Smartfony to od lat ważny element naszego codziennego życia. Są nie tylko narzędziem komunikacji, ale również centrum zarządzania naszymi danymi osobowymi, finansami i życiem zawodowym. W związku z tym, bezpieczeństwo tych urządzeń jest kluczowe. Google, twórca najpopularniejszego systemu operacyjnego dla telefonów, wprowadzi niebawem nową funkcję ochrony przed kradzieżą dla systemu Android, która – jak ogłoszono – ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników na całym świecie.
Pokazywanie rodzinie i znajomym zdjęć oraz filmów wykonanych smartfonem może być bardzo przyjemną aktywnością czy wręcz nawet integrującą zabawą. Niemniej jednak zdarzają się też obrazy, które chcielibyśmy zachować dla siebie. Bez względu na to, czy używacie budżetowego telefonu z systemem Android, czy też korzystacie z drogiego iPhone'a Pro, istnieje kilka szybkich kroków, które pozwolą wszystkim zabezpieczyć swoje zdjęcia przed ciekawskimi spojrzeniami osób, które akurat mają w rękach nasz telefon.
Aplikacje to dziś już właściwie nieodłączny element naszego codziennego, cyfrowego życia. Używamy ich do komunikacji, rozrywki, nauki, pracy i wielu innych celów. Jednak nie wszystkie programy są bezpieczne dla naszego smartfona i naszej prywatności. Niektóre z nich mogą zawierać złośliwy kod, który może uszkodzić urządzenie, wykradać dane, śledzić naszą lokalizację lub podsłuchiwać nasze rozmowy. Jak więc rozpoznać, że zainstalowana (lub potencjalnie gotowa do zainstalowania) aplikacja może być niebezpieczna? Oto 10 sygnałów, które powinny nas zaniepokoić.
Smartfony są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Używamy ich do komunikacji, rozrywki, pracy i wielu innych celów. Jednak te inteligentne telefony są również narażone na zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych. Osoby niepowołane mogą uzyskać dostęp do naszego smartfona i wykorzystać znalezione tam prywatne informacje, takie jak hasła, kontakty, zdjęcia czy wiadomości. Jak to skutecznie uniemożliwić? Oto kilka wskazówek, jak zabezpieczyć swój smartfon przed niechcianymi intruzami i np. podsłuchem.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy kamera w waszym smartfonie może was podglądać bez waszej wiedzy? Czy istnieją aplikacje lub wirusy, które mogą włamać się do waszego urządzenia i nagrywać wasze prywatne chwile? W tym wpisie staramy się odpowiedzieć na te pytania i pokazać wam, jak sprawdzić i zmienić ustawienia kamery w telefonie w taki sposób, by ryzyko „podglądania” ograniczyć do minimum.
Spyware to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może śledzić i rejestrować aktywność użytkownika telefonu, w tym przede wszystkim kluczowe dane osobowe, hasła, treści połączeń, wiadomości i inne ważne informacje przechowywane na urządzeniu. Oprogramowanie to może zostać instalowane przez osoby trzecie bez wiedzy i zgody właściciela smartfona, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podejrzewasz, że ktoś śledzi twój telefon? Jak rozpoznać i poradzić sobie z takim zagrożeniem, wyjaśniamy w tym artykule.
Czy wiesz, że nie wszystkie aplikacje, które pobierasz ze sklepu Google Play lub App Store, są bezpieczne dla twojego smartfona? Coraz częściej pojawiają się informacje o programach, które przedostały się przez filtr Google lub Apple i może się zdarzyć, że nieświadomie zainstalujesz program, który będzie szpiegował zawarte w urządzeniu dane, wyświetlał niechciane reklamy lub nawet uszkodzi telefon. W tym artykule podpowiadamy, jak rozpoznać i unikać takich niebezpiecznych i potencjalnie szkodliwych aplikacji.
