Bywa, że po zaktualizowaniu Windows – na przykład z wersji 10 do 11 nie działa on tak, jak trzeba. Czasem do pojawienia się kłopotów ze stabilnością wystarczy tylko jakaś jedna, mała, ale za to niedopracowana łatka. Czy możemy wówczas cofnąć aktualizację i wrócić do poprzednich ustawień? Odpowiadamy na to pytanie.
Microsoft ogłosił, że 15 czerwca 2022 oficjalnie kończy wspieranie, nawet za pomocą krytycznych łatek bezpieczeństwa, przeglądarki Internet Explorer. To koniec programu, który przez ostatnie 27 lat stał się jednym z symboli internetu w ogóle.
W sieci pojawił się raport z którego wynika, iż Microsoft naciska na producentów sprzętu komputerowego, by ci do 2023 roku zrezygnowali z montowania w swoich urządzeniach klasycznych dysków twardych HDD, jako podstawowych urządzeń pamięci masowej.
Kompilacja Windows 11 25120, która jest już dostępna w kanale deweloperskim nie zawiera prawie żadnych przełomowych funkcji, z jednym, bardzo interesującym wyjątkiem: umożliwia obsługę nowego eksperymentalnego „paska wyszukiwania”, który pojawia się bezpośrednio na pulpicie. Kompilacja 25120 jest prawdopodobnie częścią znacznie większej przyszłorocznej aktualizacji wielu funkcji systemu o nazwie kodowej „Sun Valley 3”, wersja 23H2.
Microsoft regularnie publikuje pakiety aktualizacji dla swoich systemów operacyjnych, ale ten najnowszy warto zainstalować szybko, gdyż przynosi on naprawę aż 96 problemów i luk, w tym kilku potencjalnie szczególnie groźnych dla naszych komputerów.
Microsoft zdążył już przyzwyczaić nas do tego, że prawie każda kolejna aktualizacja systemu operacyjnego likwidując jedne niedociągnięcia i problemy, generuje następne. Tak też stało się i tym razem. Najnowsza łatka do Windows 10 oraz 11 przynosi problemy z aktualizacją niektórych zainstalowanych na komputerze programów.
AMD ogłosiło już w zeszłym tygodniu, że jego procesory mają problemy z wydajnością w systemie Windows 11, a teraz pierwsza aktualizacja Microsoftu do nowego systemu, która ukazała się 12 października, ma jeszcze pogłębiać te problemy. Jeden z serwisów zajmujących się testowaniem sprzętu zauważył, że po zainstalowaniu najnowszej aktualizacji Windows 11 mają miejsce znacznie większe opóźnienia pamięci podręcznej procesorów AMD, co przekłada się na jeszcze niższą wydajność.
Zgodnie z zapowiedziami Microsoftu sprzed kilku miesięcy, system Windows 11 został dziś oficjalnie udostępniony użytkownikom. Kto jako pierwszy otrzyma go bezpłatnie i co należy zrobić, by móc zainstalować go na własnym komputerze wyjaśniamy w tym artykule.
Seria Studio produkowana od kilku lat przez Microsoft z początku wydawała się trochę wysiloną odpowiedzią na produkty Apple. Wyglądało to trochę tak, jakby gigant z Redmond chciał pokazać, że także potrafi produkować sprzęt komputerowy „dla ludzi”. Początkowo kończyło się jednak na wysokich cenach i przeciętnych specyfikacjach. Z każdą generacją jest jednak coraz lepiej, czego dowodem jest właśnie nowy Surface Laptop Studio.
Choć miało go wcale nie być, gdyż swego czasu Microsoft zarzekał się, że Windows 10 jest jego ostatnim systemem operacyjnym i będzie już jedynie aktualizowany, wieści o pracy nad nim pojawiły się niespodziewanie kilka miesięcy temu. Teraz gigant z Redmond ogłosił datę oficjalnej premiery – Windows 11 trafi do (części) użytkowników 5 października 2021.
Popularność testowej wersji Windows 11 okazała się chyba większa niż nawet sam Microsoft się spodziewał. Ludzie chcą sprawdzić działanie nowego systemu u siebie, niektórzy jednak zamiast oficjalnej drogi – przez przystąpienie do programu Windows Insider chcą to zrobić samodzielnie pobierając nowy system z sieci. To błąd, który może kosztować takich użytkowników ściągnięcie na komputer niebezpiecznych wirusów.
Choć większość użytkowników korzysta z aparatów do selfie wbudowanych w ich smartfony, mało kto lubi wyraźnie szpecącą ekran „dziurę” lub notch skrywający tę kamerę. Wszystko wskazuje na to, że Microsoft będzie pierwszą firmą, której uda się opracować aparat ukryty bezpośrednio pod ekranem, a nie w żadnym wycięciu lub otworze.
Stało się. Microsoft oficjalnie zaprezentował następcę Windows 10, choć ciągle nie została podana data po której system trafi do końcowych użytkowników. Wiadomo natomiast, że obecnie użytkownicy Windows 10 otrzymają aktualizację za darmo.
Premiera nowego Windows 11 już dziś o 17 czasu polskiego, tymczasem coraz więcej przecieków wypływa do sieci. Najnowsze jest bardzo zagadkowy i sugeruje, że Microsoft chce usunąć Skype z nowej wersji Okienek. Popularny komunikator do rozmów wideo miałby zostać w całości zastąpiony przez inny produkt Microsoftu - Teams.
Od tygodnia całą sieć elektryzują informacje o bliskim już debiucie następcy systemu Windows 10. Windows 11 bo o nim mowa, ma być publicznie pokazany już 24 czerwca. Jest to premiera, której nikt się nie spodziewał - jeszcze kilka dni temu przeważały sugestie, że jest to tylko większa aktualizacja obecnego systemu. Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to nowy projekt. Właśnie wyciekł on do sieci, więc wiemy jak będzie wyglądać.
