Od 1 stycznia 2023 obowiązują nowe przepisy regulujące sprawy gwarancji i rękojmi towaru. Zostały ujednolicone dla całej UE, co – w założeniach – ma pozwolić na zbliżenie praw konsumenckich w poszczególnych częściach Unii, oraz pomóc przedsiębiorcom w rozwijaniu biznesu na takich samych zasadach na terytorium całej wspólnoty. Oto co warto wiedzieć na temat zmian, które już obowiązują, a które zmieniły się w stosunku do zasad obowiązujących wcześniej.
BLIK bardzo szybko stał się jedną z częściej wybieranych metod płatności w Polsce – poprawnie używany jest w pełni bezpieczny, wygodny i nie wymaga używania żadnych dodatkowych kart. Jego popularność przyciągnęła jednak uwagę oszustów i naciągaczy, którzy wykorzystują braki w wiedzy jego użytkowników. W tym tekście wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by nie dać się okraść przestępcom.
Właściwie nie ma ostatnio dnia, by media nie informowały o tym, że cyberprzestępcy mają jakiś nowy pomysł na to, by zwieść niedostatecznie czujnych użytkowników sieci i wyłudzić od nich pieniądze lub co gorsza przejąć dostęp np. do rachunku bankowego. Tym razem złodzieje podszywają się pod popularny serwis aukcyjny Allegro
Przedstawiciel rządu Janusz cieszyński oraz szef UKE Jacek Oko ogłosili, że rząd pracuje nad założeniami projektu, który ma pozwolić na skuteczną walkę z atakami dokonywanymi za pomocą fałszywych SMS.
Niestety sklep z aplikacjami Google Play coraz częściej pada ofiarą hakerów i umieszczane są w nim aplikacje, które nigdy nie powinny tam trafić. Tym razem pojawiła się tam apka wyjątkowo szkodliwa, gdyż kradnie hasła i kody PIN do aplikacji (w tym bankowych).
ING Bank Śląski opublikował specjalny komunikat, w którym zwraca uwagę swoich klientów na nowy atak cyberprzestępców, którzy wykorzystując wizerunek jednej z największych instytucji finansowych w Polsce, próbują nakłonić swoje ofiary do kliknięcia w link przysyłany w SMS-ie, co może doprowadzić do wyczyszczenia zawartości konta.
Znany nam internet jest ogromny, zawiera setki milionów stron o różnorodnej tematyce. Prawie wszystkie je łączy jedna rzecz – są indeksowane przez główne wyszukiwarki, zwłaszcza Google, co sprawia, że dość łatwo jest je odszukać, nawet nie znając adresu. Tymczasem są jeszcze w sieci miejsca i serwisy, w tym anonimowe fora, sklepy czy strony, ukryte przed wyszukiwarkami, do których dostęp mają jedynie wybrani. To coś w rodzaju „ciemnej strefy” sieci, której nie znajdziemy za pomocą Google’a ani tradycyjnych przeglądarek.
W ostatnich tygodniach w sieci pojawia się wiele nowych doniesień na temat aktywności cyberprzestępców. A to spoofing (czyli podszywanie się pod cudze telefony czy infolinie), a to wirusy w aplikacjach. Tym razem oszustwo przybrało szczególnie duże rozmiary – w kilkuset aplikacjach zaimplementowano ukryty mechanizm subskrypcyjny, który mógł kosztować nieświadomych użytkowników nawet setki milionów dolarów.
Od kilku dni w sieci pojawiają się informacje, według których cyberprzestępcy podszywają się pod numer 225601600, czyli infolinię ZUS. Sprawa jest poważna, ponieważ jest to faktycznie działająca usługa, której w dodatku nie warto blokować, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych faktycznie korzysta z niej do kontaktu z klientami. Należy jednak zachować szczególną ostrożność po odebraniu telefonu.
OLX to jeden z największych serwisów sprzedażowych – nie tylko w polskim internecie. Tysiące transakcji dziennie, możliwość zakupu i sprzedaży używanych przedmiotów przyciąga bowiem wielu potencjalnych klientów. Popularność tą niestety zauważyli też złodzieje – czyhają oni na nieświadomych zagrożeń użytkowników, a teraz, by nas okraść, sięgają po phishing, czyli podszywają się pod znane firmy.
W ostatnich latach Polacy masowo przestawili się z zakupów w sklepach stacjonarnych na kupowanie przez internet. I tu pojawiają się obawy, czy płacenie za towary i usługi w serwisach on-line jest całkowicie bezpieczne? W tym tekście pokażemy popularne metody bezpiecznych płatności internetowych, z których łatwo korzystać przy zakupach w sieci.
Jak to zrobić?
AGD
Audio