Na smartfonach z androidem możemy mieć wiele aplikacji, które zawierają nasze prywatne dane, np. programy serwisów społecznościowych. Jak je zablokować (np. ustanowić hasło do otwarcia), aby nikt postronny nie mógł przejrzeć ich zawartości, nawet wówczas, gdy sami użyczymy mu telefonu? Na to pytanie odpowiadamy w tym artykule.
Czy wiesz, że smartfony zbierają informacje o swoich użytkownikach? Każdy telefon komórkowy ma wbudowany system operacyjny, który rejestruje różne dane na temat tego, co robimy na swoim urządzeniu, dane zbierają też aplikacje i funkcje. Niektóre z tych danych są niezbędne do poprawnego działania programów, takich jak mapy czy pogoda, ale inne mogą być wykorzystywane do celów marketingowych lub badawczych. W tym artykule przedstawiamy kilka przykładów tego, jakie informacje zbierają o nas telefony, których używamy.
Czy zdarzyło ci się kiedyś, że po rozmowie przez telefon na jakiś temat, np. podróży, ubezpieczenia czy sprzętu elektronicznego, widzisz, że na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych pojawiają się reklamy związane z tym tematem? Jeśli tak, to niestety nie jest to przypadek odosobniony. To zjawisko nazywa się targetowaniem behawioralnym i polega na tym, że firmy reklamowe zbierają informacje o twoich zainteresowaniach, preferencjach i zachowaniach w sieci, aby dopasować do ciebie odpowiednie oferty. Jednym ze sposobów zbierania tych informacji jest podsłuchiwanie twoich rozmów przez telefon.
Spam telefoniczny to niechciane połączenia lub wiadomości głosowe od nieznanych numerów, które często mają na celu sprzedaż produktów lub usług, ale też – co najgroźniejsze – wyłudzenie danych osobowych lub oszustwo. Tego typu próby kontaktu są nie tylko uciążliwe, ale także mogą być niebezpieczne dla naszej prywatności i bezpieczeństwa. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zablokować spam telefoniczny w smartfonach z Androidem i iOS.
Ostatnio wiele miejsc publicznych takich jak lotniska, restauracje, transport, chwali się, że udostępnia gościom punkty, w których mogą oni naładować akumulatory swoim telefonom. Większość użytkowników przyjmuje to jako dobrodziejstwo, w końcu smartfony rozładowują się szybko, a możliwość podładowania baterii „na mieście” często po prostu się przydaje. Czy jednak ktokolwiek z was zadał sobie kiedyś pytanie, czy to bezpieczne? Okazuje się, że niekoniecznie.
Smartfon – jak każde urządzenie elektroniczne pracujące w sieci może zostać zhakowany przez cyberprzestępców. To nie jest najlepsza wiadomość, gdyż zwykle to na telefonie trzymamy ważne dla nas rzeczy, korzystamy z aplikacji bankowości mobilnej, poczty, odbieramy i wysyłamy prywatne oraz służbowe wiadomości. Kluczowe jest zatem, by w porę wykryć zagrożenie i je zneutralizować. W tym tekście wyjaśniamy jak ustalić, czy nasz telefon stał się ofiarą ataku z zewnątrz.
Weryfikacja dwuetapowa jest coraz częściej wymagana przez duże serwisy internetowe. Wszystko w celu zapewnienia nam (i naszym danym) pełnego bezpieczeństwa. Niektóre z metod takiej kilkustopniowej ochrony są jednak uciążliwe, wydłużają czas logowania i powodują, że zamiast podania jednego hasła, musimy wykonać kilka czynności. Jak sobie ułatwić życie? Najlepiej skorzystać z programu do weryfikacji dwuetapowej, który zmieni smartfona w token bezpieczeństwa.
