Chociaż kanały RSS mogą wydawać się nieco zapomniane, zwłaszcza w erze social mediów, jednak wciąż pozostają niezwykle przydatnym narzędziem do śledzenia treści z ulubionych stron internetowych. W tym artykule pokazujemy, dlaczego warto wrócić do korzystania z tej funkcji. Piszemy o korzyściach, jakie niesie ze sobą używanie tego rozwiązania, takich jak: brak algorytmów, większa kontrola nad subskrybowanymi treściami oraz możliwość dostępu do najnowszych informacji w jednym miejscu. Sprawdźcie, jak nowoczesne aplikacje przywracają życie kanałom RSS i dlaczego mogą być dla każdego ciekawym uzupełnieniem przepływu informacji.
Chrome to nie tylko zwykła przeglądarka, która pozwala nam na surfowanie po sieci. To także rozbudowane narzędzie pełne ukrytych funkcji i trików, które mogą ułatwić nam korzystanie z internetu na smartfonie i komputerze. Niektóre z nich są tak dobrze schowane, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. W tym artykule przedstawimy kilka z nich i pokażemy, jak je włączyć i wykorzystać. Dzięki nim użytkownicy odkryją nowe możliwości Chrome i zaczną go doceniać jeszcze bardziej.
Większości z nas zdarzyło się trafić na wyglądające wiarygodnie informacje w sieci, które potem okazały się manipulacją lub po prostu kłamstwem. Okazuje się, że Google ma narzędzie, które pozwala łatwo oddzielać „ziarna od plew”. To Fact Check umożliwiający użytkownikom wyszukiwanie, eksplorowanie i weryfikację faktów z różnych źródeł na temat określonego tematu lub osoby. Serwis ten jest szczególnie przydatny dla wszystkich poszukujących wiarygodnych informacji, chcących szybko sprawdzić prawdziwość różnych twierdzeń znalezionych w sieci. W tym artykule wyjaśniamy jak z tego korzystać.
Jaka jest optymalna prędkość domowego internetu w dzisiejszych czasach? To kwestia, która nurtuje wiele osób, chcących korzystać z internetu w komfortowy i niezawodny sposób, ale bez przepłacania za maksymalne pakiety oferowane przez operatorów. W tym tekście odpowiadamy na to pytanie, biorąc pod uwagę, jak różne potrzeby mogą mieć konkretni użytkownicy.
Akceleracja sprzętowa w przeglądarce internetowej to ciekawa funkcja, która pozwala na wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej (zamiast procesora) do przyspieszenia renderowania grafiki i animacji na stronach WWW. Dzięki temu wszelkie witryny ładują się szybciej, a przeglądanie internetu staje się płynniejsze i przyjemniejsze. W tym artykule wyjaśniamy, jak akceleracja sprzętowa działa, jakie ma zalety dla użytkownika i jak ją włączyć w najpopularniejszych przeglądarkach: Chrome, Firefox, Edge i Safari.
W dzisiejszym wpisie chcę podzielić się z czytelnikami kilkoma sposobami, jak znaleźć konkretną osobę za pomocą internetu, nawet jeśli nie znamy jej danych osobowych. Nie chodzi tu o łamanie prawa ani naruszanie prywatności, ale o wykorzystanie dostępnych źródeł informacji, które mogą nam pomóc w odnalezieniu dawnych znajomych, krewnych czy współpracowników. Oczywiście, nie ma gwarancji, że każdą osobę da się znaleźć w ten sposób, ale warto spróbować.
Wi-Fi to technologia, którą wszyscy znamy, gdyż pozwala nam korzystać z internetu bezprzewodowo wszędzie tam, gdzie potrzebujemy: w domach, biurach, kawiarniach i wielu innych miejscach. Sieć ta wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych między urządzeniami i routerami, jednak ma pewne istotne ograniczenia, takie jak zakłócenia elektromagnetyczne, niski poziom bezpieczeństwa, ograniczony zasięg i przepustowość. Wkrótce jednak możemy się spodziewać nowego rozwiązania, które mogłoby być szybsze, bezpieczniejsze i efektywniejsze. Poznajcie Li-Fi.
