Czy wiesz, jak sprawdzić zasięg sieci komórkowej w miejscu, do którego się wybierasz na wakacje? To ważne, jeśli chcesz być w kontakcie ze znajomymi, rodziną czy pracą, a także korzystać z internetu, nawigacji czy innych usług mobilnych. W tym artykule dowiesz się, jak porównać oferty różnych operatorów i wybrać najlepszą dla siebie.
Niemal wszyscy korzystamy z bezprzewodowego internetu w sieciach Wi-Fi. To wygodne rozwiązanie sprawdza się zarówno w domach, biurach jak i przestrzeni publicznej w postaci hot-spotów. Bywa jednak tak, że sieci tego typu nie działają prawidłowo – łącze nagle zwalnia, lub połączenie zostaje w ogóle zerwane. Wcale nie musi to jednak oznaczać awarii lub problemów u dostawcy sygnału. Wokół nas są liczne urządzenia, które mogą zakłócać lub nawet uniemożliwiać poprawne działanie bezprzewodowego internetu. Oto lista tych najważniejszych.
Wi-Fi 6 jeszcze nie zdążyło się na dobre przyjąć w naszych domach, a już miał je zastąpić nowszy i nieco wydajniejszy standard 6E. Okazuje się jednak, że to może wcale nie nastąpić. Producenci planują bowiem jeszcze jakiś pozostać przy pierwszym Wi-Fi 6, a konkretnie do czasu pojawienia się Wi-Fi 7, bez wchodzenia w „generację pośrednią”. Wszystko przez brak dostaw odpowiednich półprzewodników.
Świat urządzeń elektronicznych, takich jak telewizory, komputery, konsole do gier lub urządzenia do odtwarzania muzyki zmierza w kierunku pełnej bezprzewodowości. Oznacza to, iż są (lub będą) one w stanie przesyłać wszelkie treści w tym pliki i obrazy bez użycia jakichkolwiek kabli. DLNA jest jednym z pierwszych sposobów takiej bezprzewodowej komunikacji. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest ta technologia i jak ją wykorzystać w posiadanym sprzęcie.
Choć sieć 5G, która przy swoim starcie budziła wiele kontrowersji i obaw o rzekomy negatywny wpływ na zdrowie człowieka - dopiero raczkuje, koreański koncern LG chwali się, że udało mu się przeprowadzić pierwsze udane testy nowego, znacznie szybszego standardu 6G. Kiedy nowa, ultraszybka sieć trafi do użytkowników?
Ruszyła platforma SI2PEM, czyli rządowy system informacji o instalacjach wytwarzających promieniowanie elektromagnetyczne. Jest to ogólnodostępna platforma na której każdy będzie mógł sprawdzić natężenie pola magnetycznego w miejscu gdzie mieszka. Co ważne, dostęp ma być bezpłatny.
W dzisiejszych czasach w większości domów znajduje się więcej niż jeden komputer PC lub laptop, do tego dochodzą tablety, smartfony oraz sprzęt telewizyjny połączony z internetem. Co istotne, często działają one pod różnymi systemami operacyjnymi, dlatego zebranie ich w klasyczną sieć byłoby problematyczne. Jeśli jednak chcemy w łatwy sposób wymieniać między nimi pliki – mamy dobre wyjście. Z pomocą przychodzi nam bowiem serwer NAS, czyli Network Attached Storage.
Nazwy sprzętów służących do obsługi internetu potrafią być mylące, zwłaszcza że poszczególne urządzenia wyglądają dość podobnie. Mniej zorientowanym użytkownikom ich odróżnienie może sprawiać kłopot, tymczasem trudno bez tego ustawić dobrze funkcjonującą sieć domową lub firmową. W tym tekście wytłumaczymy, czym różnią się między sobą routery, access pointy i modemy, oraz jakie są ich najważniejsze zadania.
Sieć bezprzewodowa Wi-Fi w ciągu kilkunastu lat od debiutu pod koniec lat 90., na dobre zagościła w naszych domach. Stała się przez ten czas synonimem łatwej i efektywnej komunikacji bez użycia kabli. Przez te wszystkie lata zarówno sam pomysł na transmisję danych, jak i oferowane do jej obsługi urządzenia stale się rozwijały. Pojawiały się nowe standardy, wzrastała oferowana szybkość transmisji danych. Jak dziś, ponad 2 dekady po premierze Wi-Fi wygląda sytuacja? Czym różnią się poszczególne standardy, na co zwracać uwagę przy zakupie routera?
Jak to zrobić?
Gadżety
Tech
Telewizory