Wizyta na kolejnych edycjach Audio Video Show to zawsze niezwykłe przeżycie, ale tegoroczna impreza przeszła najśmielsze oczekiwania. Już na wstępie, wśród błysku nowoczesnych ekranów i echa perfekcyjnych dźwięków, dało się wyczuć, że to będzie ciekawa podróż. Wśród prezentowanych urządzeń, każdy miłośnik technologii mógł znaleźć coś dla siebie, od przystępnych cenowo gadżetów, aż po absolutny szczyt audiofilskiego luksusu za miliony. Jednak to, co przykuło moją uwagę najbardziej, to topowe urządzenia wycenione na setki tysięcy złotych – prawdziwe arcydzieła techniki, które z miejsca stały się gwiazdami wystawy.
Słuchawki są niezastąpionym akcesorium dla miłośników muzyki, umożliwiającym delektowanie się ulubionymi dźwiękami bez względu na otoczenie i to, gdzie jesteśmy. Łącząc je z dowolnym obsługującym urządzeniem (najczęściej smartfonem) za pomocą Bluetooth lub kabla, możemy przekierować audio bezpośrednio do naszych uszu, co pozwala na niezakłócone odsłuchiwania w zaciszu własnej przestrzeni. W tym przewodniku skupimy się na dwóch typach słuchawek: nausznych i dousznych. Które z nich i dlaczego lepiej spełnią oczekiwania nabywców? Czy różnią się one jedynie designem i ceną, czy też jakość dźwięku również ma tu znaczenie?
Mity związane z technologią są bardziej rozpowszechnione, niż by się wydawało. Istnieje duża rozbieżność pomiędzy faktami a naszymi wyobrażeniami o możliwościach i funkcjach urządzeń elektronicznych otaczających nas ze wszystkich stron. Błędy wynikają zazwyczaj z tego, że w „potocznej opinii” rzeczywistość jest inna, niż mówią fakty. Ten przewodnik ma za zadanie obalić niektóre z tych nieprawdziwych założeń. Chodzi również o to, by każdy poznał prawdę o niektórych kwestiach dotyczących słuchawek, ale także o to, by nie nabrać się na zwodnicze argumenty marketingowe w przyszłości.
Słuchawki z przewodnictwem kostnym to technologia, która zyskuje na popularności nie tylko ze względu na swoje innowacyjne podejście do przekazywania dźwięku, ale także dzięki praktycznym korzyściom, które oferuje użytkownikom. Nie jest to jedynie modny gadżet, ale również rozwiązanie mające realne zastosowanie w różnych scenariuszach użytkowych. Więcej o przewodnictwie kostnym – w tym jego zaletach oraz wadach – piszemy w tym artykule.
Technics EAH-AZ80 i EAH-AZ60M2 to topowe modele tego producenta ze skutecznym (jednym z najlepszych na rynku), aktywnym systemem redukcji szumów, równolegle zapewniające bardzo wysoką jakość dźwięku, cały zestaw przydatnych funkcji. Słuchawki te mogą się podobać: zostały wykonane z dobrych materiałów, w tym aluminium. Są wygodne lekkie i dobrze trzymają uszu. Sterowanie odbywa się za pomocą dotykowych paneli – co ciekawe – umieszczonych w obu słuchawkach oraz dedykowanej aplikacji.
W sklepach i mediach coraz częściej mówi się o osobnej kategorii urządzeń elektronicznych, nazywanych z angielska „wearables”. Co to jest, do czego służy i czy faktycznie będzie to tak przełomowe, jak twierdzą niektórzy eksperci, wyjaśniamy w tym artykule.
Słuchawki bezprzewodowe to już dziś standard. Szybko wypierają te klasyczne, kablowe z kilku powodów: przede wszystkim są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Nie krępują ruchów, o nic nie zaczepimy kablem, a ich akumulatory są często tak pojemne, że pozwalają na kilkadziesiąt godzin pracy bez ładowania. Część producentów smartfonów usuwa z nich gniazdka słuchawkowe, co powoduje, że transmisja Bluetooth staje się koniecznością. Tymczasem są różne standardy tego typu transmisji dźwięku, nie znając ich możemy nabyć słuchawki, których brzmienie nas zwyczajnie nie zadowoli. W tym tekście wyjaśnimy różnice między stosowanymi w nich kodekami.
