W obliczu dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji wiele zawodów staje w obliczu ryzyka zautomatyzowania. Czy to koniec tradycyjnych ról zawodowych, które znamy? W artykule przyjrzymy się, jakie branże są najbardziej narażone na zmiany i jak pracownicy mogą przygotować się na przyszłość, która wymagać będzie nowych umiejętności i elastyczności. Jakie możliwości przekwalifikowania czekają na tych, którzy chcą pozostać konkurencyjni na rynku pracy?
Chat GPT, rewolucyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, od dłuższego czasu podbija rynek na całym świecie, zmieniając sposób, w jaki wiele osób i firm na co dzień funkcjonuje. Dzięki w dużej części darmowemu i łatwemu dostępowi, ten rodzaj sztucznej inteligencji staje się nieocenionym wsparciem w codziennych zadaniach, od pisania e-maili po tworzenie skomplikowanych raportów. W tym artykule przybliżamy, jak w pełni wykorzystać potencjał AI, aby uprościć swoje życie zawodowe i osobiste. Poznajcie praktyczne wskazówki i przykłady zastosowań, które pomogą wam zrozumieć, dlaczego AI jest narzędziem przyszłości.
Postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji umożliwił łatwą replikację głosu ludzkiego, dając możliwość jego „użyczenia” do wypowiadania dowolnych treści. Nie wymaga to już specjalistycznej wiedzy. Najczęściej wystarczy proste zapytanie w wyszukiwarce internetowej, by móc sprawić, że każda wybrana przez nas postać może wygłosić przemówienie, które jej napiszemy. Jest to fascynujące, ale i bardzo niepokojące, gdyż takie nagrania z łatwością można wykorzystać w złym celu. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jak odróżnić nagrania prawdziwe, od takich spreparowanych.
Sztuczna inteligencja, czyli zdolność maszyn do uczenia się i podejmowania decyzji, jest jednym z najważniejszych trendów technologicznych naszych czasów. Wiele firm i organizacji wykorzystuje i rozwija ten „wynalazek” w różnych dziedzinach, od medycyny po edukację. W niedalekiej przyszłości algorytmy tego typu będą coraz bardziej obecne w naszym codziennym życiu, oferując nowe funkcje i możliwości w wielu urządzeniach, których używamy na co dzień, w tym komputerów i smartfonów. Oto niektóre z nadchodzących rozwiązań.
Sztuczna inteligencja to już nie tylko ciekawostka i popularny „chat z maszyną”. Powoli wkracza i rewolucjonizuje ona także szeroko pojęty świat biznesu, oferując przedsiębiorcom niezliczone i bardzo praktyczne możliwości optymalizacji procesów wewnątrz firmy, chociażby zwiększania efektywności i tworzenia nowych, skuteczniejszych modeli biznesowych. Oto osiem przykładów na to, jak AI może być wykorzystywana – z korzyścią dla firmy – w różnych aspektach działalności biznesowej.
Nudzą was zawsze takie same wskazówki Asystenta Google – programu domyślnie wbudowanego w prawie każdy smartfon z Androidem? Może warto wypróbować coś ciekawszego i bardziej w duchu współczesnych czasów. Google stworzyło nową sztuczną inteligencję – Gemini AI, którą można zainstalować na smartfonie i podmienić z dotychczasowym asystentem. To ciekawa usługa, która wielu osobom przyda się bardziej niż klasyczne rozwiązanie.
Klonowanie głosu to w ostatnich miesiącach swoisty (i bardzo niebezpieczny) „hit” wśród cyberprzestępców i internetowych naciągaczy. Jest to bowiem szybko postępujący trend, polegający na wykorzystywaniu do przeprowadzenia manipulacji złożonych algorytmów sztucznej inteligencji, najczęściej w celu wiarygodnego podszywania się pod inne osoby i dokonania z tą pomocą oszustwa. Jak wykryć takie manipulacje? W tym wpisie postaramy się przybliżyć, czym jest klonowanie głosu, jak działa i jak można się przed nim bronić.
Czaty ze sztuczną inteligencją, zwłaszcza ChatGPT od OpenAI stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Wiele osób korzysta z nich, aby dowiedzieć się czegoś nowego, albo po prostu dla rozrywki. Niektórzy twierdzą, że takie „rozmowy z maszyną”, mogą być bardzo pouczające i przydatne. Inni z kolei uważają, że ten typ konwersacji nie może zastąpić prawdziwych kontaktów i emocji. Niezależnie od opinii, trzeba przyznać, że szybkość rozwoju SI jest obecnie imponująca. W tym artykule przedstawiamy najlepsze alternatywy dla najpopularniejszego obecnie rozwiązania, jakim jest ChatGPT.