Dziś o bramkach proxy — ciekawej technologii, która może zapewnić większą prywatność i bezpieczeństwo w internecie, zwłaszcza teraz, gdy korzystamy z niego podczas wakacyjnych wyjazdów. Co to jest bramka proxy i dlaczego jej używanie może mieć sens, co konkretnie robi i do czego się przydaje, wyjaśniamy w tym artykule.
Bywa, że skasujemy – najczęściej dla zachowania porządku lub prywatności własnej aktywności – historię przeglądania w naszej przeglądarce internetowej, a potem przypominamy sobie, że na usuniętej liście znajdowała się jednak jakaś ważna witryna, do której chcielibyśmy wrócić, ale nie pamiętamy jej adresu. W takim przypadku są sposoby, by przywrócić skasowaną zawartość. Choć nie zadziałają w każdym przypadku, to w wielu sytuacjach mogą się bardzo przydać.
Każdemu może przytrafić się sytuacja, w której będzie musiał komuś przesłać link do strony WWW, konkretnej usługi czy aplikacji w internecie, ale ten link będzie na tyle długi, że np. nie zmieści się w limicie znaków – niektóre platformy, chociażby Twitter mają bardzo ograniczoną długość wpisów, lub chociażby będzie bardzo słabo (przez liczne „krzaki”) wyglądać w wiadomości e-mail. Na szczęście taki link można łatwo skrócić. Jak to zrobić pokazujemy w tym artykule.
Zdarza się, zwłaszcza podczas wyjazdów za miasto, że jesteśmy w sytuacji, w której jedynym urządzeniem mającym zasięg sieci jest np. nasz telefon, a chcielibyśmy móc korzystać także z internetu na laptopie, lub pozwolić komuś znajomemu na podłączenie się do nas. W takiej chwili możemy szybko i łatwo udostępnić połączenie z telefonu na inne urządzenie. Jak to zrobić wyjaśnimy w tym artykule.
Choć żyjemy w czasach dominacji sieci bezprzewodowych, to czasem kabel Ethernet bardzo się przydaje, zwłaszcza jeśli korzystamy z komputera stacjonarnego i zależy nam na bardzo szybkim Internecie. Mało kto poza ekspertami zdaję sobie jednak sprawę z tego, że kabel (tego typu) kablowi nierówny. W tym tekście przedstawimy różne rodzaje kabli internetowych oraz ich parametry, zalety i wady.
Śledzenie użytkowników Internetu i gromadzenie danych na ich temat to jedna z najważniejszych kwestii, z jaką mierzymy się w ostatnich latach w sieci. Dziś właściwie każda aplikacja i usługa zbiera różnorodne informacje na temat tych, którzy z niej korzystają. Zbieranie danych odbywa się także podczas najpopularniejszej czynności – wpisywaniu zapytań w wyszukiwarce. W tym tekście pokazujemy jednak, że gigantów śledzących to, co robimy w internecie, można ominąć i skorzystać z mniej popularnych, ale za to bezpiecznych i zapewniających prywatność wyszukiwarek.
Zdarza się, że internet w telefonie wyraźnie zwalnia lub działa niestabilnie bez wyraźnej przyczyny. Nie da się wtedy wygodnie przeglądać stron internetowych, nie mówiąc już o słuchaniu muzyki w wysokiej jakości serwisach streamingowych, ani też oglądaniu filmów, chociażby w YouTube. W tym artykule wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny zwalniającego internetu w smartfonie, oraz jak ten internet przyspieszyć.
Przeglądarka Google Chrome jest bez wątpienia tą najczęściej wybieraną przez polskich użytkowników internetu. W niedawnym badaniu ustalono, że korzysta z niej ponad 67% naszych internautów. Edge nie jest może tak popularna, ale korzysta z tych samych rozszerzeń. Jedną z największych zalet tych aplikacji, zarówno w wersjach na komputery, jak i urządzenia mobilne jest możliwość pobierania i instalowania dodatków, które wzbogacą jej pracę i znacznie ułatwią korzystanie z internetu. Zebraliśmy te wtyczki, które mogą się szczególnie przydać i przynoszą użytkownikom konkretne korzyści.