Wielu użytkowników smartfonów chcących zapewnić bezpieczeństwo sobie i posiadanym urządzeniom zastanawia się, czy trzeba instalować na nich dodatkowe oprogramowanie antywirusowe tak jak na komputerach. To ważne pytanie, a odpowiedź na nie wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Szerzej na temat piszemy w tym artykule.
Smartfony i urządzenia mobilne są ważną częścią naszego codziennego życia. Jeśli wziąć pod uwagę dane statystyczne, wynika z nich, że większość mieszkańców globu ma swój własny gadżet tego typu. Tymczasem telefonom komórkowym od początku istnienia zarzuca się, że ich używanie (ze względu na emisję promieniowania elektromagnetycznego) nie jest korzystne dla zdrowia użytkowników. Choć nie ma badań, które by to w 100% potwierdzały, ci, którzy chcieliby ograniczyć potencjalnie szkodliwy wpływ tych urządzeń na swoje zdrowie, powinni zastosować się do kilku prostych wskazówek.
Ze smartfonem właściwie się nie już rozstajemy, stał się on naszym praktycznym pomocnikiem i urządzeniem, z którego w ciągu dnia korzystamy najczęściej. Ta „powszedniość” ma jednak też swoje wady – przestajemy się stosować do zaleceń, które wzmacniają bezpieczeństwo urządzenia, a tym samym sprowadzamy na siebie ryzyko utraty ważnych danych, a także tego, że telefon wpadnie w niepowołane ręce. Zebraliśmy 6 najważniejszych rzeczy, o których coraz częściej zapominamy, użytkując smartfona, ale do których wykonywania koniecznie trzeba wrócić.
Prywatność to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie posiadamy. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy polują na nasze dane osobowe w celach marketingowych, a ich wycieki i kradzieże stały się powszechne, warto zadbać, aby nasze osobiste informacje były jak najlepiej zabezpieczone i nieudostępniane byle komu. Najlepiej by jedną z naszych barier ochronnych stał się też nasz własny smartfon. Jak go – na szybko – ustawić, by tak się stało? Oto 5 kluczowych porad.
By zadbać o prywatność oraz bezpieczeństwo posiadanych urządzeń mobilnych, zwłaszcza smartfonów i laptopów, konieczna jest ich ochrona za pomocą kodów PIN, haseł i danych biometrycznych. Czasem jednak, mimo tych wszystkich środków ostrożności, mamy wrażenie, że ktoś mógł te zabezpieczenia złamać lub ominąć i przeglądać nasze prywatne treści. W takim przypadku lepiej się upewnić, czy tak faktycznie było.
Smartfony odgrywają bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu, dlatego ich bezpieczeństwo to temat, na który powinniśmy zwracać szczególną (i coraz większą uwagę), zwłaszcza że zagrożeń stale przybywa. W pamięci telefonu znajduje się bowiem zwykle wiele naszych prywatnych danych i to od ich należytej ochrony zależy, czy nie wpadną w niepowołane ręce. W tym tekście przypominamy to, o czym należy w tym zakresie zawsze pamiętać.
Przedstawiciel rządu Janusz cieszyński oraz szef UKE Jacek Oko ogłosili, że rząd pracuje nad założeniami projektu, który ma pozwolić na skuteczną walkę z atakami dokonywanymi za pomocą fałszywych SMS.
Niestety sklep z aplikacjami Google Play coraz częściej pada ofiarą hakerów i umieszczane są w nim aplikacje, które nigdy nie powinny tam trafić. Tym razem pojawiła się tam apka wyjątkowo szkodliwa, gdyż kradnie hasła i kody PIN do aplikacji (w tym bankowych).
Wielokrotnie zdarzało mi się przypadkowo lub nawet w sposób zamierzony, lecz – jak się później okazywało – zbyt pochopnie usuwać zdjęcia z pamięci smartfona. Raz zdarzyło się nawet, że fotografie z galerii niechcący usunęła osoba, której dałem telefon do przejrzenia zdjęć z wakacji. Zawsze są to sytuacje przykre, zwłaszcza że na części tych materiałów bardzo nam zależy. Osoby, które to dotyka, zwykle zastanawiają się, czy jest możliwość odzyskania utraconych fotografii. Okazuje się, że tak, jeśli wykonamy kilka ważnych kroków.
