Wiele osób nadal używa starszych wersji systemu Windows, takich jak 10, 8 lub 7, mimo że Windows 11 oferuje znaczące ulepszenia i nowe funkcje. Najnowszy Windows wprowadził zmiany w interfejsie użytkownika i zupełnie nowy design menu Start, a także nowe funkcje bezpieczeństwa i wydajności. Ponadto system ten jest lepiej zoptymalizowany pod kątem najnowszego sprzętu komputerowego, co może przyczynić się do lepszej wydajności i stabilności. Mimo to niektórzy użytkownicy mogą wciąż woleć starsze wersje ze względu na kompatybilność z istniejącym sprzętem lub oprogramowaniem, lub z powodu przyzwyczajenia do znanej im środowiska pracy. W tym tekście podajemy 15 powodów, dla których warto jednak rozważyć przejście na nową 11.
Warto zadbać o porządek na komputerze, dlatego dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z wami skutecznym sposobem na efektywne wyczyszczenie ze zbędnych plików PC/laptopa z systemem Windows, za pomocą zwykłego wiersza poleceń, bez konieczności pobierania dodatkowych aplikacji. To wbudowane w system narzędzie, które pozwala na wykonywanie różnych operacji na plikach i folderach za pomocą poleceń krótkich tekstowych. Choć zwykle używają go tylko zaawansowani użytkownicy PC, to nie ma powodu, by każdy nie mógł skorzystać z jego dobrodziejstw i skuteczności.
Jeśli masz problem z brakiem miejsca na dysku twardym swojego komputera z Windows lub macOS, nie martw się. Istnieją proste i skuteczne sposoby, aby odzyskać cenne mega lub nawet gigabajty. W tym artykule przedstawimy kilka z nich i pokażemy, jak szybko zwolnić miejsce na komputerze PC oraz Apple.
Windows i Linux to dwa znane systemy operacyjne, które mają swoje liczne zalety, ale też i wady. Windows jest z reguły łatwiejszy w obsłudze i ma większą kompatybilność z oprogramowaniem i sprzętem, ale jest droższy i… mniej bezpieczny. Linux jest (najczęściej) darmowy i bardziej stabilny, ale wymaga większej wiedzy technicznej i ma mniej dostępnych aplikacji. Oba systemy mają swoich zwolenników i przeciwników, a ostateczny wybór zależy od preferencji i potrzeb użytkownika. W tym tekście wyjaśnimy który (i dla kogo) system może być lepszy.
System Windows, jeszcze od wersji 95, ma kilka ciekawych i dla wielu niezbędnych funkcji, które nie są znane szerszemu gronu użytkowników, chyba że natkną się oni na nie przez zupełny przypadek. Jedną z nich są „Klawisze trwałe”, które domyślnie włączone, mogą się stać przyczyną frustracji i np. nieudanej rozgrywki w trakcie wirtualnej rozrywki. Co to dokładnie za funkcja, do czego służy i jak ją wyłączyć wyjaśniamy w tym artykule.
Windows 11 niedawno otrzymał swoją pierwszą bardzo dużą, zbiorczą aktualizację pod nazwą 22H2. Wprowadza ona zupełnie nowy zestaw funkcji i ulepszeń poprawiających bezpieczeństwo, produktywność i ogólne wrażenia użytkownika, dlatego warto przybliżyć jej najważniejsze szczegóły.
Wydaje się nam, że o komputerach wiemy dużo, w końcu spędzamy przed nimi przynajmniej kilka godzin dziennie. Każdy ma swoje przyzwyczajenia, ulubione ruchy i skróty. Na przykład jedni preferują zarządzanie wszystkim myszą, inni nie zdejmują dłoni z klawiatury. Dla wszystkich mamy zbiór 8 trików, które z pewnością przydadzą się przy codziennym użytkowaniu PC.
Android – dzięki ogromnej popularności smartfonów z tym systemem – stał się w ostatnich latach największą platformą oprogramowania na Ziemi. Jednym z efektów takiego stanu rzeczy jest to, że powstało z myślą o nim bardzo wiele świetnych aplikacji, niestety większość z nich nie jest standardowo dostępna na inne platformy. W tym tekście wyjaśniamy, że przynajmniej część aplikacji z telefonu da się jednak uruchomić na komputerze, podpowiadamy też jak to zrobić.
Systemy z rodziny Windows mają szereg niezaprzeczalnych zalet, ale mają też wady. Od wersji 8 zarządzanie nimi odbywa się z kilku odseparowanych miejsc, co zwłaszcza bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy chcieliby mieć wszystkie ważne ustawienia pod ręką, może przeszkadzać. Na szczęście da się to w dość prosty sposób obejść i wszystkie kluczowe ustawienia systemu zgromadzić w jednym folderze. Jak? Uruchomić tryb God Mode.
Najnowszy system operacyjny Microsoftu — Windows 11 rozgościł się już na naszych komputerach, ale zwykle nie znamy go tak dokładnie, jak poprzednie, użytkowane często przez wiele lat wersje. W tym artykule przybliżymy kilka wartościowych funkcji, których twórcy systemu nie eksponują, a z pewnością przydadzą się one w codziennej pracy.