Nominalna szybkość internetu to niejedyny istotny parametr naszego łącza, zwłaszcza jeśli jesteśmy zapalonymi graczami komputerowymi. Wpływ na jakość i płynność rozgrywki w sieci, zaraz po przepustowości, ma bowiem Ping, który – jeśli jest za wysoki – powoduje opóźnienia w transmisji, a tym samym wydłuża czas reakcji sieci na nasze działania. W tym tekście tłumaczymy dokładnie, czym jest ping i jakie są sposoby na jego zmniejszenie.
Z nowoczesnych technologii, zwłaszcza internetu chętnie korzystamy każdego dnia. Niestety nie jest to tak bezpieczne, jak nam się czasem wydaje. Cyberprzestępcy próbują znaleźć sposób, by złamać zabezpieczenia urządzeń, na których przechowywane są nasze najważniejsze pliki i dane. Co zrobić, by sieć była jednak miejscem zdobywania wiedzy i rozrywki, a nie źródłem zagrożenia? Wystarczy zastosować się do kilku porad, które uczynią surfowanie po sieci bezpieczniejszym.
Każdy użytkownik internetu wie o tym, że wyszukiwać strony czy interesujące tematy można za pomocą wpisania odpowiedniego hasła w Google, co robimy za pomocą klawiatury. Nie wszyscy mają natomiast świadomość, że nasze poszukiwania w sieci możemy prowadzić nie tylko z pomocą słów, związków frazeologicznych czy nawet bardziej złożonych haseł, ale też grafik i obrazów. W tym materiale wyjaśniamy, jak to zrobić.
„W internecie nic nie ginie”, mówi jedno z najnowszych porzekadeł. Jest w tym sporo prawdy, do niedawna byliśmy zresztą zupełnie bezradni nawet wobec ewidentnych nadużyć, ale sytuacja się zmienia. Dziś możemy skorzystać z prawa do bycia zapomnianym i zażądać usunięcia naszych danych z wyników wyszukiwania Google. Jak to zrobić wyjaśnimy w tym poradniku.
Mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez dostępu do sieci. Nic dziwnego, że irytujemy się, gdy podczas pracy lub rekreacyjnego przeglądania stron WWW połączenie internetowe traci swoje właściwości a witryny, lub aplikacje zawieszają się. Skąd problemy z szybkością internetu, co może być ich przyczyną? Odpowiadamy, co może blokować sieć.
Chrome to najczęściej wybierana przeglądarka internetowa w Polsce (na świecie zresztą także). Sekretem jej popularności są ogromne możliwości, w końcu stworzyło ją Google, szybkość działania oraz prostota obsługi. W tym materiale pokażemy, że program ten potrafi znacznie więcej niż tylko znajdować adresy internetowe i realizować proste wyszukiwania.
Skróty klawiaturowe na komputerach, dzięki którym można wykonywać wiele zadań znacznie szybciej niż przy użyciu myszy, to jedna z najbardziej lubianych i jednocześnie najprzydatniejszych funkcji zarówno w Windows, jak i macOS. Mało kto jednak wie, że swoje własne, także bardzo użyteczne skróty ma też serwis YouTube, z którego codziennie korzystają setki milionów ludzi. W tym materiale pokażemy te najciekawsze.
Dobra wiadomość dla użytkowników najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie. Google zamierza wyposażyć ją w mechanizm oszczędzający zasoby smartfonów i słabszych komputerów, a przy okazji energię w sytuacji gdy otwieramy wiele kart na raz. Jeśli korzystamy z urządzenia mobilnego, powinno się to też przełożyć na dłuższy czas jego pracy.
Microsoft ogłosił, że 15 czerwca 2022 oficjalnie kończy wspieranie, nawet za pomocą krytycznych łatek bezpieczeństwa, przeglądarki Internet Explorer. To koniec programu, który przez ostatnie 27 lat stał się jednym z symboli internetu w ogóle.
