Inteligentna Asysta Prędkości, czyli w angielskim skrócie ISA, to specjalny system elektroniczny utrudniający przekraczanie maksymalnej prędkości, a montowany w samochodach, który od teraz będzie musiał być obecny w każdym nowym aucie sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej. W tym artykule tłumaczymy, czym jest ISA, jak działa i czy faktycznie utrudni (za) szybką jazdę.
Choć w polskim klimacie najlepszy moment na zmianę opon zimowych na letnie przypada w okolicach połowy kwietnia, to stojąc na parkingu nawet teraz, łatwo zauważyć, że wielu kierowców jeszcze tej zmiany nie dokonało. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego warto to jak najszybciej zrobić.
Należąca do Zygmunta Solorza Grupa Polsat Plus wchodzi na zupełnie nowy rynek. Jedna z należącej do niej firm – ZE PAK, będzie produkować polski autobus napędzany ogniwem wodorowym. Już teraz pokazano funkcjonalny prototyp, a docelowa fabryka, która już powstaje w Świdniku, ma produkować 100 takich pojazdów rocznie
Bezpieczeństwo ruchu pojazdów uprzywilejowanych to poważny problem. Na zatłoczonych drogach same sygnały świetlne i dźwiękowe często nie wystarczają. Zdarzały się sytuacje, w których dochodziło do kolizji zarówno z udziałem karetek jak i samochodów SOP przewożących VIP-ów, dlatego specjalny zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Sejmu chce, aby kierowcy dostali jeszcze jeden, specjalny ostrzegawczy sygnał emitowany za pośrednictwem ich samochodowego radia.
Popularna na świecie aplikacja Android Auto doczekała się w końcu oficjalnego startu i dostępności w Polsce. Można ją już pobrać ze sklepu Play. Docenią to zwłaszcza użytkownicy starszych smartfonów, którzy dotychczas nie mieli możliwości korzystania z w pełni funkcjonalnej aplikacji do łatwego korzystania ze smartfona w czasie jazdy od Google.
O problemach z dostawami elektroniki słyszymy od wielu miesięcy. Koronawirus, potem zamieszanie z logistyką i ograniczenia produkcyjne w Azji spowodowały powstanie rynkowych niedoborów – objawia się to wysokimi cenami z jednej strony, lub po prostu brakiem towarów wyposażonych w elektroniczne chipy z drugiej. Problem coraz mocniej dotyka też branżę motoryzacyjną – grupa Renault ogłosiła, że część modeli trafi na rynek np. bez centralnego zamka.
Posiadasz radio/odtwarzacz samochodowy, który nie umożliwia podłączenia smartfona i słuchania muzyki z osobistej biblioteki, a jedynie z płyt CD? Możesz oczywiście wymienić radio na nowe, ale jest też sposób znacznie prostszy i tańszy: to transmiter FM. W tym artykule wyjaśnimy, co to za urządzenie, jak działa i dlaczego może być bardzo przydatne.
Według doniesień, które nadchodzą z USA, Apple chce rozszerzyć możliwości swojego smartfona, tak by był czymś w rodzaju pilota do samochodu. I nie chodzi tu tylko o obsługę już istniejącego CarPlay czy funkcję inteligentnego kluczyka, ale znacznie więcej.
Większość współczesnych nowych aut, zwłaszcza tych z wysokiej półki jest wyposażona w zaawansowane czujniki zbliżeniowe, które przez sygnalizację bliskości przeszkody zdecydowanie ułatwiają kierowcy parkowanie samochodu nawet wtedy, gdy miejsca na manewry jest niewiele. A co mogą zrobić użytkownicy samochodów, które takich udogodnień nie mają? Zamontować je samodzielnie!
Kierowcy bardzo chętnie używają w czasie jazdy z trybu Android Auto na swoich smartfonach, jest to świetny ekwiwalent dedykowanego ekranu dotykowego, który znajdziemy jednak tylko w najnowszych samochodach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy takich ekranów nie posiadają. Niestety Google wkrótce uniemożliwi korzystanie z tej funkcji na smartfonach.
Rimac – chorwacki startup, który zajmuje się tworzeniem koncepcji aut elektrycznych stanie się właścicielem 55% akcji Bugatti – legendarnej firmy produkującej znane na całym świecie sportowe supersamochody.
Będziemy używać latających aut? Prototypowy latający samochód wykonał wczoraj 35-minutowy lot między dwoma lotniskami na Słowacji. Ta hybryda samochód-samolot, nazwana AirCar, potrzebuje zaledwie dwóch minut i 15 sekund, aby ze zwykłego samochodu jeżdżącego po drogach stać się pełnoprawnym pojazdem latającym.
Niedawno Elon Musk obiecywał, że komputer pokładowy i system wyświetlania w nowej Tesli Model S będzie tak potężny, że posiadacz tego auta będzie w stanie w nim zagrać w Cyberpunk 2077. Wygląda na to, że udało mu się spełnić tę niecodzienną obietnicę.
Od początku maja obowiązują nowe oznaczenia opon samochodowych. Zmniejszono liczbę klas, z rynku mają zniknąć opony o najgorszych parametrach. Nowe regulacje dotyczą opon do pojazdów osobowych klasy C1, dostawczych klasy C2 i ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony (C3). Zamiarem twórców nowych etykiet było uczynienie ich bardziej czytelnymi i zrozumiałymi dla kierowców.
Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że Tesla z przytupem wprowadza możliwość płacenia za nowe samochody bitcoinami - jedną z największych ogólnoświatowych kryptowalut. Wtedy wydawało się że znany producent aut elektrycznych chce pokazać jak bardzo jest nowoczesny i patrzy w przyszłość. Teraz jak widać, okazało się, że nie wszystko poszło tak jak zamierzano. Sam Elon Musk ogłosił, że firma Tesla na razie wycofuje się z tej formy płatności za swoje auta.
O tym, że Apple pracuje w tajemnicy nad własnym autem mówiło się w światku nowych technologii od kilku ładnych lat. Świadczyły o tym nowe patenty giganta składane w odpowiednich urzędach, pojawiała się nawet data premiery rzekomo wyznaczona na 2024 rok.
Zima się kończy, czas odświeżyć i wyczyścić wnętrze samochodu. Co ważne, w dobie rosnących kosztów za nawet najdrobniejsze usługi serwisowe, własny, przenośny ozonator może być świetną alternatywą dla kierowców chcących jak najlepiej i najefektywniej dbać o wnętrze auta.
Znany niemiecki koncern motoryzacyjny BMW rozważa dość ciekawy i jednocześnie osobliwy nowy model sprzedaży. Do sklepów mają trafić auta wyposażone we wszelkie funkcje i nowinki, ale skorzystamy z nich tylko wówczas, gdy zapłacimy dodatkowy abonament. Jeśli nie wykupimy odpowiedniego pakietu pozostaną one uśpione.
O samochodach, które nie będą potrzebować kierowcy mówi się od dawna. Pracują nad nimi właściwie wszyscy liczący się na świecie producenci samochodów oraz niektóre wielkie koncerny elektroniczne (w tym podobno Apple). Nie inaczej jest z amerykańską Teslą, która jako producent zaawansowanych samochodów elektrycznych od samego początku działalności przoduje w futurystycznych rozwiązaniach. Na pierwszy front mają pójść taksówki i jak ogłosił Elon Musk, ma się to stać już za rok!
Jak to zrobić?
Telewizory
AGD