Bywa, że po zaktualizowaniu Windows – na przykład z wersji 10 do 11 nie działa on tak, jak trzeba. Czasem do pojawienia się kłopotów ze stabilnością wystarczy tylko jakaś jedna, mała, ale za to niedopracowana łatka. Czy możemy wówczas cofnąć aktualizację i wrócić do poprzednich ustawień? Odpowiadamy na to pytanie.
W sieci pojawił się raport z którego wynika, iż Microsoft naciska na producentów sprzętu komputerowego, by ci do 2023 roku zrezygnowali z montowania w swoich urządzeniach klasycznych dysków twardych HDD, jako podstawowych urządzeń pamięci masowej.
Kompilacja Windows 11 25120, która jest już dostępna w kanale deweloperskim nie zawiera prawie żadnych przełomowych funkcji, z jednym, bardzo interesującym wyjątkiem: umożliwia obsługę nowego eksperymentalnego „paska wyszukiwania”, który pojawia się bezpośrednio na pulpicie. Kompilacja 25120 jest prawdopodobnie częścią znacznie większej przyszłorocznej aktualizacji wielu funkcji systemu o nazwie kodowej „Sun Valley 3”, wersja 23H2.
Microsoft jak co miesiąc udostępnił poprawki dla swoich systemów operacyjnych, pakietów biurowych i innych aplikacji. Kwietniowa paczka usprawnień zawiera ponad 100 pozycji, z czego 10 oznaczono jako krytyczne a 2 z nich zaklasyfikowano jako typ 0 day, a zatem dotyczą bardzo poważnego problemu i zażegnują realne niebezpieczeństwo. Z tego powodu warto je jak najszybciej zainstalować.
Firma Microsoft wydała właśnie swoją pierwszą dużą aktualizację systemu Windows 11, która zawiera wiele nowych dodatków. Przeprojektowano między innymi aplikacje Notatnik i Media Player, szereg ulepszeń trafi także do paska zadań. Z kolei współpraca z Amazonem pozwoli na uruchomienie w Windows wielu programów napisanych dla Androida.
Jedną z najbardziej widocznych zmian w nowym Windows 11, który niedawno zadebiutował na rynku, był całkowicie przeprojektowany i odświeżony wizualnie pasek zadań. Szybko okazało się jednak, iż ze względu na liczne niedoróbki nie przypadł on do gustu dużej części użytkowników. Teraz wiemy też, że Microsoft jest świadomy problemu i pracuje już nad odpowiednimi poprawkami.
Choć miało go wcale nie być, gdyż swego czasu Microsoft zarzekał się, że Windows 10 jest jego ostatnim systemem operacyjnym i będzie już jedynie aktualizowany, wieści o pracy nad nim pojawiły się niespodziewanie kilka miesięcy temu. Teraz gigant z Redmond ogłosił datę oficjalnej premiery – Windows 11 trafi do (części) użytkowników 5 października 2021.
Popularność testowej wersji Windows 11 okazała się chyba większa niż nawet sam Microsoft się spodziewał. Ludzie chcą sprawdzić działanie nowego systemu u siebie, niektórzy jednak zamiast oficjalnej drogi – przez przystąpienie do programu Windows Insider chcą to zrobić samodzielnie pobierając nowy system z sieci. To błąd, który może kosztować takich użytkowników ściągnięcie na komputer niebezpiecznych wirusów.
Zdarza się, że system Windows przestaje wydajnie działać. Mimo podjęcia różnych prób naprawy – chociażby ponownej instalacji sterowników, czy skanowania programem antywirusowym, taka niekorzystana sytuacja nie zmienia się i uniemożliwia korzystanie ze sprzętu. Wówczas jedynym sposobem na poprawę działania systemu może być jego ponowna, czysta instalacja z pendrive. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.
Stało się. Microsoft oficjalnie zaprezentował następcę Windows 10, choć ciągle nie została podana data po której system trafi do końcowych użytkowników. Wiadomo natomiast, że obecnie użytkownicy Windows 10 otrzymają aktualizację za darmo.
Choć żyjemy w czasach, gdzie królują smartfony, to jednak komputery PC nadal są w niemal każdym domu i biurze, a korzystamy z nich bardzo chętnie. Nic dziwnego, to ciągle najlepsze narzędzie pracy i jedno z najlepszych rozrywki. Bardzo często po zakupie komputera pojawia się pytanie, jakie aplikacje zainstalować najpierw, które programy będą najbardziej potrzebne i przydatne w codziennym użytkowaniu? Oto 5 naszych „najpilniejszych” propozycji.
Windows 7 pojawił się na rynku w 2010 roku, czyli już 10 lat temu. To bardzo długi okres czasu jak na system operacyjny, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Microsoft postanowił ostatecznie zakończyć wsparcie dla niego. 14 stycznia 2020 był ostatnim dniem, w którym funkcjonowało rozszerzone wsparcie dla tego ciągle jeszcze popularnego systemu operacyjnego.
Microsoft wreszcie potwierdził bliskie już wprowadzenie opcji Cloud download, pozwalającej pobrać obraz Windowsa 10 z chmury w czasie działania Trybu awaryjnego.To dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają w zwyczaju trzymać w zapasie nośnika z systemem operacyjnym do awaryjnej instalacji.
Jak to zrobić?
Telewizory
AGD