W ostatnich tygodniach w sieci pojawia się wiele nowych doniesień na temat aktywności cyberprzestępców. A to spoofing (czyli podszywanie się pod cudze telefony czy infolinie), a to wirusy w aplikacjach. Tym razem oszustwo przybrało szczególnie duże rozmiary – w kilkuset aplikacjach zaimplementowano ukryty mechanizm subskrypcyjny, który mógł kosztować nieświadomych użytkowników nawet setki milionów dolarów.
Ryzyko zgubienia smartfona jest w naszych czasach dość poważne, zwłaszcza że zabieramy go ze sobą niemal wszędzie. Wystarczy chwila nieuwagi i zdarza się zostawić go w tramwaju, pociągu lub na ławce w parku. W najgorszym wypadku możemy się stać (czego nikomu nie życzę) ofiarą kradzieży. W takich sytuacjach nie warto wpadać w panikę, lepiej wziąć głęboki oddech i skorzystać z narzędzi do „odszukiwania”, które większość nowoczesnych urządzeń dziś oferuje.
Cyberprzestępcy od lat próbują w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób podszywać się pod znane marki i firmy – wszystko w celu skłonienia nas do przekazania ważnych informacji lub zainfekowania komputera. Tym razem hakerzy byli wstanie spreparować wiadomości SMS pochodzące od Google, które otrzymali użytkownicy Gmaila. Na pierwszy rzut oka nie do rozpoznania, że mamy do czynienia z oszustwem.
Zdarza się, że smartfon w ogóle odmawia posłuszeństwa, nie uruchamia się normalnie, działa z problemami lub bardzo wolno. Zanim zaniesiemy go do drogiego serwisu, warto sprawdzić narzędzie, które jest czymś w rodzaju ostatniej deski ratunku przed takim krokiem – pozwoli bowiem sprawdzić, czy nasz kłopot to efekt awarii sprzętowej, czy jedynie problem z oprogramowaniem, który być może będziemy w stanie naprawić sami.
Choć Google od lat zapewnia, że jego sklep z aplikacjami jest całkowicie bezpieczny, ponieważ są one przed udostepnieniem sprawdzane pod kątem zagrożeń, co jakiś czas pojawiają się informacje o kolejnym zainfekowanym wirusami programie, który zupełnie nieświadomi ryzyka użytkownicy mogli pobrać na swoje smartfony. Tym razem bardzo szkodliwego trojana na swoich telefonach zainstalowało aż pół miliona osób.
Zapewne często zastanawiasz się, co twoje dziecko robi, przeglądając Internet. By nie martwić się o to, czy nie natrafia przypadkiem na jakieś nieodpowiednie dla siebie treści, są wyboru 2 drogi: zwracająca uwagę aplikacja do kontroli rodzicielskiej lub metoda prostsza i bardziej „ukryta” – ręczne blokowanie wybranych stron w samej przeglądarce. W tym artykule wyjaśnimy jak użyć tej drugiej metody.
Posiadacze telefonów z Androidem powinni skontrolować swoje smartfony w poszukiwaniu kilku aplikacji, które zostały złamane przez hakerów tak, by umożliwiać wykradzenie z urządzenia ważnych danych osobowych służących do logowania w serwisach społecznościowych i płatności z użyciem usługi Blik. Choć sklep Google Play usunął już te programy, użytkownicy muszą to na swoich telefonach zrobić sami. W materiale znajdziecie listę tych niebezpiecznych aplikacji.
