Chyba każdemu zdarzyła się sytuacja, w której przezornie ładował smartfona wieczorem, a ten rano – choć przez noc praktycznie nieużywany – był już znacznie rozładowany i przez to niegotowy na cały dzień intensywnego użytkowania. Co może być tego przyczyną i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić? Wyjaśniamy w tym artykule.
Akumulatory smartfonów, czyli baterie, są jednym z najważniejszych elementów tych urządzeń. Od ich jakości i pojemności zależy czas pracy telefonu na jednym ładowaniu, a także żywotność całego urządzenia. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają symbole i parametry na bateriach smartfonów i jak je poprawnie odczytywać.
Dłużej działający smartfon to marzenie wielu użytkowników. Technologia inteligentnych telefonów poszła bardzo do przodu – robią piękne zdjęcia, mają wyraźniejsze ekrany, jednak jeden z ich najważniejszych elementów, czyli akumulator, od lat pozostaje praktycznie niezmieniony. Raz naładowane urządzenie użytkowane standardowo wytrzymuje zwykle około 24 godzin, co nie jest wynikiem rewelacyjnym. Dotyczy to także smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. Na szczęście są proste sposoby, by tę sytuację zmienić i telefon działał dłużej.
Zalecenia co do tego, jak należy ładować smartfona zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Wynika to z faktu, iż w kolejnych generacjach tych urządzeń stosowano akumulatory nowego typu o właściwościach innych niż te z lat poprzednich. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na trwałość baterii wynika także z tego, jak ładujemy telefon, dlatego zebraliśmy kilka najbardziej powszechnych, dotyczących tej czynności błędów.
Nasz smartfon uruchamia w tle, często w ogóle bez naszej wiedzy, wiele procesów i aplikacji, a przy okazji zbiera o nas sporo różnych informacji. Tymczasem nie zawsze jest to uzasadnione, zawłaszcza, że w Androidzie część z tego typu funkcji i ustawień „monitorujących” pożera duże ilości energii. Jeśli chcemy mieć więcej prywatności oraz dłużej działające (na jednym ładowaniu) urządzenie, warto w nim przeprowadzić porządki.
Kilka lat temu Komisja Europejska sprawiła, że producenci smartfonów zaczęli ujednolicać gniazda ładowarek we własnych urządzeniach. Dziś standardem jest złącze USB-C, którego do teraz masowo nie stosuje właściwie tylko Apple. Obecnie KE chce, by firmy wytwarzające urządzenia mobilne wróciły do kiedyś powszechnej możliwości wymiany baterii w warunkach domowych.
Jak to zrobić?
Telewizory
Audio
Hi-Fi/Audio