Słuchawki dla najbardziej wymagających słuchaczy muzyki, to sprzęt bezkompromisowy. Producenci wyposażają je w najbardziej zaawansowane technologie po to by ich brzmienie było możliwe najlepsze, najbliższe temu rzeczywistemu. Nie trzeba wybierać między ceną a jakością – możemy być pewni, że każdy element słuchawek będzie po prostu dopracowany i najwyższej klasy. Do naszej redakcji na testy trafiły słuchawki Technics EAH-A800, które obsługują kodek LDAC co czyni je jedną z ciekawszych propozycji tego typu na rynku. Oto ich recenzja.
Każdy, kto używał słuchawek wie, jak bardzo w słuchaniu muzyki mogą przeszkadzać hałasy dobiegające z zewnątrz. Głośna kosiarka do trawy, ruch uliczny o dużym natężeniu, czy też żywiołowa rozmowa innych w bliskim sąsiedztwie – wszystko to powoduje, że nie możemy skupić się na odsłuchu, czasem wręcz lepiej słychać to, co dzieje się w otoczeniu, niż samą muzykę czy podcast. Wyjścia są dwa – zwiększanie głośności i „zagłuszenie” hałasów (co może być niezdrowe dla uszu) lub też skorzystanie z dobrodziejstw, jakie przynosi technologia, czyli funkcji ANC (Active Noise Cancelling).
To historia trochę jak z filmu science fiction – Noveto N1, czyli nowatorskie urządzenie pokazane na CES 2022 w Las Vegas faktycznie działa w sposób niezwykle zaskakujący. Możemy z jego pomocą słuchać muzyki, tak jakbyśmy mieli założone słuchawki, ale fizycznie nic nie mamy w uszach. I choć z wyglądu nadajnik przypomina niewielki soundbar, to nikt prócz nas nie usłyszy niczego poza cichym szeptem.
Kiedy gigant z Cupertino 6 lat temu kupował popularną markę Beats Audio, stało się jasne, że tylko kwestią czasu jest to, kiedy firma pokaże własne nauszne słuchawki, będące efektem prac mariażu własnych inżynierów z przejętym zespołem Beats. Efekt jest interesujący, choć kontrowersji nie brakuje. Dotyczą one zwłaszcza ceny.
Apple chce przeprojektować swoje bezprzewodowe słuchawki AirPods Pro tak aby były mniejsze. Oznacza to prawdopodobnie zniknięcie kultowego już długiego trzonka na dole. Zmieniony ma zostać również standardowy model AirPods, aby bardziej przypominał obecny AirPods Pro, z krótszym mostkiem i wymiennymi końcówkami dousznymi.
Wysoka jakość dźwięku, wbudowana aktywna redukcja szumów (ANC) i skuteczna izolacja pasywna. To cechy, które mają wyróżniać nową linię słuchawek, którą pokazał właśnie Philips. Wśród nowości są dwa modele douszne typu true wireless (TWS) oraz model nauszny.
W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić drogę do szkoły czy pracy bez ulubionej muzyki w uszach. Jeśli korzystamy ze słuchawek codziennie, warto mieć świadomość, że niewłaściwy sposób ich ochrony może wpłynąć nie tylko na walory estetyczne, ale również na jakość brzmienia. Bez względu na to, czy korzystamy z dousznych czy nausznych słuchawek, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu sprzętu.
Polacy od kilku lat tłumnie wybierają bieganie jako sposób spędzania wolnego czasu i metodę dbania o własną kondycję i sylwetkę. Czego potrzeba do tego, by treningi były jeszcze przyjemniejsze? Dobrych, specjalnie zaprojektowanych do biegania i nieskrępowanego ruchu słuchawek!
Do naszej redakcji trafiły niedawno bardzo efektowne wizualnie słuchawki XPG Precog wyposażone w przetworniki dynamiczne oraz elektroakustyczne. Dzięki nim zestaw stworzony przede wszystkim z myślą o graczach komputerowych miał otrzymać możliwie najszerszą paletę dźwiękową bez jakichkolwiek dystorsji - zarówno jeśli chodzi o tony niskie jak i te wysokie. Czy się to udało? Oto nasze wrażenia z użytkowania tego interesującego sprzętu.
Chiński potentat elektroniczny złożył ciekawy patent, według którego smartfon mógłby być jednocześnie etui i ładowarką dla słuchawek.
Słuchawki bezprzewodowe od jakiegoś czasu zdobywają naprawdę sporą popularność. Powody są proste: topowi producenci smartfonów - a to głównie z nich słuchamy muzyki - w najnowszych modelach po prostu eliminują złącze mini jack, do których pasują nasze stare kablowe zestawy słuchawkowe. Także i nasz autor, niejako zmuszony sytuacją, musiał zdać się na słuchawki bezprzewodowe. Postanowił przetestować Jabra Elite 65t.
Audio
Jak to zrobić?
AGD