Choć często o tym zapominamy, myśląc, że zagrożenia z sieci dotyczą wyłącznie komputerów, nasz telefon z Androidem także może paść ofiarą złośliwego ataku hakerów. Takie „zakażenie” z sieci najczęściej znacznie spowalnia system i powoduje problemy, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają korzystanie z telefonu. Jak pozbyć się takich zagrożeń? Wyjaśnimy w tym artykule.
Posiadacze smartfonów z Androidem od rana mają spory problem. Google zaktualizowało swoją główną aplikację na smartfony, ale nie działa ona tak jak powinna. Problem występuje losowo – część użytkowników go nie doświadcza. Kolejna aktualizacja aplikacji rozwiązująca usterkę pojawi się zapewne w ciągu kilku godzin.
Masz smartfona z popularnej serii Galaxy S8 od Samsunga? Po czterech latach od premiery gigant z Korei kończy wsparcie techniczne dla swoich urządzeń z tej linii. Co to oznacza dla użytkowników? Wyjaśniamy w tym tekście.
Pamięć w smartfonie zaczyna się zapełniać, a na kolejne filmiki, zdjęcia, pliki i aplikacje brakuje już miejsca? Oto kilka łatwych i szybkich sposobów, które pomogą w odzyskaniu przestrzeni dyskowej.
Uważajcie przy pobieraniu zewnętrznych aplikacji na swoje smartfony z Androidem. Pojawiło się bardzo niebezpieczne oprogramowanie – jest w stanie skanować zawartość telefonu a nawet włączyć kamerę i mikrofon by podsłuchiwać użytkowników. By zwieść uwagę posiadacza telefonu udaje… aktualizację oprogramowania urządzenia.
Hakerom udało się zainfekować 10 aplikacji ze sklepu Google Play, tak że pobierały i roznosiły bardzo szkodliwy malware. Programy te były w stanie uczynić znaczne szkody, w tym uzyskać dostęp do aplikacji bankowych swoich ofiar, a także przejąć kontrolę nad smartfonem.
W pośpiechu dnia codziennego często zapominamy, że nasz osobisty sprzęt elektroniczny – zwłaszcza smartfony i tablety – niezbyt dobrze znosi niskie temperatury, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że do Polski zmierza fala większych mrozów. Jeśli chcemy, by te gadżety działały sprawnie i długo, warto zastosować się do kilku wskazówek dotyczących użytkowania ich w czasie nadchodzącej zimy. Oto nasz poradnik.
Ekrany smartfonów, smartwatchy i tabletów są też zazwyczaj ich najkosztowniejszymi elementami. Nie dziwi zatem, że zarówno użytkownicy stosując folie ochronne oraz etui, jak i producenci próbują wdrażać rozwiązania zabezpieczające ten element przed przypadkowym zniszczeniem. Jednym z takich rozwiązań ochronnych jest właśnie szkło Gorilla Glass. Czy spełnia swoje zadanie?
Niedawno Google wprowadziło możliwość kasowania historii aktywności i lokalizacji, którą system Android automatycznie zapisuje poprzez każde urządzenie wyposażone w ten system. Można to było robić w interwałach 3 lub 18-miesięcznych, teraz się to zmieni – system sam wykasuje dane na temat tego gdzie i kiedy byliśmy. Zapowiedział to oficjalnie Sundar Pichai – dyrektor generalny Google.
Posługując się codziennie smartfonami, zapominamy, że w gruncie rzeczy są to już de facto pełnoprawne, choć miniaturowe komputery. A to oznacza, iż czyhają na nie te same zagrożenia co na PC-ta: wirusy, keyloggery i cały wachlarz złośliwego oprogramowania tworzonego przez cyberprzestępców po to, by wydobyć cenne dane lub po prostu uprzykrzyć nam życie. Jak rozpoznać, że nasz telefon jest zainfekowany? Oto 7 najczęstszych znaków, pozwalających podejrzewać, że nasz telefon ma wirusa.
Jak to zrobić?
AGD
Gadżety
Tech
Telewizory