Naciągacze znaleźli kolejny sposób na wyciągnięcie pieniędzy od posiadaczy telefonów komórkowych. Wysyłają im SMS-y rzekomo pochodzące od Polskiej Grupy Energetycznej, w których w których firma ta ostrzega przed nadchodzącym odłączeniem prądu z powodu zaległości na rachunku.
Chyba każdy użytkownik komputera lub internetu na jakimś etapie spotkał się z pojęciem adresu IP. Ci bardziej wtajemniczeni wiedzą, że posiada go każdy, kto korzysta z sieci. Mało kto wie jednak, co tak na serio kryje się za tym pojęciem, do czego to w ogóle służy i dlaczego jest takie ważne. Wszystko to wyjaśnimy w tym artykule.
Deepfake jest bardzo groźny, ponieważ pozwala na manipulowanie ludźmi i niszczenie ich reputacji. Można na przykład stworzyć fałszywy film, w którym ktoś mówi lub robi coś, czego nigdy nie zrobił. To może mieć poważne konsekwencje dla życia prywatnego, zawodowego i politycznego ofiar. Dlatego ważne jest, aby być świadomym zagrożeń związanych z deepfake i umieć rozpoznawać takie materiały.
Kilkadziesiąt godzin temu premier Ukrainy Mykhailo Fedorov na Twitterze poprosił Elona Muska, by ten wspomógł jego kraj i pozwolił wykorzystać sieć satelitów Starlink do przesyłu danych. Filantrop i miliarder zgodził się bez wahania, a dziś pierwsi użytkownicy mogą już korzystać z satelitarnego internetu.
Media społecznościowe, w tym filmy z YouTube często stają się nośnikami dezinformacji. Należąca do Google platforma wideo stara się od dawna zwalczać materiały zawierające – jej zdaniem fałszywe – informacje. Jak się jednak okazuje, obecna procedura nie jest do końca skuteczna, a wynika to z tego, że nadal zainteresowani mogą dowolnie linkować podejrzane treści i je udostępniać w innych serwisach. Do czasu, bowiem gigant chce w przypadku niektórych materiałów wyłączyć przycisk „udostępnij”.
Mozilla, czyli właściciel popularnej przeglądarki Firefox w przeszłości wielokrotnie krytykowała Facebooka (obecnie Meta) za groźne jej zdaniem praktyki w zakresie prywatności i bezpieczeństwa. To już przeszłość, dziś obie firmy zgodnie współpracują nad ciekawym projektem: propozycją nowego mechanizmu zliczania skuteczności reklamy w Internecie, którego najważniejszą cechą ma być zapewnienie prywatności użytkownikom.
Znany nam internet jest ogromny, zawiera setki milionów stron o różnorodnej tematyce. Prawie wszystkie je łączy jedna rzecz – są indeksowane przez główne wyszukiwarki, zwłaszcza Google, co sprawia, że dość łatwo jest je odszukać, nawet nie znając adresu. Tymczasem są jeszcze w sieci miejsca i serwisy, w tym anonimowe fora, sklepy czy strony, ukryte przed wyszukiwarkami, do których dostęp mają jedynie wybrani. To coś w rodzaju „ciemnej strefy” sieci, której nie znajdziemy za pomocą Google’a ani tradycyjnych przeglądarek.
Wszyscy wiemy, czym jest internet, większość z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że przeglądanie zawartych w nim treści, oraz wszelka wykonywana tam przez nas aktywność zostawia ślady, a tym samym nie są to działania anonimowe. Są jednak sposoby, by stopień tej anonimowości radykalnie zwiększyć, jednym z nich jest sieć TOR, czyli odmienny od standardowego sposób łączenia z siecią. Na czym to dokładnie polega, wyjaśniamy w tym artykule.
Wyszukiwarka Google jest jednym z najczęściej odwiedzanych, o ile w ogóle nie najpopularniejszym miejscem internecie. Dla wielu użytkowników stała się wręcz jego synonimem. Nie ma się czemu dziwić, to od niej zaczynamy niemal każde wyszukiwanie w sieci. I o ile właściwie każdy, kto z niej korzysta, zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki niej można dotrzeć do najgłębszych zakątków internetu, posiada ona kilka nieoczywistych, ale czasem przydatnych lub nawet zabawnych funkcji. Oto krótki przegląd tych najbardziej interesujących.
