjaśniamy w tym artykule.
Android to bardzo rozbudowany system operacyjny, który pod wieloma względami przypomina te komputerowe. Bogactwo funkcji jest tak duże, że o części z nich producenci działających pod jego kontrolą telefonów nawet nie wspominają w specyfikacjach. A szkoda, gdyż wiele z tych ustawień ułatwia korzystanie z telefonu. W tym artykule wyjaśniamy jak korzystać z kilku najprzydatniejszych.
Jeśli chcesz wiedzieć, z jakich podzespołów zbudowany jest twój smartfon, np. jaki jest jego typ procesora, typy zamontowanych sensorów oraz ile pamięci RAM posiada, warto zainstalować na nim aplikację, która to zbada, zidentyfikuje i stworzy odpowiedni raport. Sytuacji, w których specyfikacja może się użytkownikowi przydać, jest sporo. Oto zestawienie 5 najlepszych programów tego typu na urządzenia z systemem Android.
Google ostatnio nie ma dobrej passy: seria zainfekowanych aplikacji w sklepie Play, a teraz nowy problem w jednym z głównych programów na smartfony z Androidem. Okazało się, iż w aplikacji Wiadomości odkryto błąd, który może powodować szybkie rozładowywanie się baterii oraz jej przegrzewanie. Firma już pracuje nad rozwiązaniem problemu.
Chociaż może się wydawać, że boom na tablety minął już kilka lat temu, to Google uważa inaczej. Podczas The Android Show gigant dał do zrozumienia, że spodziewa się ponownego wzrostu popularności urządzeń mobilnych z dużymi ekranami, i to tak dużego, że częściowo wyprą one nawet laptopy.
Chyba nie ma posiadacza smartfona, który kiedyś z powodu braku miejsca na swoim urządzeniu nie musiał odinstalowywać niektórych znajdujących się tam aplikacji, lub przynajmniej usuwać zbędne pliki. Okazuje się, że Google jest w pełni świadome problemu chronicznego braku przestrzeni na smartfonach z Androidem, co więcej pracuje nad systemowym rozwiązaniem, które spowoduje zmniejszenie objętości aplikacji i tym samym zaoszczędzi miejsce na dysku telefonu.
Ryzyko zgubienia smartfona jest w naszych czasach dość poważne, zwłaszcza że zabieramy go ze sobą niemal wszędzie. Wystarczy chwila nieuwagi i zdarza się zostawić go w tramwaju, pociągu lub na ławce w parku. W najgorszym wypadku możemy się stać (czego nikomu nie życzę) ofiarą kradzieży. W takich sytuacjach nie warto wpadać w panikę, lepiej wziąć głęboki oddech i skorzystać z narzędzi do „odszukiwania”, które większość nowoczesnych urządzeń dziś oferuje.
Wszystko wskazuje na to, że WhatsApp pracuje nad nową i bardzo oczekiwaną funkcją, która umożliwia migrację historii czatów ze smartfona z Androidem na nowy telefon z iOS. Dotychczas takie „przenosiny” były możliwe jedynie na wybranych modelach urządzeń i tylko w odwrotną stronę.
Popularna na świecie aplikacja Android Auto doczekała się w końcu oficjalnego startu i dostępności w Polsce. Można ją już pobrać ze sklepu Play. Docenią to zwłaszcza użytkownicy starszych smartfonów, którzy dotychczas nie mieli możliwości korzystania z w pełni funkcjonalnej aplikacji do łatwego korzystania ze smartfona w czasie jazdy od Google.
Aktualizacje Androida to nie lada wyzwanie dla całej branży produkującej telefony komórkowe. Główni wytwórcy często „zapominają” o tym, że starsze i tańsze smartfony, także mogłyby dłużej otrzymywać nowe wersje systemu. Tymczasem Google robi co może by dostarczyć odpowiednie oprogramowanie. Przykładem jest obecna zapowiedź wydania uszczuplonego i okrojonego Androida 12 Go Edition dla słabszych smartfonów w przyszłym roku.
Po październikowej premierze Androida 12 dla smartfonów, Google w końcu zapowiedziało nową wersję swojego systemu przeznaczonego dla smart telewizorów. Na razie jest to jedynie Android TV 12 w wersji dla programistów, ale to oznacza, iż system jest już gotowy i aktualizacja może niebawem zostać udostępniona użytkownikom.
