Windows, niezależnie od wersji, jaką używamy, to na ogół dobry, uniwersalny system. Jego wadą – przynajmniej dla niektórych posiadaczy PC – jest to, że nas „szpieguje”, czyli non stop zbiera różnorodne „diagnostyczne” dane z komputera, a następnie wysyła je do Microsoftu. To artykuł dla tych, którzy nie lubią być śledzeni i woleliby, by ten monitoring wyłączyć lub przynajmniej ograniczyć.
Wiersz poleceń w Windows jest przez wielu użytkowników uważany za coś w rodzaju trybu dla wtajemniczonych, zaawansowanego narzędzia, z którym poradzą sobie tylko informatycy. Tymczasem to jedna z przydatniejszych funkcji najpopularniejszego systemu operacyjnego i łatwiejsza w użyciu niż by się mogło wydawać. Dzięki konsoli można błyskawicznie, bez użycia dodatkowych aplikacji i otwierania okien wykonywać cały szereg czynności. Warto znać przynajmniej te najważniejsze i najbardziej przydatne.
Windowsa używa w Polsce zdecydowana większość posiadaczy komputerów. Duża część z nich myśli, że dobrze zna swój system, tymczasem pozwala on na znacznie więcej, niż nam się często wydaje. Dobrym przykładem rzadko używanej, lecz niezwykle pomocnej funkcji jest narzędzie PowerToys Microsoftu, które tu omówimy. Pozwala ono korzystać z Windows w trybie eksperckim, z dodatkowymi, potężnymi narzędziami.
Doradzamy jak szybko odzyskać cenne miejsce z dysków na komputerze z zainstalowanym systemem Windows. Może się to przydać, zwłaszcza że pojemność dostępnych SSD jest nadal dość ograniczona (szczególnie w relacji do cen tych urządzeń), a system z większą ilością wolnego miejsca działa po prostu lepiej. Wolne miejsce przyda się też na prywatne i ważne pliki.
Bywa, że po zaktualizowaniu Windows – na przykład z wersji 10 do 11 nie działa on tak, jak trzeba. Czasem do pojawienia się kłopotów ze stabilnością wystarczy tylko jakaś jedna, mała, ale za to niedopracowana łatka. Czy możemy wówczas cofnąć aktualizację i wrócić do poprzednich ustawień? Odpowiadamy na to pytanie.
Komputer użytkujemy w zasadzie codziennie, niezależnie od tego, czy to w pracy, czy w domu dla rozrywki. Większość z nas korzysta przy okazji z określonego, zwykle stałego zestawu programów. Najczęściej są to programy biurowe, aplikacje do odtwarzania filmów lub też aplikacje serwisów społecznościowych. System Windows pozwala na taką konfigurację, by programy te uruchamiały się automatycznie podczas startu. Wyjaśnimy jak to ustawić.
Microsoft jak co miesiąc udostępnił poprawki dla swoich systemów operacyjnych, pakietów biurowych i innych aplikacji. Kwietniowa paczka usprawnień zawiera ponad 100 pozycji, z czego 10 oznaczono jako krytyczne a 2 z nich zaklasyfikowano jako typ 0 day, a zatem dotyczą bardzo poważnego problemu i zażegnują realne niebezpieczeństwo. Z tego powodu warto je jak najszybciej zainstalować.
Microsoft regularnie publikuje pakiety aktualizacji dla swoich systemów operacyjnych, ale ten najnowszy warto zainstalować szybko, gdyż przynosi on naprawę aż 96 problemów i luk, w tym kilku potencjalnie szczególnie groźnych dla naszych komputerów.
Microsoft zdążył już przyzwyczaić nas do tego, że prawie każda kolejna aktualizacja systemu operacyjnego likwidując jedne niedociągnięcia i problemy, generuje następne. Tak też stało się i tym razem. Najnowsza łatka do Windows 10 oraz 11 przynosi problemy z aktualizacją niektórych zainstalowanych na komputerze programów.
Internet aż huczy od pytań zdesperowanych użytkowników, którzy utracili bądź po prostu zapomnieli hasła do swojego komputera i nie mogą się na nim zalogować. Wszyscy oni pytają zwykle, co w takiej sytuacji należy robić, jak odzyskać utracony dostęp do własnego komputera i — często niezwykle ważnych — plików. Otóż jest kilka sposobów na to, by to zrobić, o których w tym tekście opowiemy.
