Nasz stary komputer/laptop z wolnym dyskiem HDD powoli dożywa swoich dni. Jedyne co nas powstrzymuje przed przesiadką na nowy z SSD, jest niechęć do odtwarzania wszystkich aplikacji, plików, przenoszenia danych i ponownego wprowadzania osobistych ustawień (pochodzących czasem z kilku lat). Zwykle zajmuje to wiele czasu i jest pracochłonne, do tego może się tak zdarzyć, że jakieś ważne pliki pominiemy. Na szczęście jest wyjście – to klonowanie dysku, procedura, która pozwoli przenieść wszystko, wraz z systemem w trakcie jednej operacji.
Doradzamy jak szybko odzyskać cenne miejsce z dysków na komputerze z zainstalowanym systemem Windows. Może się to przydać, zwłaszcza że pojemność dostępnych SSD jest nadal dość ograniczona (szczególnie w relacji do cen tych urządzeń), a system z większą ilością wolnego miejsca działa po prostu lepiej. Wolne miejsce przyda się też na prywatne i ważne pliki.
Czasy, w których to Windows niepodzielnie dominował na rynku komputerów i urządzeń elektronicznych, dawno już minęły. Wiele osób posiada sprzęt z systemem macOS, jeszcze popularniejsze stały się smartfony z Androidem oraz iPhone z iOS. W efekcie przenoszenie plików pomiędzy poszczególnymi systemami i urządzeniami może przyprawić nas o zawrót głowy, zwłaszcza w sytuacji, gdy przenośny dysk zapełniony na jednym urządzeniu, nie będzie mógł być odczytany na innym. W tym tekście wytłumaczymy jak sformatować pendrive a tak, by zapisane na nim dane można było czytać na większości komputerów i urządzeń.
Choć dyski SSD coraz mocniej opanowują branżę komputerową, to ciągle są zastosowania, gdzie tradycyjne dyski HDD cały czas mają się dobrze i są rozwijane o nowe technologie, oraz przede wszystkim zwiększana jest ich pojemność. Niebawem na rynek konsumencki trafi nowy dysk firmy Seagate o pojemności aż 20 TB.
Większość elektroniki użytkowej korzysta dziś z szybkich pamięci półprzewodnikowych, czyli dysków SSD. To jednak wcale nie oznacza, że zaprzestano używania dysków twardych. W zastosowaniach, w których decydującym czynnikiem jest stosunek ceny do pamięci, dyski HDD nadal pozostają najlepszym rozwiązaniem, teraz okazuje się, że użycie grafenu do powlekania talerzy da im kolejne życie.
Dysk zewnętrzny to urządzenie bardzo przydatne. Możemy na mim przechowywać osobiste pliki – dokumenty, fotografie, materiały służbowe, bez obaw, że zostaną przypadkowo skasowane podczas pracy z komputerem czy w wyniku jego awarii. Które – z dostępnych w sklepach - urządzenia wybrać? Na jakie cechy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?
Jak to zrobić?
AGD
Tech