Wizyta na kolejnych edycjach Audio Video Show to zawsze niezwykłe przeżycie, ale tegoroczna impreza przeszła najśmielsze oczekiwania. Już na wstępie, wśród błysku nowoczesnych ekranów i echa perfekcyjnych dźwięków, dało się wyczuć, że to będzie ciekawa podróż. Wśród prezentowanych urządzeń, każdy miłośnik technologii mógł znaleźć coś dla siebie, od przystępnych cenowo gadżetów, aż po absolutny szczyt audiofilskiego luksusu za miliony. Jednak to, co przykuło moją uwagę najbardziej, to topowe urządzenia wycenione na setki tysięcy złotych – prawdziwe arcydzieła techniki, które z miejsca stały się gwiazdami wystawy.
Poprawa jakości dźwięku płynącego z domowych głośników nie zawsze wymaga inwestycji w nowy sprzęt. Istnieje wiele praktycznych i skutecznych metod, które pozwalają na znaczną poprawę brzmienia obecnych kolumn bez konieczności wydawania dodatkowych pieniędzy. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą wam cieszyć się lepszym dźwiękiem, lepiej wykorzystując to, co już macie. Dzięki tym prostym krokom wasze ulubione utwory i filmy mogą brzmieć jeszcze lepiej, bez obciążania portfela.
DTS Play-Fi to technologia bezprzewodowego przesyłania dźwięku wysokiej jakości, która pozwala na odtwarzanie muzyki z różnych źródeł na wielu głośnikach w domu. System ten jest zgodny z wieloma urządzeniami i aplikacjami, takimi jak chociażby Spotify, Tidal i Deezer i może się przydać osobom, które cenią sobie wygodę i elastyczność w słuchaniu muzyki. Można z jego pomocą odtwarzać tę samą piosenkę we wszystkich pomieszczeniach lub wybrać różne utwory dla każdego głośnika. Można też łączyć głośniki w grupy i sterować nimi za pomocą smartfona lub tabletu. Jak to działa, wyjaśniamy w tym artykule.
Jeśli słuchasz muzyki lub oglądasz filmy na smartfonie, tablecie lub laptopie, prawdopodobnie korzystasz z bezprzewodowych słuchawek lub głośników podłączonych przez bluetooth. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, ale czasem można – użytkując je – napotkać bardzo irytujący problem: dźwięk jest wyraźnie opóźniony w stosunku do obrazu lub źródła. Co to za zjawisko, jakich urządzeń dotyka i jak najskuteczniej rozwiązać ten problem? Wyjaśniamy w tym artykule.
Na sklepowe półki trafił właśnie bezprzewodowy, naramienny głośnik gamingowy Panasonic SoundSlayer SC-GNW10. Przydatne i ciekawe rozwiązanie, gdyż pozwala graczom znaleźć się w samym centrum akcji, bez narażania uszu na uciążliwy nacisk. Dzięki temu głośnikowi wszyscy, którzy w trakcie cyfrowych rozgrywek chcieliby się cieszyć pełnią wrażeń dźwiękowych, ale mają uszy zbyt wrażliwe długie noszenie słuchawek, zwłaszcza przy wielogodzinnych sesjach grania, będą mieć taką możliwość.
Markę Unitra znają wszyscy pamiętający czasy PRL. Był to w tamtych latach czołowy, krajowy producent magnetofonów, gramofonów i niezłego sprzętu do odtwarzania muzyki. Choć po upadku dawnego systemu firma – głównie z powodów ekonomicznych – przestała istnieć – teraz wraca. Reaktywował ją Michał Kiciński, jeden ze współzałożycieli CD Projekt RED.
Zanim kupimy dowolny sprzęt muzyczny, warto poznać znaczenie podstawowych pojęć i określeń dotyczących parametrów, które producenci umieszczają na opakowaniach. Zwykle nie wnikamy głęboko w definicje takich pojęć jak impedancja czy pasmo przenoszenia, gdyż uważamy, że to dane przeznaczone dla specjalistów. Tymczasem z opisów, które udostępniają producenci można się bardzo wiele o danym modelu kolumn czy słuchawek dowiedzieć. W tym artykule krótko wyjaśniamy podstawowe pojęcia z tej dziedziny.
Głośniki bezprzewodowe święcą dziś prawdziwe triumfy. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił odwrót od uciążliwych, chociaż zapewniających wysoką jakość kabli, w kierunku rozwiązań bardziej wygodnych i elastycznych. Na rynku dominują dziś w tym zakresie dwie technologie: Bluetooth i Wi-Fi. W tym tekście wyjaśniamy jaki wpływ na jakość dźwięku mają obie technologie, i która z nich sprawdzi się lepiej w konkretnych sytuacjach.