Zdarza się, że komputer nie działa prawidłowo i wydaje się wtedy, że jedynym wyjściem jest ponowna instalacja systemu „na czysto”. Jednak nie zawsze można to przeprowadzić. Bywa, że przechowujemy akurat na dysku wiele potrzebnych plików i nie bardzo mamy co z nimi zrobić. Czyszczenie dysku do zera i ponowna instalacja nie mają wówczas sensu. Są na szczęście sposoby, by to obejść. Oto one.
Zdarza się, że system Windows przestaje wydajnie działać. Mimo podjęcia różnych prób naprawy – chociażby ponownej instalacji sterowników, czy skanowania programem antywirusowym, taka niekorzystana sytuacja nie zmienia się i uniemożliwia korzystanie ze sprzętu. Wówczas jedynym sposobem na poprawę działania systemu może być jego ponowna, czysta instalacja z pendrive. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.
Od tygodnia całą sieć elektryzują informacje o bliskim już debiucie następcy systemu Windows 10. Windows 11 bo o nim mowa, ma być publicznie pokazany już 24 czerwca. Jest to premiera, której nikt się nie spodziewał - jeszcze kilka dni temu przeważały sugestie, że jest to tylko większa aktualizacja obecnego systemu. Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to nowy projekt. Właśnie wyciekł on do sieci, więc wiemy jak będzie wyglądać.
Microsoft zapowiedział przeprojektowanie Windows 10, w sieci pojawiły się nawet spekulacje, że będzie to coś więcej niż tylko aktualizacja, a wręcz nowa, pełnoprawna wersja Okienek i do tego otrzyma nazwę Windows 11. Sprawdziliśmy kiedy nowy system może zostać wydany i jakie nowe funkcje będzie zawierać.
Cloud computing to usługa znana od kilku lat, ale dotychczas była skierowana niemal wyłącznie do dużych podmiotów korporacyjnych. Wkrótce ma się to zmienić, gdyż Microsoft tę potężną funkcjonalność chce zaoferować – w ramach abonamentu – także i mniejszym użytkownikom biznesowym a być może nawet domowym - pod nazwą Cloud PC.
Choć przechwytywanie i nagrywanie ekranu komputera jest funkcją, z której najczęściej korzystają youtuberzy, streamerzy oraz specjaliści z dziedziny IT, to może się ona przydać także zwyczajnym użytkownikom którzy na co dzień nie mają potrzeby korzystania z bardziej zaawansowanych funkcji swojego sprzętu. Do czego może się to przydać? Jak skonfigurować tę funkcję, wyjaśnijmy w tym przewodniku.
Choć większość nowo sprzedawanych laptopów jest wyposażona w system operacyjny, zdarza się, że sami składamy komputer, lub okazyjnie uda się kupić egzemplarz bez systemu, jesteśmy wówczas zmuszeni do osobnego nabycia Windows. W sklepach mamy wówczas do wyboru dwie opcje: Oprogramowanie systemowe w wersji OEM oraz BOX. W tym tekście wyjaśnimy, na czym polega różnica.
Microsoft nie ma szczęścia do swoich poprawek systemowych. O ile zwykle wnoszą szereg nowości i usprawnień, na wielu komputerach powodują też kłopoty, z których najgroźniejsze to wymuszone restarty, tzw. niebieskie ekrany śmierci. Niestety ostatni, marcowy pakiet także przynosi błędy – dotykają one użytkowników drukarek, dla których próba wydruku kończy się samoistnym ponownym uruchomieniem systemu.
Komputery Mac, które jeszcze kilka lat temu uchodziły – zwłaszcza w Polsce - za drogi sprzęt kierowany wyłącznie do profesjonalistów, coraz częściej zaczynają trafiać pod strzechy. Zyskują sympatię użytkowników minimalistycznym a zarazem bardzo estetycznym designem, a przede wszystkim wygodą przy pracy i codziennym korzystaniu. Przejście z Windows na macOS, które rozważa dziś wiele osób, wymaga jednak posiadania pewnej wiedzy, która to ułatwi. Są to bowiem systemy bardzo odmienne od siebie.