Dziś nastąpiła oficjalna premiera wspólnego abonamentu na usługi Amazona w Polsce. W ramach jednej opłaty użytkownicy uzyskają dostęp do Amazon Prime Video, usługi Prime Gaming oraz nielimitowane bezpłatne dostawy ze sklepu internetowego Amazona.
Switche sieciowe, nazywane czasami „przełącznikami” to urządzenia, dzięki którym możemy zbudować stabilną i wydajną sieć wewnętrzną w domu lub biurze. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają, do czego można ich użyć oraz czym różnią się od zwykłych routerów.
Choć sieć 5G, która przy swoim starcie budziła wiele kontrowersji i obaw o rzekomy negatywny wpływ na zdrowie człowieka - dopiero raczkuje, koreański koncern LG chwali się, że udało mu się przeprowadzić pierwsze udane testy nowego, znacznie szybszego standardu 6G. Kiedy nowa, ultraszybka sieć trafi do użytkowników?
W dzisiejszych czasach w większości domów znajduje się więcej niż jeden komputer PC lub laptop, do tego dochodzą tablety, smartfony oraz sprzęt telewizyjny połączony z internetem. Co istotne, często działają one pod różnymi systemami operacyjnymi, dlatego zebranie ich w klasyczną sieć byłoby problematyczne. Jeśli jednak chcemy w łatwy sposób wymieniać między nimi pliki – mamy dobre wyjście. Z pomocą przychodzi nam bowiem serwer NAS, czyli Network Attached Storage.
Deweloperzy odpowiedzialni za przeglądarki Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox i Microsoft Edge połączyli siły, aby wypracować wspólny system tworzenia rozszerzeń do swoich aplikacji. Ma to wyeliminować chaos na tym polu i ułatwić użytkownikom korzystanie z dodatków do popularnych przeglądarek.
Jeszcze 15 lat temu nikt sobie nawet nie wyobrażał, że używane każdego dnia urządzenia domowe będą mogły być połączone z siecią Internet i współpracować ze sobą w ramach funkcjonalnego, inteligentnego systemu. Dziś jest to w zasadzie podstawowy kierunek projektowania, rozwoju i ekspansji wszystkich sprzętów elektronicznych. Wielkie koncerny produkujące AGD i elektronikę stawiają na Internet Rzeczy, jako na najbardziej rozwojowy segment rynku. Czym zatem jest ów Internet Rzeczy i czy rzeczywiście jest aż tak ważny?
Od miesięcy firma, którą stworzył milioner i filantrop Elon Musk, wysyła w przestrzeń okołoziemską dziesiątki małych satelitów, które w przyszłości mają stworzyć wielką, ogólnoświatową sieć telekomunikacyjną. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły się testy wstępnej wersji usługi w USA, tymczasem okazuje się, że sieć jest już na tyle rozbudowana, że także w naszym kraju za kilka miesięcy będzie można z niej skorzystać.
Radio w internecie to jeden z ciekawszych wynalazków ostatnich lat. Dzięki sieci mamy od razu dostęp do setek rozgłośni z całego świata, co w klasycznej radiofonii, ze względu na ograniczony zasięg nie byłoby w ogóle możliwe, dostajemy też – już na wstępie – często znacznie lepszą jakość niż to do czego przyzwyczailiśmy się w zwykłym radio. W tym artykule wyjaśnimy jak słuchać radia internetowego w domu oraz czy i jaki sprzęt będzie nam do tego potrzebny.
Standard Wi-Fi jest dziś najpowszechniejszym sposobem łączenia się z siecią internetową. Korzystamy z niego zarówno w domach, gdyż umożliwia bezprzewodowe podłączenie kilku urządzeń do jednego źródła internetu, jak i w miejscach publicznych (hot spoty). Sieć nie zawsze jednak działa dobrze, także nasze urządzenia często odmawiają współpracy i nie chcą się łączyć z internetem. Oto najczęstsze przypadki i sposoby jak sobie z nimi radzić.
