Rząd przygotowuje projekt ustawy o ochronie ludności i stanach klęsk żywiołowych – propozycje nowych regulacji właśnie trafiły do konsultacji. Uwagę zwraca jeden ze znajdujących się tam przepisów. Wymusi on instalowanie na wszystkich nowych smartfonach specjalnej, państwowej aplikacji ostrzegającej przed klęskami żywiołowymi oraz aplikacji Alarm 112.
Kilka dni temu w życie weszły nowe przepisy prawa telekomunikacyjnego, które dostosowują polskie przepisy do dyrektywy UE tworzącej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Jest to pierwsza partia zmian, które nas czekają, jednak najważniejsza dla konsumentów, gdyż przynosi kilka nowości, które nadają ważne uprawnienia i przywileje.
O tak zwanym „podatku od smartfonów” mówiło się w branży od wielu miesięcy, nigdy jednak z ław poselskich ani z rządu nie płynęły w tym temacie żadne konkrety. Okazuje się jednak iż Ministerstwo Kultury istotnie pracuje nad projektem ustawy, która ma obciążyć producentów „inteligentnej” elektroniki dodatkowym podatkiem
Chyba każdy z nas doświadczył sytuacji, w której okazywało się, że drobne uszkodzenie sprzętu elektronicznego musiało się skończyć albo zakupem zupełnie nowego (za duże pieniądze) gdyż serwis nie był w stanie nic naprawić, albo naprawa była tak droga, że nieopłacalna. Unia Europejska chce temu zaradzić i sprawić by firmy inaczej projektowały swoje produkty.
Brytyjska prasa dotarła do ciekawego dokumentu – projektu wniosku w sprawie nowych przepisów, które miałyby regulować działania sztucznej inteligencji w miejscach publicznych. W jego ramach byłby wprowadzony zakaz stosowania mechanizmów rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych.
Jak to zrobić?
AGD
Audio