Standard Wi-Fi jest dziś najpowszechniejszym sposobem łączenia się z siecią internetową. Korzystamy z niego zarówno w domach, gdyż umożliwia bezprzewodowe podłączenie kilku urządzeń do jednego źródła internetu, jak i w miejscach publicznych (hot spoty). Sieć nie zawsze jednak działa dobrze, także nasze urządzenia często odmawiają współpracy i nie chcą się łączyć z internetem. Oto najczęstsze przypadki i sposoby jak sobie z nimi radzić.
Microsoft finalizuje prace i niebawem wprowadzi dużą zmianę w pasku zadań systemu Windows 10, dodając widżet wiadomości i pogody. Nowa funkcja jest już dostępna dla testerów i pozwoli użytkownikom systemu Windows 10 na dostęp do aktualności, notowań giełdowych i informacji o pogodzie bezpośrednio z paska zadań.
O tym, że Microsoft pracuje nad specjalną wersją Okienek przeznaczoną dla urządzeń mobilnych wyposażonych w dwa osobne ekrany było wiadomo od dłuższego czasu. Teraz okazuje się, że będą one dostępnie znacznie szerzej niż pierwotnie zakładano, a sam system jest już gotowy
Obecnie by uruchomić androidową aplikację pod Windows, potrzebna jest emulacja środowiska Google’a i wykorzystanie oprogramowania firm trzecich. Tymczasem okazuje się, że Microsoft pracuje nad własnym rozwiązaniem, które umożliwi to bez korzystania z dodatkowych aplikacji.
System Windows został tak skonstruowany, że praktycznie każdą czynność możemy w nim wykonać wyłącznie myszką. Ma to swoje ogromne zalety, jednak w niektórych sytuacjach wydłuża liczbę czynności, którą musimy wykonać, by osiągnąć zamierzony cel. I tu z pomocą przychodzą skróty klawiaturowe, dzięki którym wiele ważnych czynności możemy wykonać błyskawicznie. Oto przegląd tych skrótów.
Beta testerzy programu Insider Microsoftu zauważyli, że w jednej z przyszłych kompilacji systemu znajduje się funkcja, która na pierwszy rzut oka może szokować – pozwoli ona Windows samodzielnie (bez wiedzy użytkownika) odinstalowywać nieużywane aplikacje.
Microsoft niebawem zaktualizuje swoją windowsową aplikację Twój telefon, dzięki czemu jej użytkownicy będą mieć dostęp do programów z telefonu na… ekranie komputera. Przynajmniej niektórzy.
Jedna z ostatnich poprawek Microsoftu – aktualizująca przeglądarkę Edge do najnowszej wersji może powodować bardzo nieprzyjemne skutki w postaci drastycznego spowolnienia komputera.
Gdy codziennie korzystamy z systemu Windows, często nie zdajemy sobie sprawy, że posiada on wiele wbudowanych, a jednak nieco ukrytych, przez co rzadko wykorzystywanych opcji. Gdy je odkryjemy, mogą się one stać bardzo przydatne i pomocne w codziennej pracy oraz zabawie z komputerem. Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najciekawszych.
Microsoft dumny z popularności Windowsa 10 pokazał właśnie dokładne dane dotyczące tego na ilu komputerach zainstalowano dotychczas jego system operacyjny. Liczby są imponujące – jest to już ponad miliard maszyn.
Microsoft wreszcie potwierdził bliskie już wprowadzenie opcji Cloud download, pozwalającej pobrać obraz Windowsa 10 z chmury w czasie działania Trybu awaryjnego.To dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają w zwyczaju trzymać w zapasie nośnika z systemem operacyjnym do awaryjnej instalacji.
Dla wszystkich na co dzień korzystających z urządzeń pracujących pod kontrolą systemów Windows 10 i Google Android, Microsoft ma bardzo dobrą wiadomość. Na ekranach komputerów będzie można zobaczyć powiadomienia z androida, a wszystko dzięki aktualizacji zmierzającej do aplikacji Twój Telefon.
Jak to zrobić?
Telewizory
Tech
Gadżety