Cloud computing to usługa znana od kilku lat, ale dotychczas była skierowana niemal wyłącznie do dużych podmiotów korporacyjnych. Wkrótce ma się to zmienić, gdyż Microsoft tę potężną funkcjonalność chce zaoferować – w ramach abonamentu – także i mniejszym użytkownikom biznesowym a być może nawet domowym - pod nazwą Cloud PC.
Sieć obiegła informacja, z której wynika, że Microsoft prowadzi rozmowy w sprawie zakupu popularnego Discorda. Do tej wiadomości dotarł Wall Street Journal, o sprawie pisze też agencja Bloomberg. Gigant z Redmond na tę transakcję chce wyłożyć nawet 10 mld dolarów.
Choć większość nowo sprzedawanych laptopów jest wyposażona w system operacyjny, zdarza się, że sami składamy komputer, lub okazyjnie uda się kupić egzemplarz bez systemu, jesteśmy wówczas zmuszeni do osobnego nabycia Windows. W sklepach mamy wówczas do wyboru dwie opcje: Oprogramowanie systemowe w wersji OEM oraz BOX. W tym tekście wyjaśnimy, na czym polega różnica.
Microsoft właśnie otrzymał patent na dość – z pozoru – dziwaczny projekt. Chce stworzyć sztuczną inteligencję, która pozwoli z dostępnych w sieci informacji wirtualnie odtworzyć osobowość (nawet nieżyjącego) człowieka i umożliwić rozmowę z takim chatbotem.
O tym, że Microsoft pracuje nad specjalną wersją Okienek przeznaczoną dla urządzeń mobilnych wyposażonych w dwa osobne ekrany było wiadomo od dłuższego czasu. Teraz okazuje się, że będą one dostępnie znacznie szerzej niż pierwotnie zakładano, a sam system jest już gotowy
Microsoft niebawem zaktualizuje swoją windowsową aplikację Twój telefon, dzięki czemu jej użytkownicy będą mieć dostęp do programów z telefonu na… ekranie komputera. Przynajmniej niektórzy.
Kiedy inni producenci zaczynają wychodzić do użytkowników z konstrukcjami wyposażonymi w zginający się ekran, Microsoft podąża własną ścieżką i prezentuje Surface Duo. Urządzenie które składa się z dwóch ekranów, składanym niczym zeszyt. Czy jest to urządzenie warte zainteresowania?
Chociaż Microsoft większości użytkowników nie kojarzy się dziś z produkcją gier komputerowych, to gigant ten ma na swoim koncie kilka bardzo udanych serii przy których setki godzin spędziło wielu użytkowników PC. Należy do nich np. znana seria Age of Empires, czy właśnie powracający znakomity symulator lotu, jakim był Flight Simulator, wydawany przez Microsoft od 1982 roku. Firma po 14 latach od ostatniego wydania postanowiła przygotować nową wersję gry i już 18 sierpnia trafi ona do użytkowników
Microsoft postanowił odświeżyć wygląd i funkcje najpopularniejszego pakietu biurowego na świecie. Zmiany mają dotknąć głównie wstążki – czyli systemowego zasobnika funkcji.
Firma Microsoft przygotowała własne, ciekawe i dość potężne narzędzie do odzyskiwania plików w Windows, zaprojektowane do przywracania przede wszystkim tych materiałów, które zostały przypadkowo usunięte z systemu.
Choć Gigant z Redmond ani razu oficjalnie nie wspomniał, że prócz nadchodzącego Xbox Series X szykuje też jakąś tańszą wersję konsoli nowej generacji, właśnie wyciekły informacje, które potwierdzają iż tak właśnie jest w istocie.
Microsoft dumny z popularności Windowsa 10 pokazał właśnie dokładne dane dotyczące tego na ilu komputerach zainstalowano dotychczas jego system operacyjny. Liczby są imponujące – jest to już ponad miliard maszyn.
Do sieci wyciekły zdjęcia prototypowej wersji konsoli Xbox Series X. Produkt, który trafi finalnie do sklepów powinien być już bardzo zbliżony.
Microsoft udostępnił użytkownikom finalną wersję przeglądarki Edge opartej o silnik Chromium, znany z najpopularniejszego na rynku Google Chrome. Nowy silnik ma uczynić z Edge realną konkurencję dla pozostałych przeglądarek dostępnych w sieci.
Microsoft pokazał jak będzie wyglądała nowa generacja wytwarzanych przez niego popularnych konsol do gier. Nowe konsole wyglądają świetnie a co najważniejsze będą bardzo potężne.
Microsoft wreszcie potwierdził bliskie już wprowadzenie opcji Cloud download, pozwalającej pobrać obraz Windowsa 10 z chmury w czasie działania Trybu awaryjnego.To dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają w zwyczaju trzymać w zapasie nośnika z systemem operacyjnym do awaryjnej instalacji.
Sony dokonało niespodziewanego ruchu, jakim było ujawnienie sporej ilości informacji na temat nadchodzącej konsoli PlayStation 5, niemal rok przed oficjalną premierą. Zapowiedziano, że PS5 będzie napędzana przez 7-nanometrowy procesor AMD Ryzen 3000 wraz z pochodzącym od tego samego producenta procesorem graficznym Radeon Navi. Japoński gigant zdradził także, że do przechowywania gier wykorzystany zostanie ultraszybki dysk SSD. Teraz poznaliśmy jeszcze więcej szczegółów.
Telewizory
AGD
Jak to zrobić?
Tech
Audio