Plus jako pierwsza sieć w Polsce uruchamia dziś komercyjnie nadajniki sieci 5G. Na początku zasięg tej nowoczesnej i szybkiej sieci pojawi się w 7 polskich miastach, ale będzie cały czas rozbudowywany.
Przez media całego świata przetacza się fala doniesień na temat podpaleń masztów nowej sieci 5G, która ma być – według sprawców tych akcji – odpowiedzialna za epidemię koronawirusa na świecie. Jak donoszą lokalne gazety już w kilku miejscach zachodniej Europy doszło do zniszczenia infrastruktury nowej sieci internetowej z tego samego powodu.
Ponieważ ludzie w całej Europie – ze względu na epidemię koronawirusa - zostają w domach, w ostatnich dniach bardzo wzrosło zużycie sieci Internet. Oglądamy filmy online, strumieniujemy gry, ściągamy duże ilości danych. W efekcie pojawiły się kłopoty z infrastrukturą, która przeciążona grozi zatorami. Komisja Europejska poprosiła Netflixa by na czas epidemii obniżył jakość filmów i seriali tak by ich oglądanie aż tak mocno nie obciążało sieci.
Dzisiejsze niespokojne czasy to pole wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Ich zadaniem (a pracują często na zlecenie wrogich rządów) jest destabilizacja internetu, ataki na strony internetowe. Celem — często zmasowanych — operacji jest też bankowość internetowa, oficjalne serwisy rządowe, ale też i komputery zwykłych ludzi. Wszystko to ma wywołać panikę i zastraszyć opinię publiczną. By móc z tym walczyć, owe zagrożenia należy najpierw umieć rozpoznać. Oto główne metody działania tego typu hakerów.
Ministerstwo cyfryzacji chce takich zmian w przepisach, które utrudnią bądź uniemożliwią dostęp niepełnoletnich do pornografii w internecie. Wszystko ma się odbywać z poziomu przeglądarek internetowych.
Masz internet za który słono płacisz, a sieć działa wolno? Realne parametry usługi – szybkość pobierania lub wysyłania plików – są niższe niż te wynikające z umowy? Skorzystaj z certyfikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej bezpłatnego narzędzia PRO Speedtest, które zmierzy faktyczną szybkość twojego łącza i będzie podstawą do złożenia skutecznej reklamacji.
Żyjemy w czasach, w których Internet jest nam potrzebny niemal tak samo jak powietrze. Namiętnie korzystamy ze stale podłączonych do niego smartfonów, komputerów, telewizora, a wkrótce także lodówki a nawet pralki. Wszystko to wymaga stałego i wydajnego połączenia z siecią. W domu takie okno na świat zapewnia nam odpowiednio skonfigurowany router Wi-Fi, który często korzysta z możliwości superszybkiego łącza światłowodowego - jeśli posiadamy dobrego dostawcę sygnału. Co zrobić, by jakość połączenia była w całym domu tak samo dobra? Oto kilka przydatnych porad.
Steam to bez wątpienia największy na świecie serwis dla graczy komputerowych. Jego interfejs pozostawał przez lata prawie zupełnie niezmienny, co sprawiło, iż w tym momencie pod względem designu odbiega od trendów i kierunków, które są dziś w internecie najpopularniejsze. Niedawno pojawiła się informacja, że Walve - właściciel serwisu, planuje duże zmiany w wyglądzie Steam.
Im bardziej upowszechnia się sieć 5G, która ma - ze względu na swoją ogromną szybkość i przepustowość - zrewolucjonizować rynek przesyłu danych i drastycznie przyspieszyć internet, tym więcej pojawia się lęków o to, czy aby na pewno jest to technologia bezpieczna dla ludzi. Pojawiają się nawet głosy, twierdzące iż 5G to wielkie zagrożenie dla ludzkości. Czy jest się zatem czego bać?
Jak to zrobić?
AGD
Gadżety