Choć żyjemy w czasach dominacji sieci bezprzewodowych, to czasem kabel Ethernet bardzo się przydaje, zwłaszcza jeśli korzystamy z komputera stacjonarnego i zależy nam na bardzo szybkim Internecie. Mało kto poza ekspertami zdaję sobie jednak sprawę z tego, że kabel (tego typu) kablowi nierówny. W tym tekście przedstawimy różne rodzaje kabli internetowych oraz ich parametry, zalety i wady.
W większości przypadków po zakupie nowego telefonu lub przeniesieniu karty Sim do innego urządzenia konfiguracja ustawień internetu i wiadomości multimedialnych odbywa się automatycznie. Niestety zdarza się, zwłaszcza w przypadku smartfonów rzadkich marek lub tych na własną rękę sprowadzonych z zagranicy, że bez ręcznej konfiguracji APN nie jesteśmy w stanie z nich w pełni korzystać. W tym artykule wyjaśnimy jak to zrobić.
Wi-Fi 6 jeszcze nie zdążyło się na dobre przyjąć w naszych domach, a już miał je zastąpić nowszy i nieco wydajniejszy standard 6E. Okazuje się jednak, że to może wcale nie nastąpić. Producenci planują bowiem jeszcze jakiś pozostać przy pierwszym Wi-Fi 6, a konkretnie do czasu pojawienia się Wi-Fi 7, bez wchodzenia w „generację pośrednią”. Wszystko przez brak dostaw odpowiednich półprzewodników.
Ruszyła platforma SI2PEM, czyli rządowy system informacji o instalacjach wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to ogólnodostępna platforma na której każdy będzie mógł sprawdzić natężenie pola magnetycznego w miejscu gdzie mieszka. Co ważne, dostęp ma być bezpłatny.
Choć niedawno wprowadzona sieć 5G właściwie dopiero raczkuje pokrywając swoim zasięgiem jedynie ułamek powierzchni Ziemi (w Polsce zaledwie kilkanaście miast) inżynierowe już eksperymentują z jej następcą, czyli 6G. Z Chin wystrzelono już nawet pierwszego satelitę telekomunikacyjnego, który ma posłużyć do testów owej nowej sieci.
Sieć 5G jest obecna w Polsce od kilku miesięcy, uruchomili ją już wszyscy główni nadawcy telefonii komórkowej. Warto się zatem przyjrzeć warunkom, które w tym momencie oferowane są użytkownikom, zwłaszcza, że ów nowy rodzaj bezprzewodowego Internetu – przynajmniej w teorii - ma oferować potężne możliwości i skok jakościowy.
Żyjemy w czasach, w których Internet jest nam potrzebny niemal tak samo jak powietrze. Namiętnie korzystamy ze stale podłączonych do niego smartfonów, komputerów, telewizora, a wkrótce także lodówki a nawet pralki. Wszystko to wymaga stałego i wydajnego połączenia z siecią. W domu takie okno na świat zapewnia nam odpowiednio skonfigurowany router Wi-Fi, który często korzysta z możliwości superszybkiego łącza światłowodowego - jeśli posiadamy dobrego dostawcę sygnału. Co zrobić, by jakość połączenia była w całym domu tak samo dobra? Oto kilka przydatnych porad.
Im bardziej upowszechnia się sieć 5G, która ma - ze względu na swoją ogromną szybkość i przepustowość - zrewolucjonizować rynek przesyłu danych i drastycznie przyspieszyć internet, tym więcej pojawia się lęków o to, czy aby na pewno jest to technologia bezpieczna dla ludzi. Pojawiają się nawet głosy, twierdzące iż 5G to wielkie zagrożenie dla ludzkości. Czy jest się zatem czego bać?
Jak to zrobić?
Tech
AGD