ChatGPT, to sztuczna inteligencja, która potrafi rozmawiać z korzystającymi z niej internautami na dowolny temat. W tym artykule chcemy pokazać, jak używać tego potężnego narzędzia tak, by spersonalizować otrzymywane wyniki, wyjaśnimy też jak korzystać z jej licznych i przydatnych niestandardowych funkcji. Warto to wiedzieć, gdyż tego typu systemy AI to po prostu przyszłość internetu.
Sztuczna inteligencja to nie tylko technologia, która pomaga nam w codziennych zadaniach, takich jak wyszukiwanie informacji, rozpoznawanie twarzy czy tłumaczenie tekstu. AI to także narzędzie, które może wspierać naszą kreatywność i pomagać nam w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych wnętrz. W tym artykule przedstawiamy kilka stron internetowych, które wykorzystują algorytmy tego typu, by na podstawie przesłanych fotografii wnętrz, zaproponować ich nowy wystrój.
Sieci neuronowe to jedna z ciekawszych koncepcji ostatnich lat. Są rodzajem sztucznej inteligencji, która naśladuje sposób działania ludzkiego mózgu. Składają się one z wielu połączonych ze sobą jednostek obliczeniowych, nazywanych neuronami. Każdy neuron odbiera sygnały wejściowe od innych neuronów lub zewnętrznych źródeł danych, przetwarza je i wysyła sygnały wyjściowe do kolejnych neuronów lub docelowych odbiorców. A wszystko w celu wykonywania konkretnych zadań tak, jakby zrobił to prawdziwy mózg.
W tym artykule chcę opowiedzieć wam o serwisach AI, które generują obrazy. Może zastanawiacie się, na czym polega działanie takich stron, gdzie można je znaleźć w sieci i jakie mogą być praktyczne zastosowania tego typu technologii? Jeśli tak, to zapraszam do lektury!
Sztuczna inteligencja jest tematem, o którym często piszemy w HotGear. Jest to ta dziedzina technologii, która w gruncie rzeczy jeszcze raczkuje, ale ma przed sobą świetlaną przyszłość. To wokół niej krążą dziś myśli i działania wielu osób z branży IT, gdyż coraz więcej osób wierzy, że zrewolucjonizuje ona nasz sposób interakcji z technologią. SI zawitała też do świata gier, gdzie obecnie to już nie tylko coś w rodzaju mody, ale również nadzieja na lepszą jakość cyfrowej rozrywki.
Od kilku miesięcy bardzo dużo mówi się o chatbotach – czyli systemach interakcji człowiek-maszyna opartych na sztucznej inteligencji. Owa sztuczna inteligencja (AI) stała się na tyle dojrzała, że można ją już wykorzystać komercyjnie i udostępnić szerszej publiczności. Swoje rozwiązania w tym zakresie pokazały zarówno Google jak i Microsoft (ten ostatni właśnie udostępnił ową usługę wszystkim chętnym). Oznacza to rewolucję w sposobie, w jaki korzystamy z sieci – zarówno dla zwykłych użytkowników jak i firm. Dlaczego? Wyjaśniamy w tym artykule.
Wiceprezes Alexy na specjalnej konferencji zaprezentował przyszłe funkcje popularnego urządzenia służącego dziś do wyszukiwania w sieci za pomocą wypowiadanych na głos komend. Jedną z nich ma być w przyszłości naśladowanie głosów. Pozornie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie cel – technologia ta ma zachować wspomnienia o zmarłych osobach i… przemawiać do nas ich głosem.
Kiedyś w jednym z popularnych seriali science-fiction pojawił się ciekawy motyw: firma ubezpieczeniowa by ustalić przebieg wypadku korzystała z urządzenia, które było w stanie czytać myśli świadków. Okazuje się, że to już nie fantastyka: chińscy naukowcy opracowali podobne urządzenie i zamierzają je wykorzystać do… wykrycia osób oglądających pornografię.