Kierowcy bardzo chętnie używają w czasie jazdy z trybu Android Auto na swoich smartfonach, jest to świetny ekwiwalent dedykowanego ekranu dotykowego, który znajdziemy jednak tylko w najnowszych samochodach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy takich ekranów nie posiadają. Niestety Google wkrótce uniemożliwi korzystanie z tej funkcji na smartfonach.
Google ogłosiło, że wkrótce kończy obsługę urządzeń z Androidem 2.3.7 lub starszym. Oznacza to, że posiadacze tego nie najmłodszego co prawda, ale często jeszcze działającego sprzętu nie będą już mogli zalogować się na nim do usług i kont na serwerach amerykańskiego giganta.
System Android ma wiele przydatnych, a ukrytych opcji, których nie stosujemy codziennie, jednak czasami mogą się bardzo przydać. Wcześniej omawialiśmy różne ustawienia w menu i aplikacjach telefonu, teraz przyszedł czas na „sekretne” kody, dzięki którym można dowiedzieć się ważnych rzeczy na temat stanu i oprogramowania naszego telefonu.
Android 12 jest już dostępny jako wersja testowa dla programistów. Google nie ujawnił jednak jeszcze wszystkich planów i – jak się właśnie okazało - może szykować bardziej daleko idące zmiany niż te widoczne w obecnie dostępnej wersji przedpremierowej. Znany serwis technologiczny XDA zdobył bowiem jeszcze nieujawnioną publicznie wersję nadchodzącego systemu operacyjnego dla smartfonów i pokazał, że nowości będzie znacznie więcej.
Samsung, który musiał właśnie oddać Apple’owi podium światowego lidera sprzedaży smartfonów, kusi potencjalnych nabywców długim okresem wsparcia dla zakupionych w przyszłości urządzeń.
Chociaż Android 11 nie zdążył się jeszcze rozgościć na smartfonach i tabletach, Google już pracuje nad jego następcą. Wersja poglądowa dla deweloperów trafi do nich jeszcze w lutym, a do sieci wypłynęły zrzuty ekranu, które zapowiadają bardzo duże zmiany w wyglądzie systemu.
Telefony komórkowe służą do dzwonienia i surfowania po internecie. Przeglądamy na nich serwisy społecznościowe, gawędzimy z rodziną i znajomymi za pomocą komunikatorów. Mało kto jednak wie, że prawie każde tego typu urządzenie posiada szereg przydatnych i bardzo ciekawych – ale na co dzień ukrytych funkcji. Większość urządzeń na rynku działa pod kontrolą Androida – dlatego w pierwszym tekście na ten temat pokażemy ciekawostki związane z urządzeniami z tym systemem.
Wybór gier na smartfony jeszcze nigdy nie był tak duży jak teraz – tysiące tytułów z przeróżnych kategorii, grup wiekowych i tematyk. Problem można mieć z tym, że ciężko w nieprzebytym gąszczu najróżniejszych produkcji wyłowić te najlepsze. Dokonaliśmy przeglądu darmowych gier dostępnych na platformę Android i wybraliśmy kilka – naszym zdaniem – najciekawszych. Oto one.
Jeśli posiadasz smartfon wyprodukowany przez firmę LG możesz już sprawdzić czy i kiedy zostanie on zaktualizowany do najnowszej wersji systemu Android. Koreański gigant właśnie opublikował informacje na ten temat.
Ren Zhengfei, szef i założyciel Huawei ogłosił właśnie, że szykowany przez koncern z Chin system operacyjny Hongmeng OS (mający w jego urządzeniach zastąpić Androida) będzie od niego zarówno szybszy, jak i wydajniejszy. Hongmeng OS ma też zaoferować więcej aplikacji od konkurentów i sprawdzić się nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale także w sprzęcie profesjonalnym.
Dla wszystkich na co dzień korzystających z urządzeń pracujących pod kontrolą systemów Windows 10 i Google Android, Microsoft ma bardzo dobrą wiadomość. Na ekranach komputerów będzie można zobaczyć powiadomienia z androida, a wszystko dzięki aktualizacji zmierzającej do aplikacji Twój Telefon.
Tech
AGD
Hi-Fi/Audio
Jak to zrobić?