Regularne sprawdzanie stanu dysku SSD w systemie Windows jest ważnym elementem utrzymania dobrego stanu komputera. Dysk półprzewodnikowy, czyli dysk twardy oparty na pamięci flash, jest bowiem znacznie szybszy od tradycyjnych dysków HDD, ale podobnie jak wszystkie urządzenia elektroniczne, może ulec zużyciu. Oto kilka sposobów na to, by łatwo sprawdzić stan Twojego dysku SSD i mieć pewność, że nie grozi mu awaria.
Mając w komputerze dysk fizyczny (niezależnie czy jest to SSD, czy klasyczny HDD) możemy podzielić go na partycje, czyli dyski logiczne i korzystać z niego tak, jakby był kilkoma osobnymi dyskami. Pozwala to lepiej uporządkować i zabezpieczyć pliki na dysku, chociażby przed przypadkowym skasowaniem, a czasem dzięki odpowiedniej konfiguracji nawet przyspieszyć jego działanie. Jak podzielić plik na partycje, wyjaśniamy w tym artykule.
Nasz stary komputer/laptop z wolnym dyskiem HDD powoli dożywa swoich dni. Jedyne co nas powstrzymuje przed przesiadką na nowy z SSD, jest niechęć do odtwarzania wszystkich aplikacji, plików, przenoszenia danych i ponownego wprowadzania osobistych ustawień (pochodzących czasem z kilku lat). Zwykle zajmuje to wiele czasu i jest pracochłonne, do tego może się tak zdarzyć, że jakieś ważne pliki pominiemy. Na szczęście jest wyjście – to klonowanie dysku, procedura, która pozwoli przenieść wszystko, wraz z systemem w trakcie jednej operacji.
Zakup komputera przeznaczonego do cyfrowej rozrywki wbrew pozorom wcale nie jest taką prostą sprawą. Oczywiście można iść do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką i nabyć „gotowca”, coś co sprzedawcy określają mianem maszyny do grania, ale nie bądźmy wówczas zdziwieni, gdy po uruchomieniu sprzętu w domu okaże się, iż wcale nie jest on taki szybki jak powinien. Dobry komputer dla gracza musi bowiem spełniać kilka kluczowych wymagań i to jednocześnie, inaczej nie będzie na tyle wydajny, by uruchomić na nim najnowsze tytuły w pełnych detalach i najwyższych ustawieniach jakości.
Przenośne dyski SSD szybko wypierają tradycyjne nośniki HDD - w dużej mierze to zasługa ich znacznie większych prędkości transferu danych (czyli wydajności), ale też dużo lepszej mobilności wynikającej z mniejszych rozmiarów i niewielkiej wagi. Do naszej redakcji trafił szybki dysk Transcend ESD230C z interfejsem USB 3.1 typu C, o pojemności 480 GB, który mieliśmy okazję przetestować. Oto wnioski.
Hi-Fi/Audio
AGD
Jak to zrobić?
Gadżety
Telewizory