Magazyn Wired opublikował niedawno informacje sugerujące, że administracja Unii Europejskiej pracuje nad stworzeniem wielkoskalowej infrastruktury, której zadaniem będzie nadzór biometryczny nad własnymi obywatelami. Projekt nosi nazwę "Prüm II"
Powoli zbliżają się największe światowe targi elektroniki CES 2022, w sieci zaczynają się zatem pojawiać zapowiedzi tamtejszych premier i wydarzeń. Jedną z nich będzie prezentacja firmy Engineered Arts, brytyjskiego projektanta i producenta humanoidalnych robotów, który niedawno pokazał w internecie jedno ze swoich najbardziej realistycznych dzieł: robota, nazwanego Ameca, który potrafi wykonać serię bardzo podobnych do ludzkich wyrazów twarzy.
OmniFiber, z pozoru miękka, wiotka tkanina, która została opracowana i właśnie pokazana przez naukowców z USA i Szwecji, potrafi znacznie więcej niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Materiał ten może „ wyczuwać” fizyczne odkształcenia i mechanicznie zwijać się, rozciągać, pulsować i zginać, zapewniając natychmiastową informację zwrotną osobie, która go nosi.
Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu opracowali algorytm uczenia maszynowego do sterowania dronem quadkopterem, który – jak się okazało - może w sprawności nawigacji i lotu przewyższyć profesjonalnych pilotów wyścigowych dronów. Algorytm skutecznie oblicza „optymalne w czasie trajektorie”, uwzględniając jednocześnie ograniczenia drona.
Zespół kilku organów regulujących w UE ochronę danych osobowych uważa, że zaproponowane przez inne instytucje Unii przepisy dotyczące sztucznej inteligencji nie idą wystarczająco daleko w zakazie rozpoznawania twarzy na żywo w miejscach publicznych. Czy zatem możemy się spodziewać pełnego zakazu tego typu technologii i to już w najbliższej przyszłości?
Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet IE z Hiszpanii wykazało, że większość Europejczyków nie miałaby nic przeciw temu, gdyby politycy zostali zastąpieni przez algorytmy sztucznej inteligencji.
Microsoft właśnie otrzymał patent na dość – z pozoru – dziwaczny projekt. Chce stworzyć sztuczną inteligencję, która pozwoli z dostępnych w sieci informacji wirtualnie odtworzyć osobowość (nawet nieżyjącego) człowieka i umożliwić rozmowę z takim chatbotem.
Algorytmy sztucznej inteligencji zaczynają towarzyszyć człowiekowi niemal wszędzie. Nowy pomysł amerykańskiej firmy Cradlewise dotyczy mebla z dziecięcej sypialni – kołyski, która przestanie być już tylko prostym miejscem spania, a stanie się naszpikowanym elektroniką urządzeniem nadzorującym sen dziecka.
Chociaż Microsoft większości z nas nie kojarzy się z branżą medialną, to jednak firma zatrudniała wielu redaktorów, zajmujących się obsługą serwisu Microsoft News, wybieraniem treści, które następnie są udostępniane użytkownikom w przeglądarce Edge i witrynie MSN. Tymczasem - jak donoszą zachodnie media - gigant postanowił zastąpić ludzi komputerowymi algorytmami i sztuczną inteligencją.
Koreańska mama spotkała się ze zmarłą córką dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości. Mamy tu do czynienia z zupełnie nowym sposobem na wykorzystanie możliwości świata VR, pojawia się jednak pytanie – czy to etyczne?
Brytyjska prasa dotarła do ciekawego dokumentu – projektu wniosku w sprawie nowych przepisów, które miałyby regulować działania sztucznej inteligencji w miejscach publicznych. W jego ramach byłby wprowadzony zakaz stosowania mechanizmów rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych.
Samsung na zbliżających się targach CES 2020 w Las Vegas ma zamiar zaprezentować nową odsłonę swojego inteligentnego sprzętu kuchennego Family Hub - na który złoży się między innymi lodówka, która będzie potrafiła rozpoznać co do niej wstawiamy.
Od kilku lat w świecie nowoczesnych technologii trwa moda na "sztuczną" inteligencję. Producenci sprzętu elektronicznego, telefonów komórkowych, komputerów a nawet pralek czy odkurzaczy prześcigają się w nadawaniu swoim urządzeniem szumnych nazw i funkcji, nawiązujących do "SI". Co jakiś czas pojawiają się też informacje o przełomie w tej dziedzinie: A to studio TV odwiedzi mechaniczna kobieta, która dowcipnie odpowiada na proste pytania dziennikarzy, a to słyszymy, że jakiś "inteligentny" superkomputer pokonał znanego szachistę. Czy jednak rzeczywiście to, co coraz śmielej wkracza do naszej codzienności jest prawdziwą sztuczną inteligencją?
Jak to zrobić?
AGD