Znany i ceniony przez użytkowników japoński producent sprzętu audio, firma Onkyo ogłosiła upadłość. Firma od pewnego czasu nie radziła sobie ze zmianami rynkowymi, próbowano się ratować odsprzedaniem części aktywów Sharpowi i Voxx’owi, ale nie dało to długotrwałych rezultatów.
Słuchanie muzyki z płyt winylowych wróciło do łask melomanów na całym świecie. Obecnie sprzedaje się nawet więcej czarnych płyt niż tych cyfrowych. Wynika to przede wszystkim z tego, jakie wrażenia dźwiękowe daje odtwarzanie muzyki na klasycznych, analogowych nośnikach – brzmienie jest ciepłe i niepowtarzalne, jakość wysoka, choć bardzo specyficzna. W tym tekście wyjaśnimy, na jakie cechy zwrócić uwagę przy zakupie domowego gramofonu, tak by odtwarzana muzyka najbardziej nas cieszyła.
Naukowcy z MIT opracowali ultracienki głośnik, który może zmienić każdą powierzchnię w aktywne źródło dźwięku. Lekkie urządzenie, który waży mniej więcej tyle samo, co niewielka moneta, jest w stanie generować falę dźwiękową (i to wysokiej jakości, z minimalnymi zniekształceniami), niezależnie od tego, do jakiej powierzchni zostanie przymocowany.
Współcześni gracze komputerowi i konsolowi coraz chętniej chcą dzielić się ze światem swoją twórczością. Tworzą materiały na YouTube, autorskie podcasty, muzykę lub streamują. Jednak aby się wyróżnić rejestrowany dźwięk musi stać na wysokim poziomie. Dla takich osób nowy, wielozadaniowy mikrofon Immerse GV60 może się okazać niezwykle pomocny.
To historia trochę jak z filmu science fiction – Noveto N1, czyli nowatorskie urządzenie pokazane na CES 2022 w Las Vegas faktycznie działa w sposób niezwykle zaskakujący. Możemy z jego pomocą słuchać muzyki, tak jakbyśmy mieli założone słuchawki, ale fizycznie nic nie mamy w uszach. I choć z wyglądu nadajnik przypomina niewielki soundbar, to nikt prócz nas nie usłyszy niczego poza cichym szeptem.
Sonos zaprezentował swój najnowszy produkt – Beam (Gen 2). To kolejna odsłona soundbara z poprawioną względem poprzednika głębią i czystością dźwięku. Dodatkowo głośnik wspiera technologię dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.
Wbrew pozorom duży wpływ na jakość dźwięku domowego systemu audio ma nie tylko klasa posiadanego przez nas sprzętu, ale też samo rozmieszczenie podłączonych do wzmacniacza głośników w pomieszczeniu, w którym słuchamy. Jak poprawnie rozstawić głośniki, tak by wydobyć z nich to co najlepsze? Wyjaśnimy w tym artykule.
Internet Archive we współpracy z wytwórnią George Blood LP, pracuje od kilku lat nad digitalizacją tysięcy rekordów – starych płyt winylowych wykonanych w technice 78 obrotów na minutę, z których spora część została zarejestrowana i wyprodukowana jeszcze na początku XX wieku. Dotychczas udało się przetworzyć ponad 250 000 płyt, a archiwum opublikowało związany z tym wątek na Twitterze, w którym szczegółowo opisano, jak każdy winyl jest czyszczony i archiwizowany.
Najwyraźniej moda na „ukryte” głośniki zaczyna się rozszerzać. Niedawno informowaliśmy o projekcie firmy Sonos i Ikea, które tworzą głośnik wkomponowany w obraz na ścianę. Teraz światło dzienne ujrzał projekt firmy Bang and Olufsen. Będzie to głośnik który wyglądem ma przypominać książkę.
Słuchawki bezprzewodowe to prawdziwa wolność. Doceni to zwłaszcza ktoś, kto nigdy wcześniej z takiego rozwiązania nie korzystał. Brak krępujących i plączących się kabli oraz wynikająca z tego wygoda użytkowania są naprawdę świetne i łatwo się do nich przyzwyczaić. Jeżeli szukasz dobrego sprzętu w przestępnej cenie, to doskonałe słuchawki Jabra Elite 45e, będą tu zdecydowanie godnym polecenia wyborem.
Jak to zrobić?
Tech
Gadżety